ΝΕΟΛ – Τρίκαλα Basket 82-77: Συνεχίζει την αναρρίχηση το Ληξούρι

Ακόμα πιο κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της National League 1 βρίσκεται πλέον ο ΝΕΟΛ μετά τη νίκη επί των Τρίκαλα Basket με 82-77 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Ο Ραΐτσεβιτς (19π.) και ο Κοντούδης (14π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του ΝΕΟΛ, ωστόσο δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, έκαναν στο τέλος τη διαφορά. Ο λόγος για τον Ματσούκη και τον -προερχόμενο από τραυματισμό- Μόσιαλο, οι οποίοι πέτυχαν καθοριστικά τρίποντα στην 4η περίοδο και βοήθησαν την ομάδα της Κεφαλλονιάς να σημειώσει την 4η σερί εντός έδρας νίκη της.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης στα τέλη της 1ης περιόδου, όταν ξέφυγαν με 22-15 στο 9′ με ένα σερί 12-0, μία διαφορά που διεύρυναν στο 2ο δεκάλεπτο (27-19 στο 13′). Τα Τρίκαλα Basket ισορρόπησαν πάντως γρήγορα το ματς (27-28 στο 15′ με σερί 0-9) και οι δύο ομάδες συνέχισαν να… πορεύονται δίπλα-δίπλα μέχρι τα τελευταία λεπτά, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια 8 φορές και το σκορ να είναι ισόπαλο άλλες 9 από το 15′ έως το 37′.

Κάπου εκεί… εμφανίστηκε ο άνθρωπος του αγώνα, ο Ματσούκης, ο οποίος με δύο διαδοχικά τρίποντα από την αριστερή γωνία (στο ένα κέρδισε και φάουλ και έβαλε τη βολή) απέναντι στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων, μετέτρεψε μόνος του το 72-72 σε 79-72 στο 38′. Λίγο αργότερα ο Μόσιαλος έριξε και τη χαριστική βολή, με το τρίποντο που έκανε το σκορ 82-74 στο 1’20” πριν από το τέλος.

ΝΕΟΛ – Τρίκαλα Basket 82-77
Διαιτητές: Λιότσιος, Κουτσοδήμος, Φασόλης
Δεκάλεπτα: 24-19, 38-40, 61-57, 82-77
ΝΕΟΛ (Καυκής): Ραΐτσεβιτς 19 (8/18 σουτ, 7 ασίστ), Τσούκας 5 (1), Κοντούδης 14 (2), Μανάκας 10 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τρυφωνόπουλος 2 (αρχική πεντάδα) — Μαρούλης 6, Λαμπρόπουλος 4, Μακαριάδης 2, Ματσούκης 7 (2), Μπακέας, Μόσιαλος 13 (3).
Τρίκαλα Basket (Φόρος): Αργυρούλης 3 (1), Μπουργανός 2, Νέσσης 10 (2), Βαβάτσικος 13 (2), Αναγνωστόπουλος 20 (9/16 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ) (αρχική πεντάδα) — Τσιαβές 12, Σιλάτζι 12 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κολότσιος 3 (1), Μπαλόπουλος 2.

Όλα τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής (24/2)

Νήαρ Ηστ – Νίκη Βόλου 78-68
Εθνικός Λιβαδειάς – Πρωτέας Γρεβενών 80-61
Σοφάδες – Εθνικός Πειραιά 83-86
ΝΕΟΛ – Τρίκαλα Basket 82-77 (25/2)
Πανελλήνιος – Βίκος Ιωαννίνων (28/2, 17:00)

11 ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 18 16 2 14 1033 1284 -251

* Εκκρεμεί ο αγώνας Αίολος Αγυιάς – Πανελλήνιος (14η αγωνιστική, 2/3, 17:00)
* Η Αναγέννηση Καρδίτσας αποσύρθηκε πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος

* Οι πρώτες 6 ομάδες προκρίνονται στα playoffs, όπου ΔΕΝ μεταφέρονται οι αγώνες της κανονικής περιόδου… Στην 1η φάση διασταυρώνονται 3ος-6ος, 4ος-5ος σε σειρές best of 3, στη 2η 1ος-νικητής 4ος-5ος, 2ος-νικητής 3ος-6ος σε σειρές best of 3 και στην 3η οι νικητές σε σειρά best of 5