stamatisΕκανε το δρομολόγιο παράδεισος-κόλαση ουκ ολίγες φορές, στο τέλος όμως έκανε στάση στον πρώτο προορισμό. Ας είναι καλά ο Δημήτρης Σταμάτης, ο οποίος έβαλε 12 από τους 31 πόντους του στα τελευταία 4 λεπτά και βοήθησε την Εθνική Εφήβων να φτάσει στη νίκη επί της Ισπανίας με 89-85 στη δεύτερη παράταση ενός συγκλονιστικού αγώνα που διήρκεσε 2,5 ώρες!

Ο Σταμάτης χρειάστηκε 24 σουτ για να σημειώσει 31 πόντους, έχασε κρίσιμες βολές και κάποια σουτ που θα μπορούσαν να “καθαρίσουν” νωρίτερα το παιχνίδι (όπως την τελευταία επίθεση του κανονικού αγώνα), όταν έπρεπε όμως ήταν αυτός που έδειξε χαρακτήρα, αυτός που πήρε πάνω του όλη την ομάδα. Αυτό συνέβη στη δεύτερη παράταση όταν ο γκαρντ του Πανιωνίου έβαλε τρία τρίποντα, αλλά και τις ελεύθερες βολές που έκαναν το σκορ 89-85 στα 11″. Ο παίκτης για όλες τις δουλειές ήταν πάλι ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (25 πόντοι, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες), μεγάλη ήταν πάλι η βοήθεια από τον Κώστα Οικονομόπουλο, ενώ ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στον Γιώργο Παπαγιάννη, που ήταν πάλι φόβητρο στην άμυνα (14 ριμπάουντ, 6 τάπες), κι ας μην είχε ρόλο στην επίθεση.

Αυτοκτονικές τάσεις και προβλήματα “διαχείρισης”

Πέρα από την πολύτιμη νίκη, πάντως, η εικόνα της Ελλάδας ήταν ανησυχητική σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα. Η Εθνική έκανε παιδαριώδη λάθη στο δεύτερο ημίχρονο, είχε αυτοκτονικές τάσεις, έχασε πάλι πολλές βολές (21/36 ενώ η Ισπανία είχε 32/38) και έδειχνε ανήμπορη να διαχειριστεί το παιχνίδι όταν έμοιαζε να είναι “δικό της”. Δεν είχε charalampopoulosκαθόλου inside game -παρ’ ότι διέθετε τον ψηλότερο και πιο επιβλητικό παίκτη του γηπέδου- και έμοιαζε να βασίζεται υπερβολικά πολύ στις εμπνεύσεις του Χαραλαμπόπουλου και του Σταμάτη. “Βοήθησε” βέβαια σε όλα αυτά και η άριστα διαβασμένη Ισπανία, που ναι μεν έχει περιορισμένο ταλέντο (Γκαρθία, Αλόνσο και από εκεί το χάος), είναι όμως ομάδα…

Τα προβλήματα της Εθνικής εμφανίστηκαν από το πρώτο ημίχρονο, κι ας μην φάνηκαν στο ξεκίνημα, όταν έβαλε μερικά εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και προηγήθηκε 13-8 στο 7′ χάρη σε ένα σερί 9-0. Εγιναν πασιφανή όμως στη συνέχεια, καθώς η Ισπανία “έτρεξε” ένα δικό της σερί 9-0 και προηγήθηκε 28-22 στο 16′, βρίσκοντας τρόπους να φτάνει μέχρι το ελληνικό καλάθι και να τελειώνει τις φάσεις με λέι-απ. Την ίδια ώρα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα απέναντι στην ισπανική άμυνα, δεν έβρισκε διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αναλώνεται σε μακρινά σουτ και να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 2/16 τρίποντα.

Η είσοδος του Παπαγιάννη

Ολα άλλαξαν όταν επέστρεψε στο παρκέ ο Παπαγιάννης και η Ελλάδα έπαιξε με ψηλό σχήμα (με Χαραλαμπόπουλο στο “3”). Η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά, τα ριμπάουντ άρχισαν να πηγαίνουν πιο συχνά σε ελληνικά χέρια και το 22-28 έγινε 38-34, μόνο που στη συνέχεια ακολούθησε άλλο ένα “νεκρό διάστημα”. Η Εθνική δεν μπορούσε να συγκρατήσει τις διεισδύσεις του Αλόνσο, ο Γκαγιάρδο έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα και αίφνης το ματς “γύρισε” πάλι. Οι “φούριας papagiannisρόχας” έκαναν ένα νέο μεγάλο σερί (13-0) και προηγήθηκαν 47-38 στο 26′, μία διαφορά που έφτασε μέχρι τους 11 πόντους στο 31′ (54-43).

Η Ελλάδα βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο και χρειαζόταν κάτι να την ξυπνήσει. Η πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο βοήθησε, όπως και δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Οικονομόπουλο, Κόνιαρη για να ξαναμπεί στο ματς. Και μπήκε. Εκανε ένα σερί 13-0, προηγήθηκε 62-59 στο 37′ και κάπου εκεί άρχισαν τα προβλήματα… διαχείρισης που γράφαμε πιο πάνω. Ο Οικονομόπουλος έκανε το σκορ 65-63 στα 23″ αλλά στα 8″ ο Αλόνσο κέρδισε φάουλ και ισοφάρισε με βολές (65-65).

Το… deja vu των παρατάσεων

Το ίδιο έργο “παίχτηκε” και στις δύο παρατάσεις. Η Ελλάδα προηγήθηκε 74-70 και είχε τη μπάλα στα χέρια της με 25″ να απομένουν, ωστόσο αλλά ένα ανόητο λάθος είχε ως αποτέλεσμα το τρίποντο του Γκαρθία, ακολούθησε μία άστοχη βολή του Σταμάτη και το φάουλ στον Γκαρθία, που ισοφάρισε πάλι με βολές στα 4″! Το… deja vu είχε όμως και τρίτο “επεισόδιο”, αλλά με διαφορετική εξέλιξη αυτή τη φορά.

Ο Σταμάτης κράτησε όρθια την Ελλάδα με τα τρίποντα του, έκανε το σκορ 87-82 στα 30″, στην άμυνα όμως ο Μουράτος έκανε φάουλ στον Αλόνσο πάνω σε προσπάθεια για τρίποντο! Ο Ισπανός γκαρντ έβαλε και τις τρεις βολές, την κρίσιμη στιγμή όμως το ίδιο έπραξε και ο Σταμάτης. Με δύο βολές έκανε το σκορ 89-85, οι Ισπανοί δεν βρήκαν στόχο στην επίθεση και το θρίλερ έλαβε τέλος. Η Ελλάδα πήρε τη νίκη που τη βάζει σε θέση ισχύος για την οκτάδα, ωστόσο τα δύσκολα έπονται και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα πρέπει να εμφανιστεί πολύ καλύτερο εάν θέλει να φτάσει ψηλά

IΣΠΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 85-89 (2 παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 32-29, 51-43, 65-65 (κ.α.), 75-75 (1η παρ.), 85-89
ΙΣΠΑΝΙΑ (Κουσπινέρα): Γκάγκο 2, Γκαγιάρδο 6 (2), Ιτούρια 2, Οροθ, Γκαρθία 17 (1), Αλόνσο 29 (16/18β., 5/14δ., 1/6τρ., 7ρ.), Μαρτίνεθ 7 (1), Χιμένεθ 4 (5ρ., 3κλ.), Ντίαθ 2, Μεντιόλα 2, Σορόγια 2, Σίμα 12 (21ρ.).
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Κόνιαρης 10 (1), Κώττας 1, Οικονομόπουλος 10 (2), Μήτογλου 5 (1τρ., 6ρ.), Μουράτος 1, Μπιλλής, Σταμάτης 31 (4/12τρ., 7ρ., 4ασ.), Παπαγιάννης 4 (14ρ., 6κ.), Χαραλαμπόπουλος 25 (18ρ., 6ασ., 3κ.).