Elite League – Αποτελέσματα 23ης αγωνιστικής: Στην 2η παράταση ο Μίλωνας!

Χρειάστηκαν δύο παρατάσεις ώστε  ο Μίλωνας να καταφέρει να κάμψει την αντίσταση της Ελευθερούπολης και με καθοριστικό στο τέλος τον Μελισσαράτο να πάρει τη νίκη με 99-84, καλύπτοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα (82-74).

Το παιχνίδι ήταν άκρως συναρπαστικό, καθώς η Ελευθερούπολη κατάφερε να επιστρέψει από το -13 και να στείλει το ματς στην παράταση. Με επιμέρους 12-5 και με τον Αλεν να σημειώνει το τρίποντο της ισοφάρισης , η Ελευθερούπολη έστειλε το ματς στην πρώτη παράτασης. Εκει και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν και πάλι να ξεχωρίσουν στέλνοντας το παιχνίδι σε ακόμα ένα έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, ο Μελισσαράτος ήταν καθοριστικός καθώς με δύο βολές και ένα καλάθι του (έπειτα από δύο επιθετικά ριμπάουντ) κατάφερε να δώσει στον Μίλωνα την… ανάσα που χρειαζόταν (85-81) για να προχωρήσει. Ακολούθησε το τρίποντο του Κανονίδη (88-81) και από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα ο Μίλωνας να φτάσει στη νίκη.

ΜΙΛΩΝ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 99-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 48-38, 68-60, 75-75, 81-81, 99-84
Διαιτητές: Αγραφιώτης Ιωάν.-Κωνσταντινίδου-Ρίζος
ΜΙΛΩΝ (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 13 (1), Σκορδίλης 10 (10τρ., 11ρ.), Πετρίδης 2, Aνέστης, Μελισσαράτος 19 (1τρ., 12ρ.), Μοτσενίγος 4, Μπαρτ 19 (3), Δομπρογιάννης, Ζούμπος 7 (1), Δημάκος 12 (2), Κανονίδης 13 (2τρ., 7ασ.).
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Άλεν 22 (4), Γκάθραϊτ 22 (3), Καμπουρίδης 10 (2), Ιατρίδης 5 (1), Λογοθέτης 2, Μαστόρος 21 (3τρ., 8ασ.), Κουρτίδης 2, Τσέλλος, Καλογερίας.