Euro U18 – Με σούπερ Διαμαντάκο ήρθε η νίκη για την Εφήβων (+vd)

Την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση που διεξάγεται στη Λετονία πήρε η Εθνική Εφήβων επικρατώντας της μέχρι πρότινος αήττητης Ρωσίας με 74-70. Η νίκη αυτή δεν της δίνει την πρόκριση καθώς και πάλι μετά από αυτό το αποτέλεσμα τερμάτισε τελευταία στον όμιλο και πλέον θα διεκδικήσει μία από τις θέσεις 9-16 συμμετέχοντας στον όμιλο με τους τέταρτους των τριών άλλων ομίλων (Σλοβενία, Βουλγαρία, Ουκρανία).

Η Εθνική ομάδα παρότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (με τον Διαμαντάκο να πετυχαίνει 33 πόντους) είχε το πάνω χέρι στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και έτσι στα τελευταία δευτερόλεπτα να κινδυνέψει. Ομως, στο τέλος ένα σουτ του Διαμαντάκου 3” πριν το φινάλε και δύο λάθη των Ρώσων, χάρισαν στην ελληνική ομάδα τη νίκη.

Το καλύτερο ξεκίνημά που έκανε στη διοργάνωση πραγματοποίησε η Εθνική. Κατάφερε από την αρχή να πάρει το προβάδισμα (8-6), το οποίο ανέβασε στο 7′ στο +5 (14-9). Οι ρώσοι όμως με όπλα τα τρίποντα (4/8 το τέλος της πρώτης περιόδου) κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (16-16, 19-19), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-19.

Η Εθνική ήταν άστοχη τόσο στα σου όσο και στις βολές (4/13 διπ. 5/17 β.) κάτι που ευνόησε τη Ρωσία, η οποία προηγήθηκε στο 16′ με 29-23. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτίωσαν τα ποσοστά τους, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου και και κάπως έτσι τα τελευταία τέσσερα λεπτά του ημιχρόνου ήρθε το 13-2 επιμέρους σκορ, (36-31).

Η Ρωσία έκανε την αντεπίθεσή της στην επανάληψη καθώς κατάφερε από το 23′ έως το 28′ να κάνει το 43-33, 48-46 και να πλησιάσει στο καλάθι. Ο Διαμαντάκος όμως, που ήταν και ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας, πέτυχε 9 σερί πόντους δίνοντας ξανά αέρα.. 8 πόντων (56-48 στο 29′). Οι ρώσοι προσπάθησαν και στη συνέχεια να πλησιάσουν (59-54), σε εκείνο το σημείο όμως, η αστοχία της Εθνικής έφερε τη διαφορά στον πόντο (66-65 στο 38′), ενώ λίγο αργότερα το ματς ήρθε στα ίσια (68-68). Ο Σταμάτης έγραψε το 70-68, ο Βικτόροφ με δύο βολές έκανε το 70-70, 49” πριν από το τέλος, ο Κεφαλάς αστόχησε σε τρίποντο στα 32”, ενώ και ο Φεντορτσένκο έχασε λέιπ απ στα 7”, αλλά ο Διαμαντάκος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη καθώς με σουτ στα 3” έκανε το 72-70. Η Ρωσία στα τελευταία δεύτερα υπέπεσε σε λάθος, ενώ στην επαναφορά ο Γκανκέβιτς έκανε αντιαθλητικό φάουλ και ο Σταμάτης με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 74-70.

ΕΛΛΑΔΑ – ΡΩΣΙΑ 74-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 36-31 , 56-49, 74-70
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου, Κεφάλας 3, Σπυριδωνίδης 7, Μήτογλου 5, Σπυρόπουλος, Χατζηνικόλας, Λιάπης 3 (1), Κουζέλογλου 6, Σταμάτης 14 (3 κλ.), Διαμαντάκος 33 (12/22β., 12/22 δ., 15ρ.), Κώττας 2.
ΡΩΣΙΑ (Αφανασίεφ): Γκαβρίλοφ 4, Μαρτίνοφ 17 (4/6τρ.), Σταρατέλεφ 4, Βικτόροφ 12 (2), Φεντορτσένκο 17 (1), Μαλέικο 3 (1), Γκάνκεβιτς 4, Κούλικοφ 9.