Euro 2016: Η νίκη των Ούγγρων έδωσε ενδιαφέρον στον 6ο όμιλο

Στον 6ο όμιλο του Euro 2016 η νίκη της Ουγγαρίας έδωσε άλλο ενδιαφέρον μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας ανάμεσα στην Πορτογαλία και Ισλανδία.

paizontasamuna_infobasketΟλοκληρώνεται η 2η αγωνιστική στον 5ο όμιλο με την αναμέτρηση των Βέλγων με τους Ιρλανδούς και στον 6ο όπου η νίκη της Ουγγαρίας έδωσε άλλο ενδιαφέρον στον όμιλο μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας ανάμεσα στην Πορτογαλία και Ισλανδία. Πάμε να δούμε τις εκτιμήσεις μας αναλυτικά.

521. BΕΛΓΙΟ-ΙΡΛΑΝΔΙΑ (16:00)

Stade Matmut-Atlantique (Bordeaux) Χωρητικότητα 42.115
Εχουμε αναφέρει ότι η ομάδα του Μαρκ Βίλμοτς ξεχειλίζει από ποιότητα αλλά θα πρέπει να το δούμε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ισως η «σφαλιάρα» στην πρεμιέρα από την Ιταλία να αφύπνισε τους Βέλγους , περιμένουμε να ανεβάσουν την απόδοση τους στην συνέχεια.
Η Ιρλανδία αποδείχθηκε σκληρό καρύδι απέναντι στους Σουηδούς πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας έδειξε ότι δεν είναι αουτσάιντερ στον 5ο όμιλο όπως την έχριζαν οι μπουκ πριν την έναρξη της διοργάνωσης.

522. ΙΣΛΑΝΔΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ (19:00)

Stade Vélodrome (Marseille) Χωρητικότητα 67.394
Η ομάδα του Λάγκερμπακ έπαιξε καταπληκτικά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων είχε πάθος αλλά και τύχη που της έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην πρεμιέρα απέναντι στο φαβορί του ομίλου. Οι αριθμοί δίνουν την εικόνα του αγώνα 34%-66% κατοχή και 2-11 τα κόρνερ, περιμένουμε να δούμε πως θα προσεγγίσει ο Σουηδός τεχνικός τα θεωρητικά πιο εύκολα παιχνίδια με Ουγγαρία και Αυστρία.
Σημαντική νίκη για την ομάδα της Ουγγαρίας είδαμε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με εκατέρωθεν ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο άνηκε στην Ουγγαρία εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα που είχε με παίχτη παραπάνω από το 66ο λεπτό και κατάφερε να κλειδώσει την νίκη στο τέλος της αναμέτρησης.

523.ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ (22:00)

Parc des Princes (Paris) Χωρητικότητα 48.712
Οι Ιβηρες πίεσαν και στα 90′ λεπτά έκαναν αρκετές ευκαιρίες αλλά έπεσαν πάνω στον γκολκίπερ της Ισλανδίας. Παραμένουν το φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης με δύο νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια του 6ου ομίλου.
Η Αυστρία δεν κατάφερε να δικαιολογήσει το ρόλο του φαβορί που την έδιναν οι μπουκ πριν την έναρξη του αγώνα με την Ουγγαρία. Μοιρασμένο το παιχνίδι σε κατοχή μπάλας 50%-50% ακόμα και σε τελικές προσπάθειες 13-14. Αλάμπα, Αρναούτοβιτς και Γιάνκο είναι παίχτες κλειδιά για την ομάδα θα πρέπει να δώσουν το κάτι παραπάνω για να καταφέρει η Αυστρία να πάρει αποτέλεσμα στην 2η αγωνιστική.