proiskosΧειρότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να κάνει η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων που άρχισε σήμερα στο Ράντομ της Πολωνίας. Η Εθνική γνώρισε την ήττα από τη Φινλανδία με 74-67 και από την πρώτη κιόλας ημέρα βρίσκεται σε μειονεκτική θέση στον 4ο όμιλο του τουρνουά, όπου μετέχουν ακόμα η πανίσχυρη (και φαβορί για το χρυσό μετάλλιο) Σερβία και η Εσθονία.

Ο Αρσενόπουλος (12 πόντοι, οι 11 στην τέταρτη περίοδο) και ο Χατζηβέρογλου (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Ελλάδας, η οποία πλήρωσε ακριβά αφενός τα 26 λάθη που έκανε στο ματς (είχε 23 μέχρι το 28′!), αφετέρου την κακή περιφερειακή άμυνα και την εκπληκτική ευστοχία των Φινλανδών στα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Ειδικά ο Ρόμπιν Αβιστ έκανε τρομερή ζημιά στην altinisελληνική ομάδα, πετυχαίνοντας 26 από τους 29 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας συνολικά 7/10 τρίποντα!

Η κακή μέρα από το πρωί φάνηκε για την Εθνική, η οποία έχασε τις πρώτες εννέα επιθέσεις της, πέτυχε το πρώτο της καλάθι στο 4′ και δεν βρήκε ποτέ ρυθμό στην επίθεση, παρότι στο 13′ ξέφυγε με 21-12 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ, έστω και με το ισχνό 25-24. Η άμυνα τουλάχιστον λειτουργούσε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Αν προτιμάτε, οι Φινλανδοί δεν μπορούσαν να βάλουν σουτ και είχαν 2/19 τρίποντα έπειτα από 20 λεπτά. Το σενάριο πάντως ήταν τελείως διαφορετικό στο δεύτερο ημίχρονο…

Οι Φινλανδοί είχαν 10/14 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο!

Αίφνης οι Φινλανδοί δεν μπορούσαν να αστοχήσουν πίσω από τα 6,75μ., εκμεταλλευόμενοι πάντως και τις κακές αμυντικές περιστροφές των Ελλήνων παικτών. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σοπάνεν ευστόχησε στα 10 από τα 14 σουτ που επιχείρησε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (!) με πρώτο και καλύτερο φυσικά τον Αβιστ. Πολύ γρήγορα λοιπόν οι Φινλανδοί όχι μόνο πήραν το προβάδισμα έπειτα από πολλή ώρα (28-31 στο 24′), αλλά ξέφυγαν και με 14 πόντους διαφορά στο 28′ (33-47)!

Ο Μάνος Μανουσέλης προσπάθησε να ανακατέψει το παιχνίδι. Αρχικά με ζώνη 2-3, στη συνέχεια με box and 1 (μαν του μαν τον Αβιστ) και αργότερα με πίεση σε όλο το γήπεδο. Επί της ουσίας, μόνο η τρίτη επιλογή έφερε αποτέλεσμα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε τη διαφορά από τους 12 πόντους (50-62 στο 35′) στους τρεις μέσα σε τρία λεπτά (62-65 στο 37′), έχοντας και την finland u16κατοχή της μπάλας. Μόνο που σε εκείνο το σημείο έχασε όλο το momentum που είχε αποκτήσει.

Ο Τσουργιάννης κέρδισε φάουλ αλλά αστόχησε στις δύο ελεύθερες βολές και στην επίθεση των Φινλανδών ο Οκσα έβαλε τρίποντο. Εν συνεχεία οι Ελληνες διεθνείς έχασαν την επίθεση και στο transition ο Αβιστ σκόραρε με λέι-απ. Ετσι απλά το σκορ έγινε 62-70 με 1΄40΄΄ να απομένουν και ούτε το γρήγορο τρίποντο του Αρσενόπουλου έσωσε την κατάσταση, αφού ο Αβιστ σκόραρε ξανά στην επόμενη φάση.

ΕΛΛΑΔΑ-ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 67-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 25-24, 41-51, 67-74
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Αλτίνης 6, Ερμείδης 3, Μπαλλής 4, Αρσενόπουλος 12 (3/12σ.), Σανδραμάνης 10, Χατζηδάκης 4 (6ρ., 6λ.), Μπαζίνας 3, Γαργάλης 8 (8ρ.), Χατζηβέρογλου 11 (8ρ., 4κλ.), Προίσκος 2, Τσουργιάννης 4.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Σοπάνεν): Τιμόνεν 10, Λεχτοράντα 1, Πιλαγιαμάκι 4, Ραουτασάλο 5, Οκσα 14, Αβιστ 29 (10/16σ.), Σαγιαντίλα 7 (8ρ., 5ασ.), Γιαντούνεν 2 (11ρ., 3κλ.), Λίντνερ, Νκαμούα, Αμζιλ 2.