tsiampalis-foinikas-argosΤην πρώτη θέση στο τουρνουά των Διόσκουρων κατέκτησε ο Φοίνικας επικρατώντας στον τελικό του Αργους Ορεστικού με 63-76.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία στο σκορ. Στο 6′ ο Φοίνικας πήρε μικρή διαφορά (9-13) αλλά το Αργος Ορεστικό κατάφερε να περάσει μπροστά στο 9′ με 18-15. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 18-10 στο 12′, ξέφυγε με 25-31 στο 17′ και 28-36 στο 18′ αλλά οι παίκτες του Αργους Ορεστικού κατάφεραν να μειώσουν σε 33-39 στο 20′

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μακεδόνες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να μειώσουν σε 38-39 στο 31′ και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 42-41 στο 24′. Οι παίκτες του Φοίνικα αντέδρασαν και και με ένα επί μέρους σκορ 5-15 ξέφυγαν με 47-56 στο 29′. Στην τελευταία περίοδο ο Φοίνικας διατηρούσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων φτάνοντας να προηγείται με 54-68 στο 35′ και παίρνοντας τελικά τη νίκη με 63-76.

Στο άλλο παιχνίδι ο Πρωτέας Γρεβενών επικράτησε τω Διόσκουρων με 71-57 κατακτώντας την τρίτη θέση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 33-39, 49-56, 63-76.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡ. (Λιάγκας): Λεπενιώτης 7 (1), Αθανασόπουλος 15 (3), Γοργόλης 7 (2), Παπαχρήστος 8 (2), Μαγρίζος, Κολλάτος, Τσιαβές, Περρωτής 9, Μόσιαλος 5 (1), Στεργιούλης, Παπακώστας 12 (1), Τσιαμπαλής 13 (3).
ΑΡΓΟΣ ΟΡ. (Δημητριάδης): Γιαγκόπουλος, Χατζόπουλος 3, Κούτρας 20, Μιχαηλίδης, Βλάχος 3, Βοϊβατόπουλος 10, Τράντας 8 (2), Κόττας 17 (3), Μαυρίδης 2, Τσαμπούρης.