Οι Ελληνες του NCAA: Γίνεται ηγέτης ο Παπαπέτρου

Μία από τις πληρέστερες εμφανίσεις του στο NCAA έκανε προχθές ο Γιάννης Παπαπέτρου, συνεχίζοντας να κερδίζει τις εντυπώσεις στην πρώτη του χρονιά στο Τέξας. Ο γιος του Αργύρη Παπαπέτρου ξεκίνησε για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι βασικός και είχε για 6η φορά διψήφιο αριθμό πόντων. Αν και πρωτοετής, μάλιστα, δεν δίστασε να ασκήσει κριτική στους συμπαίκτες του, λέγοντας ότι ενδιαφέρονται περισσότερο για τα λεπτά συμμετοχής… «Δεν παίζουμε σαν ομάδα. Τα παιδιά ανησυχούν περισσότερο για το ποιος θα πάρει τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής, ωστόσο είναι ομαδικό το παιχνίδι».

Tα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA:

Γιάννης Παπαπέτρου

Αλλη μία all around εμφάνιση έκανε ο νεαρός φόργουορντ, αν και το Τέξας δεν κατόρθωσε να νικήσει το Οκλαχόμα Στέιτ (59-72). Ο Παπαπέτρου είχε πάντως 15 πόντους, 5/8 βολές, 5/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη σε 37 λεπτά.

Κόρι Πέτρος

Μετά το ατομικό ρεκόρ πόντων του στο κολεγιακό πρωτάθλημα, ο ομογενής σέντερ είχε δύο από τις λιγότερο παραγωγικές (τουλάχιστον επιθετικά) φετινές εμφανίσεις του. Κόντρα στο Νορθ Ντακότα Στέιτ είχε 4 πόντους, 2/7 βολές, 1/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 29 λεπτά, ενώ κόντρα στο Σάουθ Ντακότα Στέιτ ο απολογισμός του ήταν 4 πόντοι, 2/4 βολές, 1/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 38 λεπτά. Το Οκλαντ, πάντως, νίκησε και στα δύο παιχνίδια με 66-63 και 88-83 αντίστοιχα.

Γιάννης Σίνης

Επειτα από μία σειρά επτά αγώνων στους οποίους σημείωσε συνολικά 6 πόντους, ο Σίνης έβαλε 8 στην ήττα του Σαν Ντιέγκο από το Σεντ Μέρι’ς με 64-74. Ο Ελληνας φόργουορντ είχε επίσης 1/4 βολές, 3/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 18 λεπτά. Στο άλλο παιχνίδι της περασμένης εβδομάδας είχε 0/2 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 11 λεπτά (το Σαν Ντιέγκο νίκησε το Μπρίγκχαμ Γιανγκ με 74-68).

Τζέιμς Λούπος

Μόνο 5 λεπτά αγωνίστηκε ο Λούπος στη συντριβή του Νέιβι από το Λαφαγέτ (47-70), έχοντας σε αυτό το διάστημα 2 πόντους, 0/1 βολή, 1/1 δίποντο και 1 ριμπάουντ.

Πάρις Μαραγκός

Το Τζορτζ Ουάσινγκτον είχε εύκολο βράδυ κόντρα στο Ντακέσνι (79-57), με αποτέλεσμα ο Μαραγκός να πατήσει το παρκέ για 3 λεπτά, έχοντας 2 πόντους, 0/1 βολή, 1/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος.

* Οι Τζεφ Γεωργάτος, Νικ Παύλος, Τζάρεντ Δημάκος, Μανώλης Τσελεντάκης δεν αγωνίστηκαν.