Euro U16: “Έπεσαν” μαχόμενοι οι Παίδες

mwraitisΗ Εθνική Παίδων πάλεψε, ήταν επί τρία δεκάλεπτα στη διεκδίκηση της νίκης αλλά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη, χάνοντας στο τέλος από την Ισπανία με 72-58. Ο Δημήτρης Μωραΐτης ήταν πάλι ο κορυφαίος παίκτης της ελληνικής ομάδας, η οποία “πλήρωσε” ακριβά τα 23 λάθη της (δέχτηκε 34 πόντους από αυτά) και έτσι θα μεταφέρει δύο ήττες στην επόμενη φάση, κάνοντας πολύ δύσκολη την προσπάθεια για πρόκριση στους “8” του Ευρωμπάσκετ Παίδων του Κάουνας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι. Κράτησε τους Ισπανούς στο μηδέν επί τέσσερα λεπτά, πέτυχε τους πρώτους επτά πόντους του αγώνα και είχε το προβάδισμα στα 12 από τα πρώτα 20 λεπτά. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα κατάφερε να μην αφήσει τους Ισπανούς να ξεφύγουν και μέχρι το 28′ ήταν σε απόσταση εντός καλαθιού (40-43). Εκεί όμως όλα στράβωσαν.

Η “φούρια ρόχα” τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 6-0, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (49-40) και στην τέταρτη περίοδο ξέφυγε ακόμα και με 57-42, με τον Σέρχι Μαρτίνεθ να βάζει 10 συνεχόμενους πόντους. Η Εθνική δεν τα παράτησε, έκανε νέα προσπάθεια να πλησιάσει και στο 35′ μείωσε σε 52-59 με 3/4 βολές του Γιανναρά. Τέσσερις, πέντε επιθέσεις αργότερα όμως οι όποιες ελπίδες εξανεμίστηκαν.

Η Ελλάδα έκανε τρία διαδοχικά λάθη και η διαφορά από τους επτά πόντους εκτοξεύτηκε εν ριπή οφθαλμού στους 15 (52-67 στο 37′) και λίγο αργότερα στους 16 για την Ισπανία, η οποία μπορεί να έχασε 16 ελεύθερες βολές, ωστόσο κυριάρχησε στα ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο (μάζεψε 13 παραπάνω στο δεύτερο μισό του αγώνα και 20 επιθετικά συνολικά), έκλεψε 14 φορές τη μπάλα και έβαλε 42 πόντους μέσα από τη ρακέτα. Το κυριότερο, βέβαια, είναι ότι οι Ισπανοί πέτυχαν 34 πόντους από τα ελληνικά λάθη, κάτι που άλλαξε τελείως τη μορφή του αγώνα.

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 72-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 30-27, 49-40, 72-58
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σορία): Γκαρθία, Γκονζάλεθ 11 (3τρ., 5ρ., 8ασ.), Καράσκο 4, Πουέρτο 9 (6ρ.), Κασάνζι 4 (1), Μεντικότε 3 (1), ΜακΚάρθι 11, Εχιγκιατόρ, Μαρτίνεθ 23 (11ρ., 6κλ.), Σαλβαδόρ 3, Ρόζα 4 (6ρ.).
ΕΛΛΑΔΑ (Τούφας): Γιανναράς 11 (2τρ., 6λ.), Μωραΐτης 18 (1τρ., 5ασ., 3κλ., 7λ.), Κάπρης 2, Καλαϊτζάκης 9 (1), Δημητρακάς, Ψαρράς, Φωτόπουλος 6 (1), Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης 2, Λιούνης, Μέλιος 8 (2), Βλαγκόγιας 2 (1/9σ.).