Η Βενεζουέλα δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού νικώντας με 87-71, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο.
Η Βενεζουέλα ξέφυγε με  26-17, με την  Ακτή Ελεφαντοστού να προσπαθεί να απαντήσει  (26-22), αλλά ο αντίπαλος δεν άφησε πολλά περιθώρια, καταφέρνοντας στην επανάληψη να ξεφύγει και +15. Το μόνο που κατάφερε η Ακτή Ελεφαντοστού ήταν να μειώσει (83-71) τη διαφορά και τη Βενεζουέλα να οδηγείται σε μία άνετη νίκη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 49-32, 73-56, 87-71

Η Πολωνία επικράτησε στην παράταση της διοργανώτριας Κίνας με 79-76 και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του. Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 52-48 στο 27′, οι Κινέζοι αντέδρασαν παιρνόντας τα ηνία με 63-61 στο 36′ χάρη σε τρίποντο του Ζάο. Το παιχνίδι συνεχίστηκε έτσι  μέχρι το τέλος του με τον Γι και τον Σλότερ να ευστοχούν (69-67, 39′). Μία λάθος πάσα των Κινέζων έφερε τον Πονίτκα στη γραμμή των ελευθέρων βολών και με 1/2,  έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο πρωταγωνίστησαν κούραση και αστοχία και με σκορ με την Κίνα να κάνει νέα κακή επαναφορά και τους Πολωνούς να μένουν ψύχραιμοι στις βολές που ακολούθησαν.
Ο Ματέους Πονίτκα ήταν ο κορυφαίος με 25 πόντους με 7/10 δίποντα και 11/17 βολές, έχοντας ακόμα 9 ριμπάουντ, 4 τάπες, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ήταν εκείνος που έκανε το κρίσιμο κλέψιμο του ματς, που οδήγησε και στη βολή που έστειλε το ματς στην παράταση 4,2” πριν από τη λήξη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 35-39, 54-57, 72-72, 76-79.

Group B

Με ηγέτη, τον Λουίς Σκόλα  η Αργεντινή επιβλήθηκε με 94-81 της Νιγηρίας κάνοντας το δύο στα δύο στο Παγκόσμιο Κύπελλο.
Η Αργεντινή προηγήθηκε με 11 πόντους διαφορά, αλλά στην πορεία η Νιγηρία αντέδρασε παίρνοντας το προβάδισμα  34-32, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το ματς να είναι στο 43-43. Το 14-7  της τρίτης περιόδου έδωσε ξανά στην Αργεντινή τα ηνία (55-64), με τους “αλμπισελέστε” από εκεί και μετ΄να μην αντιμετωπίζουν ιδιαίτερη δυσκολία και να φτάνουν στη νίκη.
Ο Λουίς Σκόλα ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους με 7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές και 10 ριμπάουντ σε 32 λεπτά συμμετοχής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-28, 43-43, 61-72, 81-94

Η Ρωσία νίκησε την Κορέα με 87-73, έχοντας το απόλυτο στον 2ο όμιλο και εξασφάλισε μία θέση στην δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Ρώσοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα, ωστόσο με 9-0 σερί στην τρίτη περίοδο, έδωσε… ανάσα, προκειμένου να δημιουργήσει διψήφια διαφορά, φτάνοντας ακόμα και το +18.
Πρώτοι σκόρερ της Ρωσίας ήταν οι Φριτζόν και Βοροντσέβιτς, οι οποίο πέτυχαν από 13 πόντους.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 37-40, 49-63, 73-87

Group C

Ενα ημίχρονο το Πούερτο Ρίκο κατάφερε να κοντράρει στα ίσα την Ισπανία, αλλά στο τέλος οι «φούριας ρόχας» έπαιξαν καλύτερη άμυνα, παίρνοντας έτσι και τη νίκη με 73-63. Ο Μαρκ Γκασόλ ήταν ο πρώτος σκόρερ, σημειώνονας 19 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 2/3 τρίποντα, με 7 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 35-34, 45-55, 63-73

Η Τυνησία πήρε τη νίκη επί του Ιράν με 79-67 σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση και ετοιμάζεται το παιχνίδι με το Πουέρτο Ρίκο την τελευταία αγωνιστική των ομίλων!
Η Τυνησία μπήκε πιο δυνατά στο ματς (29-19), ενώ το ημίχρονο τη βρήκε μπροστά με 44-35. Στην τρίτη περίοδο η Τυνησία ανέβασε κάποια στιγμή τη διαφορά στο +17 (58-41). Σε εκείνο το σημείο το Ιράν έκανε την αντεπίθεσή του μειώνοντας σε 63-58. Οι Τυνήσιοι απάντησαν με 12-2 επιμέρους “καθαρίζοντας” το παιχνίδι.
Ο Σάλα Μεϊρί ήταν απολαυστικός, τελειώνοντας το ματς  με 22 πόντους με 2/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κοψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-19, 44-35, 59-48, 79-67

Group D

Η Ιταλία έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στην Αγκόλα, νικώντας με 92-61 και ουσιαστικά έκλεισε θέση στην φάση των “16”.  Οι Ιταλοί επιβλήθηκαν απέναντι στην αδύναμη Αγκόλα, παίρνοντας από την αρχή τα ηνία, φτάνοντας στο τέλος σε μία επιβλητική νίκη.
Μελανό σημείο του αγώνα ο τσακωμός των Αλεσάντρο Τζεντίλε και Λιονέλ Πάουλο με 16 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, που οδήγησε στην αποβολή του δεύτερου!
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 44-21, 70-42, 92-61

Η Σερβία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στις Φιλιππίνες νικώντας με το εμφατικό 126-67! Οι πλάβοι σκόραραν με κάθε τρόπο και έτι ο Τζόρτζεβιτς έκανε ροτέισον στο δεύτερο μέρος, δίνοντας ανάσες στους παίκτες του.
Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα μόλις σε 16:27 συμμετοχής πέτυχε 20 πόντους, έχοντας 7/7 σουτ εντός παιδιάς (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα) και 3/3 βολές!
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 62-35, 99-47, 126-67