ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (Α’ όμιλος): Η Βραζιλία “λύγισε” τη Γαλλία (+vds)

huertasΗ Βραζιλία κέρδισε το μεγάλο παιχνίδι του 1ου ομίλου με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία, την οποία νίκησε 65-63 κυριαρχώντας στις μάχες κάτω από τα δύο καλάθια. Παρά το κακό ξεκίνημα η “σελεσάο” κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στην άμυνα της και να φτάσει στη νίκη με ηγέτη τον Μαρσελίνιο Χουέρτας.

Στο ρελαντί νίκησε η Ισπανία το Ιράν 90-60, ενθουσιάζοντας με το μπάσκετ που έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο τους φίλους της. Πρωταγωνιστής της ισπανικής παράστασης ήταν ο Πάου Γκασόλ, ο οποίος σημείωσε 33 πόντους και να μάζεψε 8 ριμπάουντ σε 29 λεπτά. Η “φούρια ρόχα” μοίρασε συνολικά 22 ασίστ gasolκαι ύστερα από ένα κάπως “κλειστό” πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε απόλυτα απέναντι στην αδύναμη ιρανική ομάδα.

Με απογευματινό περίπατο μπήκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο η Σερβία, που πήρε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό και συνέτριψε φυσιολογικά την Αίγυπτο 85-64. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν ακόμα και με 27 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο, κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια και κάνοντας παράλληλα συντήρηση δυνάμεων για τα πιο δύσκολα παιχνίδια που φυσικά έπονται…

Αίγυπτος-Σερβία 65-84
Γαλλία-Βραζιλία 63-65
Ιράν-Ισπανία 60-90