Παγκράτι – Φανάρια Νάξου 85-71: Έβρεχε τρίποντα στο Μετς

Το αρνητικό σερί διήρκεσε ενάμιση μήνα και σταμάτησε στο 0-6 για το Παγκράτι.

Οι “ροσονέρι” εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής, επικρατώντας εύκολα των Φαναριών Νάξου στο Μετς με 85-71. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για το Παγκράτι μετά τις 29 Οκτωβρίου και έπειτα από έξι διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.

Απόλυτα επιτυχημένο ήταν παράλληλα τόσο το ντεμπούτο του Αλέξανδρου Ζαβού στον πάγκο του Παγκρατίου, όσο και του Γιώργου Αγγέλου, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους με επτά εύστοχα τρίποντα. Συνολικά το Παγκράτι ευστόχησε σε 14 τρίποντα απέναντι στις άμυνες ζώνης των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα 8-9 λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία.

Το Παγκράτι έκλεισε την 1η περίοδο με το προβάδισμα (22-18) και δεν το έχασε ξανά. Στο 14’ απομακρύνθηκε με 30-22 και στο 17’ με 35-24, μία διαφορά που διεύρυνε περισσότερο μετά την ανάπαυλα. Οι “ροσονέρι” ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων (58-46), το οποίο έφτασε μέχρι και το +17 στο 34’ (69-52).

Παγκράτι – Φανάρια Νάξου 85-71
Διαιτητές: Καρπάνος, Κανελλόπουλος, Ασλανίδης
Δεκάλεπτα: 22-18, 37-32, 58-46, 85-71
Παγκράτι (Ζαβός): Στογιάνοβιτς 13 (1), Κουμπούρας 8 (2), Πολέμης 10 (2), Αγγελόπουλος 5 (1), Κοντραφούρης 2, Ζαρίφης 6, Ψαρράς 9 (1), Πιτούλης 9, Αγγέλου 21 (7), Ντιαλλό 2.
Φανάρια Νάξου (Ρουμελιώτης): Γυφτάκης 7 (1), Προδρόμου 20, Αναγνωστόπουλος 17, Τζόκιτς 9, Χαρούνι 12, Μπακέας 3 (1), Λάκοβ 3 (1).

1. Μίλωνας 22 (11-0)
2. Μύκονος 19 (9-1)
3. Εθνικός 17 (7-3)