Euro U18 (1η μέρα): Το πανόραμα της διοργάνωσης

varnasΤο άστρο του Μαρτίνας Βάρνας έλαμψε από την πρώτη μέρα του Ευρωμπάσκετ Εφήβων, το οποίο άνοιξε σήμερα την αυλαία του στον Βόλο και στην Πορταριά. Ο ταλαντούχος γκαρντ/φόργουορντ έκανε τα πάντα (19π., 10ρ., 6ασ., 3κλ., αλλά και 7λ.) και οδήγησε τη Λιθουανία σε εύκολη νίκη επί της Βοσνίας με 73-50 στον άλλον αγώνα του “ελληνικού” ομίλου. Η ψηλότερη “Λιέτουβα” μάζεψε 20 ριμπάουντ παραπάνω, μοίρασε 19 ασίστ και στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να ανεβάζει στροφές, φτάνοντας χωρίς προβλήματα στην πρώτη νίκη της, απέναντι σε μία ομάδα που ήταν πολύ άστοχη (31,6%σ. και 1/16τρ.) και αδύναμη κάτω από τα δύο καλάθια.

1ος όμιλος: Πήραν το ντέρμπι οι Γάλλοι

Δύο ομάδες που αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στο τουρνουά κοντραρίστηκαν με το καλημέρα της διοργάνωσης. Στο ντέρμπι της πρεμιέρας η Γαλλία νίκησε την Ισπανία 64-58, εκμεταλλευόμενη loubakiτις περισσότερες λύσεις που είχε στην επίθεση και την ευστοχία της από μακρινή απόσταση στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν ξέφυγε με 62-51. Ο Λουμπακί έβαλε 16 από τους 18 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και ήταν ο πρώτος σκόρερ των “τρικολόρ”, οι οποίοι μετέτρεψαν σε 17 εύκολους πόντους τα 18 λάθη των Ισπανών. Στον άλλον αγώνα του 1ου ομίλου η Τσεχία είχε 11/36 τρίποντα και νίκησε με 68-65 την Ουκρανία, που έχει πάντως κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρεται για φάουλ που δεν χρεώθηκε στην εκπνοή του αγώνα πάνω σε προσπάθεια του Παβλόφ για τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου!

3ος όμιλος: Νίκη-θρίλερ οι Τούρκοι

Συγκλονιστικό ήταν το ντέρμπι του 3ου ομίλου, στο οποίο η Τουρκία επικράτησε της Ιταλίας με 49-48, παρότι έκανε 25 λάθη και σούταρε με 31,1% εντός πεδιάς. Οι Τούρκοι μάζεψαν πάντως και 17 turkeyεπιθετικά ριμπάουντ, με το τελευταίο εξ αυτών να οδηγεί και στο καλάθι του Μπαϊράν 14΄΄ πριν από τη λήξη που έκανε το σκορ 48-48. Ακολούθως ο Μορέτι έκανε λάθος στην επαναφορά και -το χειρότερο- έκανε και φάουλ στον Τασκιράν, που έβαλε στα 10΄΄ τη νικητήρια βολή! Οι “ατζούρι” είχαν βέβαια άλλη μία ευκαιρία, μόνο που το τρίποντο του Σγκορμπάτι δεν είχε καμία τύχη…

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Ρωσία στον άλλον αγώνα του 3ου ομίλου, καθώς έβαλε 12/22 τρίποντα, μοίρασε 24 ασίστ και συνέτριψε τη Φινλανδία 89-62. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +35 στις αρχές της τέταρτης περιόδου για τους Ρώσους, που έβαλαν 22 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και είχαν σε τρομερή μέρα τους Γιακούσιν, Βόλκιν και Σόπιν (10π., 8ρ., 6ασ., 5κλ.).

2ος όμιλος: Εκανε την έκπληξη η Γερμανία

Την έκπληξη της πρεμιέρας έκανε η Γερμανία, που νίκησε τη Σερβία 65-56, έχοντας το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, έπειτα από 13 εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα 15 λεπτά. Η ger-serb“νατσιονάλμανσαφτ” προηγήθηκε μέχρι και με 12 πόντους διαφορά στο 31′ και δεν απειλήθηκε ποτέ από τη Σερβία, που απογοήτευσε στην πρεμιέρα του τουρνουά, έχοντας 22 λάθη… Έπειτα από 17 αλλαγές προβαδίσματος και 13 ισοπαλίες σε ένα ματς όπου επί 35 λεπτά καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά πάνω από 6 πόντους, ο Βέρνερς Κος αποφάσισε να το… τελειώσει! Έτσι απλά. Ο Λετονός φόργουορντ έβαλε 15 από τους τελευταίους 17 πόντους της ομάδας του (με τέσσερα τρίποντα) στα τελευταία έξι λεπτά και η Λετονία νίκησε με 70-61 το Μαυροβούνιο, το οποίο κρατούσε σχεδόν μόνος του όρθιο ο Μίλος Πόποβιτς.