Euro U18 – Επιβλητικός ο Σαμπόνις (+vds)

Ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ εφήβων. Ο μικρότερος από τους υιούς του Αρβιντας Σαμπόνις έβαλε 22 πόντους, μάζεψε 22 ριμπάουντ και οδήγησε τη Λιθουανία στη νίκη επί της Σερβίας με 74-70, ένα αποτέλεσμα που θα μεταφέρει και στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ της Λετονίας. Στο μεταξύ, η Γαλλία συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της, καθώς επικράτησε και της Σλοβενίας με 66-51. Οι “τρικολόρ” παρέμειναν αήττητοι, παρ’ ότι οι Ινγκλις, Ορί έπαιξαν 8 λεπτά μαζί για λόγους ξεκούρασης, μιας και ο αγώνας δεν είχε το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες.

Οσον αφορά στον όμιλο της Ελλάδας, η Τσεχία κατέκτησε τη δεύτερη θέση, αφού νίκησε δύσκολα τη Βοσνία 69-65, ενώ στον 3ο όμιλο η Ιταλία υποχρέωσε την οικοδέσποινα Λετονία στην πρώτη ήττα χάρη στον ασταμάτητο Φοντέκιο (που έβαλε και το νικητήριο καλάθι 9” πριν από τη φινάλε) και δημιούργησε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή. Εκεί, όπου μετά το σημερινό συνδυασμό αποτελεσμάτων βρέθηκε τελικά η Ισπανία, η οποία νίκησε τη Βουλγαρία 69-57. Ο Βεζένκοφ, πάντως, για ακόμα ένα ματς ήταν εξαιρετικός, έχοντας 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9/16 σουτ.

Στον 4ο όμιλο, η Ουκρανία έκανε την έκπληξη καθώς επικράτησε στην παράταση της Τουρκίας με 89-88, χάρη στο καλάθι που έβαλε 2” πριν από το φινάλε ο πρώτος σκόρερ της, ο Σάχνιουκ. Αυτή η νίκη βέβαια είναι δίχως αντίκρυσμα για τους Ουκρανούς, οι οποίοι είχαν αποκλειστεί από την προηγούμενη μέρα. Από την άλλη, η Τουρκία ήταν αδιάφορη (γι’ αυτό δεν έπαιξαν και οι δύο καλύτεροι παίκτες της, οι Σιπάχι και Μπιρσέν), αφού δεν πρόκειται να κουβαλήσει την ήττα στην επόμενη φάση. Στον άλλον αγώνα, η Κροατία ήταν σαφώς ανώτερη και νίκησε εύκολα την Αγγλία, καταλαμβάνοντας τη 2η θέση του 4ου ομίλου.

Ολα τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος

Σλοβενία – Γαλλία 51-66 Νόβακ 12π., 5κλ. – Ποντάν 11, Κορνελί 8π., 12ρ.

Ελλάδα-Ρωσία 74-70 Διαμαντάκος 33π., 15ρ. – Φεντορτσένκο, Μαρτίνοφ 17
Βοσνία-Τσεχία 65-69 Λούλιτς 13 – Πέκατσεκ 18, Πέτερκα 17π., 11ρ., 3κλ.

1. Ρωσία 2-1 209-198 5
2. Τσεχία 2-1 206-203 5
3. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 1-2 172-188 4
4. Ελλάδα 1-2 192-190 4

3ος όμιλος

Βουλγαρία – Ισπανία 57-69 Βεζένκοφ 28π., 9ρ. – Αμπάλντε 19, Ιριάρτε 18π., 8ρ., 5κλ.
Ιταλία -Λετονία 70-69 Φοντέκιο 28π., 8ρ. – Γκίντερς 17

1. Ισπανία 2-1 218-184 5
2. Λετονία 2-1 220-188 5
3. Ιταλία 2-1 228-205 5
4. Βουλγαρία 0-3 162-251 3

4ος όμιλος

Ουκρανία – Τουρκία 89-88 Σάχνιουκ 21π., 10ρ. – Ολουμπάι 22π., 6ρ., 7ασ., Σανλί 20
Αγγλία – Κροατία 65-89 Νέλσον 25π. – Γκάμπριτς 21, Ζγκάνετς 19π., 8ρ.

1. Τουρκία 2-1 248-223 5
2. Κροατία 2-1 246-198 5
3. Αγγλία 1-2 216-246 4
4. Ουκρανία 1-2 219-262 4