Die hard… και 1-1!

Σ’ ένα παιχνίδι απαγορευτικό για… καρδιακούς ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε πολύ… σκληρός για να πεθάνει (Die hard), νίκησε τον Ολυμπιακό με 81-79 κι έκανε το 1-1 στη σειρά των αναμετρήσεων των δύο ομάδων για την κατάκτηση του τίτλου. Οι “πράσινοι” βέβαια λίγο έλειψε να γίνουν… ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς παρότι βρέθηκαν στο +16, είδαν τους Πειραιώτες να πραγματοποιούν ανατροπή ανάλογη μ’ εκείνη της Πόλης και να διεκδικούν στο τέλος το break, που θα τους έδινε σαφές προβάδισμα στο 3ο ματς της σειράς, την Κυριακή 27/5. Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε το… έμφραγμα, δίχως πάντως και πάλι να πείσει, καθώς μπορεί να βρέθηκε στο +16 (μ’ ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο), όμως είχε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και κενά, τα οποία πολύ έξυπνα εκμεταλλεύτηκαν οι “ερυθρόλευκοι”…

Το… μάθημα του πρώτου στη σειρά αγώνα φαίνεται ότι το είχαν διαβάσει καλά οι παίκτες του Παναθηναϊκού, που φρόντισαν να κερδίσουν τις περισσότερες μάχες των ριμπάουντ, τουλάχιστον στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο συγκεκριμένος τομέας αποτέλεσε και το “ατού” των “πρασίνων” στο… ξέσπασμά τους, που τους έφερε στο +6 (10-4) σχεδόν στα μισά του πρώτου 10λέπτου. Μία διαφορά, η οποία πάντως εξανεμίστηκε πολύ γρήγορα απ’ τον Ολυμπιακό (18-19 στο 9′), που βελτίωσε την άμυνά του και βρήκε στα πρόσωπα των Χάινς και Γκετσεβίτσιους τις λύσεις που χρειαζόταν στην επίθεση. Ο Αμερικανός, μάλιστα έκανε δύσκολη τη… ζωή του Βουγιούκα (τον οποίο και “φόρτωσε” με 3 φάουλ) κι έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα του για να βρεθεί στο 13′ μπροστά με 24-27, ενώ λίγα λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στο +5 (31-36 στο 17′) με τον Πρίντεζη να ευστοχεί με αυτά τα… κάτι σαν σουτ που επιχειρεί (και που έδωσαν τον ευρωπαϊκό τίτλο στους “ερυθρόλευκους”!).

Οι Διαμαντίδης και Περπέρογλου έδωσαν ανάσες στην επίθεση του Παναθηναϊκού, που πάντως έδειξε και πάλι αδυναμίες στην άμυνά του, γεγονός που επέτρεψε στον αντίπαλό του να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση (38-41 στο τέλος του ημιχρόνου) και να ξεφεύγει στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και πάλι με 40-45.

Κάπου εκεί, όμως οι “πράσινοι” έδειξαν να βρίσκουν την ενέργεια που τους έλειπε και με καλές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα και περισσότερες λύσεις στην επίθεση έτρεξαν ένα σερί 16-0, μετατρέποντας το 40-45 σε 56-45! Μία διαφορά η οποία στην… ούγια φέρει την υπογραφή του Καϊμακόγλου, ο οποίος ήταν πανταχού παρών. Στην άμυνα δεν άφηνε περιθώρια στον Χάινς να κάνει ότι και στο πρώτο 20λεπτο, ενώ στην επίθεση με τα καλάθια του έδινε την ώθηση που χρειάζονταν οι συμπαίκτες του.

Ο Ολυμπιακός σ’ αυτό το 4λεπτο που οι αντίπαλοί του “έτρεξαν” αυτό το σερί, έκανε το ένα λάθος πίσω απ’ το άλλο, είχε κακές επιλογές και δεν είχε τον “εγκέφαλο” που χρειαζόταν για να ηρεμήσει. Η επιλογή του Ιβκοβιτς να κρατήσει στον πάγκο τον Σπανούλη και ν’ αναθέσει τα καθήκοντα του οργανωτή στον Μάντζαρη, επέτρεψαν στον Σάτο να “μπλοκάρει” το νεαρό άσο. Ο τελευταίος, πάντως κατάφερε μ’ ένα τρίποντο και μία καλή άμυνά του λίγο πριν το τέλος της περιόδου να δώσει τις λύσεις που χρειαζόταν η ομάδα του, που μ’ ένα επιμέρους 2-12 κάλυψε μέρος της διαφοράς (το 63-47 έγινε 65-59) πριν τη συμπλήρωση της τρίτης περιόδου. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και επιχείρησαν να πράξουν την ανατροπή της Πόλη επί της ΤΣΣΚΑ στον τελικό της Euroleague! “Ροκάνισαν” το -16, φτάνοντας στο τελευταίο δίλεπτο σε απόσταση βολής (77-76) και μετατρέποντας το παιχνίδι σε… απαγορευτικό για καρδιακούς. Χάρη σε μία… καραμπόλα ο Μπατίστ κάρφωσε τη μπάλα στο καλάθι του Ολυμπιακού κι έγραψε το 81-78, ενώ ο Γιασικεβίτσιους έκανε φάουλ στον Σπανούλη για ν’ αποτρέψει πιθανό τρίποντο. Ο έμπειρος γκαρντ στήθηκε στη γραμμή των βολών, ευστοχώντας στην πρώτη κι αστοχώντας στην δεύτερη ελπίζοντας στο… θαύμα. Ο Παπαδόπουλος “κυνήγησε” το επιθετικό ριμπάουντ, δίχως όμως η μπάλα να του κάνει το χατίρι κι έτσι το 81-79, έφερε την ισορροπία στη μάχη των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 18-22, 29-18, 14-20