Πρεμιέρα με νίκη για την εφήβων στο τουρνουά της Ισπανίας

Η Εθνική Εφήβων νίκησε 97-96 την Ισπανία στην παράταση στο Διεθνές Τουρνουά που φιλοξενείται στο Λογρόνιο. Αύριο (15/7) στις 19.00 θα αναμετρηθεί με τη Λιθουανία.

Η ελληνική ομάδα δεν άφησε και πολλά περιθώρια αντίδρασης στους οικοδεσπότες από τα πρώτα λεπτά. Το 14-18, έγινε 14-33 (12’) με την Ελλάδα να παίζει με συνεργασίες και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ο Αβδάλας έγραψε το 44-64 (24), ο Αμπόσι το 46-68 (24’30’’) με την Ισπανία να πλησιάζει στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-74) και κάνει ένα βήμα πιο κοντά ως τα μισά της τέταρτης περιόδου (77-84) με τον Βαγγέλη Ζιάγκο να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες του.

Τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο και μείωσε στους δύο πόντους (83-85) με δύο λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Οι Ισπανοί συνέχισαν, ισοφάρισαν (85-85, 38’45’’) και προηγήθηκαν (88-85, 39’10’’). Ο Χιτικούδης πήγε στη γραμμή (88-86, 39’25’’), το κλέψιμο οδήγησε στο 88-88 από τα χέρια του ίδιου παίκτη με 14’’ για το τέλος και στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση Κομνιανίδης, Σαμοντούροβ και Αμπόσι οδήγησαν στο 94-95. Με 10’’ στο ρολόι οι Ισπανοί έκαναν το φάουλ στον Σαμοντούροβ, που έγραψε το 94-97 με την ελληνική ομάδα να παίρνει τη νίκη με 97-96.

Δεκάλεπτα: 14-30, 37-56, 59-74, 88-88 (κ.α.), 96-97

Ελλάδα (Ζιάγκος): Μαραγκουδάκης 3, Καλλιοντζής 4, Καμπερίδης 10 (2), Βασιλείου, Πατρίκης, Χιτικούδης 5, Σπρίντζιος 3 (1), Σαμοντούροβ 22 (2), Αβδάλας 14 (1τρ. 6 α.), Λιοτόπουλος 10 (1), Αμπόσι 23 (1τρ., 8ρ.), Κομνιανίδης 3 (1)