Euro U16: Στην κορυφή της Ευρώπης η Βοσνία!

bosniaΤο μπάσκετ της Βοσνίας στήριζε εξ αρχής πολλά στη γενιά των 99άρηδων. Δεν διαψεύστηκε. Η Βοσνία ήταν η καλύτερη ομάδα στον τελικό του Ευρωμπάσκετ Παίδων του Κάουνας, νίκησε τη διοργανώτρια Λιθουανία 85-83 και κατέκτησε πανάξια το χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά στην ιστορία της, σε οποιοδήποτε ηλικιακό επίπεδο πανευρωπαϊκής διοργάνωσης. Πρωταγωνιστής του τελικού ήταν (ποιος άλλος;) ο Τζανάν Μούσα, ο αναμφισβήτητος MVP του Ευρωμπάσκετ.

Το μεγάλο αστέρι της Βοσνίας πέτυχε 33 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές τη μπάλα και έκοψε δύο σουτ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τη Βοσνία στη νίκη. Ο Μούσα πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και βοήθησε την ομάδα του να κάνει ιδανικό ξεκίνημα στον τελικό, καθώς προηγήθηκε 8-2 στο 3′ και 22-11 στο 8′. Η ομάδα του Γιόζιπ Πάντζα διεύρυνε τη mousaδιαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (50-37) και στο 24′ ξέφυγε με 57-42. Κάπου εκεί, όπως συνέβη και στον ημιτελικό, η Λιθουανία άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά.

Η αντεπίθεση των Λιθουανών

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο ένα καλάθι στο 36′ (78-75) και στο 38′ έριξαν τη διαφορά ακόμα περισσότερο (81-79). Αυτό που δεν μπόρεσαν να κάνουν ήταν να προηγηθούν. Κάτι που δεν συνέβη ούτε μία φορά στο παιχνίδι. Μετά το καλάθι του Βελίτσκα που έκανε το σκορ 81-79, ο Μούσα πέτυχε το μεγαλύτερο τρίποντο του αγώνα, ένα σουτ που αποδείχθηκε ότι ήταν και το νικητήριο του τελικού.

Η Λιθουανία είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά ο Μπαλτσιούνας ήταν απελπιστικά άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε 3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και το δίποντο του Κοζίς από το επιθετικό ριμπάουντ δεν έφτανε. Η Βοσνία πανηγύρισε αυτό που άξιζε περισσότερο best5από τη Λιθουανία: τον τίτλο.

Ο MVP Μούσα και η καλύτερη πεντάδα

Ο Μούσα τελείωσε το Ευρωμπάσκετ όντας ο πρώτος σκόρερ και πασέρ της διοργάνωσης, παίρνοντας φυσικά σπίτι του το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη. Μαζί του στην καλύτερη πεντάδα του τουρνουά ψηφίστηκαν ακόμα ο συμπαίκτης του Νιέγκος Σικίρας, οι Τούρκοι Ονουράλπ Μπιτίμ και Τσαν Ντουράν, καθώς και ο Λιθουανός Αρνας Βελίτσκα.

“Χάλκινη” και στους Παίδες η Τουρκία

Η Τουρκία ξεπέρασε την απογοήτευση της ήττας από τη Λιθουανία και νίκησε εύκολα την Ισπανία 83-72 στον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ Παίδων, κατακτώντας έτσι και τέταρτο μετάλλιο μέσα στο καλοκαίρι, μετά το αργυρό στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων και τα χάλκινα στο Μουντομπάσκετ U19 και στο Ευρωμπάσκετ Νέων! Οι Τούρκοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ με 17-5 στο 7′ και δεν έχασαν ποτέ το duranπροβάδισμα, έχοντας πολλές λύσεις στην επίθεση πέρα από τους σταθερά παραγωγικούς Μπιτίμ και Ντουράν.

Στο 28′ η ομάδα του Φατίχ Ελμπάς προηγήθηκε μάλιστα και με τη μέγιστη διαφορά στον αγώνα (62-44) χάρη στην ευστοχία της πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. (12/25τρ.), μία διαφορά που δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους οκτώ πόντους. Οι Μαρτίνεθ, Γκονζάλεθ και Ρόζα ήταν πάλι οι κορυφαίοι παίκτες από την ισπανική ομάδα, η οποία προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς αλλά δεν απείλησε ποτέ την αντίπαλο της.

“Παγκόσμια” Γαλλία

Σε γαλλικό μονόλογο εξελίχθηκε η κρίσιμη αναμέτρηση για τις θέσεις 5-6. Η Γαλλία διέλυσε τη Φινλανδία 75-46 και πήρε το 5ο και τελευταίο “εισιτήριο” για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17 του 2016, με την παρέα του Γιανίκ Μπλαν να κάνει περίπατο επί 40 λεπτά. Οι “τρικολόρ” μάζεψαν 19 περισσότερα ριμπάουντ, είχαν 11/24 τρίποντα και ξέφυγαν από πολύ νωρίς με 23-6 (9′), με τον beyhurstΜπλαν να έχει ήδη 11 πόντους. Από εκεί και πέρα η διαφορά δεν σταμάτησε να μεγαλώνει υπέρ των Γάλλων, απέναντι σε μία ομάδα που φάνηκε να “σκάει” ύστερα από ένα καταπληκτικό τουρνουά.

Ένα καταιγιστικό (τρίτο) δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Γερμανία, που συνέτριψε τη Σερβία 91-64 στον αγώνα για τις θέσεις 7-8. Με κορυφαίο τον Βάιντεμαν η “νατσιονάλμανσαφτ” έκλεισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους 28-7 και κυριάρχησε χάρη στα ύψη της, καθώς μάζεψε 16 ριμπάουντ παραπάνω και πέτυχε 52 πόντους weidemannμέσα από τη ρακέτα. Παράλληλα, είχε και 9/16 τρίποντα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί ακόμα και με 31 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια κατάταξης του Ευρωμπάσκετ, η Κροατία έκανε ένα επιμέρους 10-1 στην τέταρτη περίοδο (χάρη στους Σάριτς, Γιορντάνο) και κατέβαλλε την Ιταλία με 76-68, καταλαμβάνοντας έτσι την 9η θέση στο τουρνουά. Η Λετονία, από τη μεριά της, ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (13-27 στο 14′) και νίκησε το Μαυροβούνιο 60-57, κατακτώντας την 11η θέση.