Τουρνουά Φιλίας παμπαίδων: Φινάλε με νίκη επί της Ιταλίας για την εθνική μας

Φινάλε με νίκη για την εθνική Παμπαίδων στο τουρνουά φιλίας στο Ηράκλειο της Κρήτης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 83-75 της Ιταλίας στο τελευταίο της παιχνίδι στα «Δύο Αοράκια».

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, με την ελληνική ομάδα να αντιδρά στο +4 των αντιπάλων, 6-2 (7’04’’) και 14-10 (3’09’’) κλείνοντας το δεκάλεπτο με προβάδισμα (17-18). Με επιθετικές αιχμές τους Χατζηλάμπρου και Σκληρό η Εθνική Παμπαίδων έφτασε και στο +11, 31-42 (1’58’’) στη δεύτερη περίοδο ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων, 35-42.

Το σύνολο του Δημήτρη Μπουσβάρου είχε τον έλεγχο μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, 41-53 (4’36’’) και παρά την αντεπίθεση της Ιταλίας, που μείωσε στους έξι, έδειξε να εξασφαλίζει τη νίκη 2’14’’ πριν το τέλος με την τάπα του Σκληρού και το τρίποντο του Χατζηλάμπρου που διατήρησαν τη διαφορά στους δώδεκα, 64-76. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και πλησίασαν στα 39’’ σε 72-78, αλλά δεν απείλησαν την ελληνική ομάδα που έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Ξυλάς, Λόχεζιτς, Φανς
Δεκάλεπτα: 17-18, 35-42, 52-60, 75-83
Ελλάδα (Μπουσβάρος): Ιωάννου 15 (4 ασίστ), Σταμούλος, Βασιλειάδης 5 (5 ασίστ), Λιάμπος 2, Παπαδάτος 4 (4 ριμπ.), Πεταλωτής 5, Χατζηλάμπρου 30 (3 τριπ., 5 ριμπ.), Παγουλάτος 2, Χαρτώνας, Σκληρός 17 (9 ριμπ., 4 τάπες), Ασημένιος 3 (1).