26ο τουρνουά «Ακρόπολις»: ΒΟΣΝΙΑ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ – ΙΤΑΛΙΑ 73-62

Η Ιταλία επικράτησε με 73-62 της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη μέρα του τουρνουά Ακρόπολις.

Οι «τρικολόρε» είχαν τον έλεγχο του πρώτο ημιχρόνου έχοντας συνεχώς το προβάδισμα το οποίο άγγιξε και τους 10 πόντους (18-28 στο 5′). Η αντεπίθεση των παικτών του Αλεξάνταρ Πέτροβιτς άρχισε από το φινάλε της δεύτερης περιόδου και συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν με επί μέρους σκορ 15-5 κατάφεραν να πάρουν τα ηνία (49-47 στο 27΄). Η Βοσνία διατηρούσε τον έλεγχο  μέχρι και έξι λεπτά πριν το τέλος ( 61-56 ), οι Ιταλοί δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα καθώς το 12-0 ανέτρεψε τα δεδομένα (61-68) και την οδήγησε στην επικράτηση.

ΒΟΣΝΙΑ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ – ΙΤΑΛΙΑ 62-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 29-35, 55-54, 62-73
ΒΟΣΝΙΑ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ  (Πέτροβιτς): Μάσιτς 1, Σούταλο 12, Ράιτ 16, Μπάβτσιτς 3, Γκόρντιτς 10, Κικάνοβιτς 8, Τελέτοβιτς 10, Τζέντοβιτς 2, Σινάνοβιτς, Πέρσιτς, Πάσαλιτς.
ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζάνι): Μέλι 1, Βιτάλι 5, Κουζίν 4, Ντατόμε 7, Ντίνερ 10, Τζίλι 2, Τσιντσιαρίνι 15, Μπελινέλι 14, Αραντόρι 15, Ποέτα, Ροσέλι, Τζεντίλε.