Ευρωμπάσκετ U18: Τα αποτελέσματα της 6ης ημέρας (+vds)

bozicΠιο γρήγορη, πιο ψηλή, πιο δυνατή! Το… ολυμπιακό motto θυμίζει στο Ευρωμπάσκετ U18 η Κροατία, η οποία μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο και το ντέρμπι κορυφής του 5ου ομίλου με την Ιταλία, την οποία νίκησε εύκολα 81-65 και κατέκτησε αήττητη την πρώτη θέση.

Οσο ο Μουσίνι είχε κέφια οι “ατζούρι” βρίσκονταν μπροστά στο σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο όμως τους… πήρε και τους σήκωσε! Η Κροατία “έπνιξε” με την πιεστική άμυνα της τους Ιταλούς, τους κράτησε επί 6 λεπτά χωρίς πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο (έκανε σερί 18-0 σε αυτό το χρονικό διάστημα) και προηγήθηκε ακόμα και με 29 πόντους διαφορά στο 35′. Η ομάδα του Αντε Ναζόρ έβαλε 29 πόντους στον αιφνιδιασμό και έπειτα από έξι αγώνες μετράει ισάριθμες ήττες με 22,8 πόντους κατά μέσο όρο!

Μαθηματικά στους “8” προκρίθηκε η Λετονία μετά τη δραματική νίκη επί της Γαλλίας με 63-59, ένα αποτέλεσμα που αποδείχθηκε καταδικαστικό για τους “μπλε”, μιας και λίγες ώρες αργότερα η Λιθουανία νίκησε δύσκολα την Πολωνία 82-71 και άρπαξε το τελευταίο εισιτήριο για τους προημιτελικούς της Παρασκευής. Μόνο εύκολο δεν ήταν πάντως το βράδυ για την παρέα του Ντομάντας Σαμπόνις, η οποία χρειάστηκε να τελειώσει το ματς με επιμέρους 14-2 στα τελευταία 4 λεπτά για να προκριθεί.

Πρώτη δια περιπάτου η Σερβία, πέρασε η Ισπανία

Περίπατο έκανε η Σερβία στο κατ’ ευφημισμό ντέρμπι του 6ου ομίλου με τη διοργανώτρια Τουρκία. Η ομάδα του Αλεξάνταρ Μπούτσαν προηγήθηκε 46-16 στο 19′ και διέλυσε με 82-62 τους Τούρκους, οι οποίοι δεν έριξαν ποτέ τη spainδιαφορά κάτω από τους 16 πόντους μέχρι τη λήξη του αγώνα. Εστω και την τελευταία στιγμή η Ισπανία κατάφερε να προκριθεί στους «8» της διοργάνωσης, καθώς ξέφυγε στο σκορ στα μέσα της τρίτης περιόδου και νίκησε εύκολα την (ήδη αποκλεισμένη) Βοσνία 84-67. Οι Αλόνσο, Γκαρθία ήταν οι κορυφαίοι παίκτης της Ισπανίας, η οποία εκμεταλλεύτηκε το “δώρο” της Ελλάδας, η οποία την είχε κρατήσει νωρίτερα “ζωντανή” με τη νίκη της επί του Μαυροβουνίου.

Οσον αφορά τα παιχνίδια του 7ου ομίλου, η Ρωσία κατέκτησε αήττητη την πρώτη θέση, καθώς επιβλήθηκε της Τσεχίας με 62-53, ενώ ο Τόμας Ακιαζίλι έκανε τη διαφορά στο άλλο ματς, καθώς έβαλε τρία διαδοχικά τρίποντα στην τρίτη περίοδο και το Βέλγιο επικράτησε της Αγγλίας με 67-64.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες προκρίνονται στους “8” και οι υπόλοιπες δύο θα παίξουν για τις θέσεις 9-16 κόντρα σε αυτές του 7ου ομίλου.

Κροατία-Ιταλία 81-65 Αράποβιτς 20π., 7ρ. – Μουσίνι 20π., 7ρ., Φλακαντόρι 18π.
Λετονία-Γαλλία 63-59 Λόμας 17π., Μέζνιεκς 14π., 8ρ. – Καμπά 18π., 8ρ.
Λιθουανία-Λετονία 82-71 Σαμπόνις 16π., 15ρ., Ζουκλέβιτσους 14π. – Πονίτκα 13π.

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μαυροβούνιο-Ελλάδα 57-72  Πόποβιτς 17π. – Τσαλμπούρης 16π., Χαραλαμπόπουλος 15π., 15ρ., 4κλ.
Βοσνία-Ισπανία 67-84 Ατιτς 22π., 12ρ., 4ασ., Τζέντοβιτς 16π. – Αλόνσο 22π., Γκαρθία 15π.
Σερβία-Τουρκία 82-62 Μαρίνκοβιτς 15π., Ραντοβάνοβιτς 12π., 8ρ. – Κορκμάζ 13π.

ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

* Οι ομάδες θα παίξουν μία φορά μεταξύ τους και ανάλογα με την κατάταξη τους θα αντιμετωπίσουν για τις θέσεις 9-16 τις τέσσερις ομάδες που θα μείνουν εκτός οκτάδας από τον 5ο και τον 6ο όμιλο.

Βέλγιο – Αγγλία 67-64 Ακιαζίλι 16π., 7ρ., 7ασ., Μποζού 14π. -Ντανγκ Ακόντο 14π.
Τσεχία – Ρωσία 53-62 Σέχναλ 15π. – Σταρατέλεφ 21π.