Euro U18: Σόκαραν τους Ισπανούς οι Βόσνιοι!

bosniau18Πριν από μία εβδομάδα η Βοσνία έμοιαζε καταδικασμένη να παίξει για τις θέσεις 9-16. Αύριο, πάντως, θα παίξει στον έναν από τους δύο ημιτελικούς του Ευρωμπάσκετ Εφήβων! Η ομάδα-έκπληξη του τουρνουά συνεχίζει να σοκάρει τους πάντες στον Βόλο, καθώς μετά την πρόκριση στους “8” για πρώτη φορά στην ιστορία της, ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο, νίκησε την Ισπανία 70-64 και πέρασε στους “4” της διοργάνωσης!

Ο Εντιν Ατιτς (έχει ήδη μία θέση ρεζερβέ στην καλύτερη πεντάδα του τουρνουά) ήταν για μία ακόμη φορά ο ηγέτης της Βοσνίας, η οποία ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ξέφυγε με 34-21 στο 14′ και κατάφερε να ξεπεράσει το ολικό μπλακ-άουτ που υπέστη στην τρίτη atic - durmoπερίοδο. Οι Ισπανοί έφεραν τούμπα το ματς, κράτησαν χωρίς καλάθι τους αντιπάλους τους επί σχεδόν 8 λεπτά και προηγήθηκαν 57-47 στο 31′. Κι όμως, οι Βόσνιοι επέστρεψαν.

Με τον Ατιτς να κάνει την αρχή με δύο διαδοχικά τρίποντα, η Βοσνία έκανε ένα σερί 14-0 στα επόμενα έξι λεπτά, οι Αλεξιτς, Ντούρμο έβαλαν όλα τα κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά και στο τέλος πήραν και τη νίκη, αφήνοντας σύξυλους τους Ισπανούς. Ο Ιμπραχιμ Ντούρμο εξελίχθηκε στο τέλος και στον απρόσμενο ήρωα για την ομάδα του Μάρκο Τρμπιτς, καθώς στα πρώτα έξι παιχνίδια είχε 13 πόντους όλους κι όλους στο Ευρωμπάσκετ, έβαλε όμως 10 μόνο στα τελευταία έξι λεπτά!

Η τύχη “ήθελε” τους Τούρκους

Έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι η Τουρκία, η οποία νίκησε στην παράταση τη Σερβία 90-79 και προκρίθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στους “4” του Ευρωμπάσκετ Εφήβων! Οι Τούρκοι χρειάστηκαν ένα πολύ δύσκολο τρίποντο του Τασκιράν 25,4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα για να ισοφαρίσουν (70-70) και… όλη την τύχη του κόσμου στο τέλος του taskiran40λεπτου, όταν το alley-oop από την επαναφορά που έκαναν οι Σέρβοι ήταν άστοχο, με τη μπάλα να αναπηδά τρεις φορές στη στεφάνη πριν πέσει εκτός καλαθιού.

Ο Φουρκάν Κορκμάζ ήταν ο πρώτος σκόρερ (21π.) και ριμπάουντερ (11) της Τουρκίας, ωστόσο η ομάδα του κατάφερε να σταθεί όρθια όταν ο μεγάλος σταρ της σταμάτησε να εκβιάζει το ένα σουτ μετά το άλλο (τελείωσε το ματς με 9/28 σουτ και 4/19 μακριά από τη ρακέτα) και ανέλαβαν δράση οι υπόλοιποι. Ο Τασκιράν, ο Αλ, ο Μπαϊράκ και δύο μεγάλα τρίποντα από τους Ντουρμάζ, Γκαζί δημιούργησαν τη διαφορά στην παράταση υπέρ της Τουρκίας, η οποία έκανε δύσκολη τη ζωή των Σέρβων με το συνεχές ζον πρες, το οποίο προκάλεσε συνολικά 23 λάθη και είχε ως αποτέλεσμα 25 πόντους από αυτά.

Καλύτερη η Λιθουανία, εκτός “4” πάλι η Γερμανία

Στη ζώνη των μεταλλίων έπειτα από τρία χρόνια επιστρέφει η Λιθουανία, που νίκησε τη Γερμανία 73-71 στον δραματικό τρίτο ημιτελικό. Η ομάδα του Σαούλιους Στομπέργκας κατάφερε να ελέγξει τα lietuvaριμπάουντ (47-39) απέναντι στους ψηλότερους Γερμανούς και είχε σταθερά το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, έστω κι αν ποτέ δεν ξέφυγε με περισσότερους από πέντε πόντους διαφορά.

Η Λιθουανία δεν έβαλε καλάθι στα τελευταία δύο λεπτά, δεν χρειάστηκε όμως αφού η Γερμανία δεν σκόραρε εντός πεδιάς στα τελευταία τρία! Κάπως έτσι ο αγώνας στο τέλος κρίθηκε στις ελεύθερες βολές, με τη Λιθουανία να παίρνει την πρόκριση και τη Γερμανία να μένει ξανά εκτός τετράδας. Η “νατσιονάλμανσαφτ” έχει φτάσει μόνο μία φορά στην ιστορία της μέχρι τους “4” του Ευρωμπάσκετ Εφήβων, κι αυτή πριν από 29 χρόνια, το 1986!

Θέσεις 9-16: Σώθηκαν Κροάτες, Λετονοί, Ιταλοί και Ρώσοι

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ρωσία τον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 9-16 με τη Φινλανδία. Οι Ρώσοι συνέτριψαν τους Φινλανδούς 87-64 και εξασφάλισαν την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα. Η ομάδα του Αντρέι Σίγκιν μοίρασε 23 italyu18ασίστ στον αγώνα και απλοποίησε τα πράγματα με ένα σερί 15-0 στην τρίτη περίοδο, όταν ανέβασε τη διαφορά μέχρι το +27.

Στην πρώτη κατηγορία θα εξακολουθήσει να παίζει και η Ιταλία, που νίκησε την Ουκρανία 87-69 έπειτα από ένα “τρελό” ματς γεμάτο μεγάλες ανατροπές. Οι “ατζούρι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-20 αλλά έκαναν ένα απίστευτο σερί 25-0 στα επόμενα 8 λεπτά και λίγο αργότερα ξέφυγαν με 44-24. Η Ουκρανία απάντησε με το ίδιο νόμισμα, όμως, καθώς πλησίασε σε 48-47 με ένα επιμέρους 23-4 στα επόμενα οκτώ λεπτά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, πάντως, η Ιταλία “καθάρισε” σχετικά εύκολα, με τους Μπόλπιν, Μορέτι να είναι οι κορυφαίοι.

Σαφώς πιο δραματικό ήταν το τρίτο παιχνίδι για τις θέσεις 9-16, στο οποίο η Λετονία χρειάστηκε δύο ελεύθερες βολές του Ζόρικς 11,7 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη για να νικήσει το Μαυροβούνιο 68-65. Το Μαυροβούνιο έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση και ο Ζόρικς έγραψε το τελικό σκορ με μία croatiaακόμα ελεύθερη βολή, σε ένα ματς που διακόπηκε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο λόγω πτώσης του ρεύματος στο κλειστό της Πορταριάς, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί με σημαντική καθυστέρηση.

Ο Μπρούνο Σκόκνα και ο Ιβιτσα Ζούμπατς ήταν αρκετοί ώστε η Κροατία να σώσει την παρτίδα στο Ευρωμπάσκετ του Βόλου. Το συγκεκριμένο δίδυμο πέτυχε 53 από τους 82 πόντους της Κροατίας, η οποία έκλεισε το ματς με επιμέρους 17-5 στα τελευταία έξι λεπτά και έφτασε στη νίκη επί της Τσεχίας με 82-70, με τον Σκόκνα να κάνει νέο ρεκόρ πόντων για τη διοργάνωση (ο ίδιος είχε και το προηγούμενο) με 31 πόντους.