ΝΕΟΛ – Εθνικός Πειραιά 73-60: Ανίκητος στο Ληξούρι

Επέστρεψε στις νίκες ο ΝΕΟΛ, καθώς επικράτησε με 73-60 του Εθνικού, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της National League 1.

Ο Ντιμίτριγιε Ραΐτσεβιτς (21π.) ήταν ο κορυφαίος του ΝΕΟΛ, ο οποίος έλεγξε το ματς από την αρχή μέχρι το τέλος και παρέμεινε αήττητος στο Ληξούρι (3-0). Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν από το 5ο λεπτό διψήφια διαφορά πόντων (16-6) και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, παρότι ο Εθνικός παρέμεινε μέχρι τα τελευταία λεπτά στη διεκδίκηση της νίκης.

* Με 1’59” να απομένουν για τη λήξη της 3ης περιόδου απειλήθηκε επεισόδιο ύστερα από ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μακαριάδη στον Σολωμό. Εν συνεχεία ο πάουερ φόργουορντ του ΝΕΟΛ δέχτηκε και τεχνική ποινή, με συνέπεια να αποβληθεί από την αναμέτρηση.

Διαιτητές: Καρακάσης, Μακρόπουλος, Λιαρομμάτης
Δεκάλεπτα: 24-16, 34-28, 52-44, 73-60
ΝΕΟΛ (Καυκής): Ραΐτσεβιτς 21 (4), Τσούκας 12, Μπακέας Θ. 3 (1), Μανάκας 7, Τρυφωνόπουλος 10 (αρχική πεντάδα) — Λαμπρόπουλος 5 (1), Μακαριάδης, Μαρούλης 10, Ματσούκης 5 (1).
Εθνικός Πειραιά (Χούμπαυλης): Πολέμης 8, Μιχαήλ 4, Καραφαντής 6 (1), Ντουζίδης 7, Σολωμός 4 (αρχική πεντάδα) — Γεωργοπαπαδάκος, Σιγάλας 13 (2), Θεοδωρίτσης 5 (1), Ιωάννου 4, Γκίκας 9.