ball-periergiΜεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Ζάκυνθος απέναντι στο Αγρίνιο με 64-62, παραμένοντας “ζωντανή” στο κυνήγι της παραμονής, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής.

Παρά το πολύ κακό ξεκίνημα καθώς η ΑΕΓΖ σημείωσε το πρώτο της καλάθι 6.5 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να φέρει το ματς στα ίσια 11-11. Στη συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με 34-37, αλλά για το Αγρίνιο ο Λαμπρόπουλος ήταν εκείνος που έφερε τη διαφορά ξανά στο καλάθι (36-34). Στην επανάληψη η κατάσταση δεν άλλαξε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά. Η τελευταία περίοδος ήταν το ίδιο αγωνιώδης. Η Ζάκυνθος παρότι βρέθηκε πίσω (60-55) στο 38’ με επιμέρους σκορ 9-2 να περάσει μπροστά με 64-62 (σ.σ. με τις δύο βολές του Μπονίκου). Ο Λαμπρόπουλος πήρε την τελευταία επίθεση αλλά στο λέιπ απ που επιχείρησε δεν κατάφερε να βρει το στόχο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-11, 36-34, 48-49, 64-62.
ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Νίκος Θεοδώσης – Νίκος Κλάδης): Κοτσέτας 4 (1), Ακτύπης 5 (1), Σκούφης 13 (2), Καρακωνσταντάκης 2, Τζινόπουλος 8, Βαρβαρίγος 2, Μπονίκος 17, Νικολόπουλος 13 (1).
Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Ναούμης 2, Λαμπρόπουλος 19 (1), Τεπετίδης 8, Τερσενίδης 13 (2), Μήτσου 9 (1), Τρυφωνόπουλος 6, Σαμουρέλης 3, Κουδούνας 2.