Πρώτοι και καλύτεροι! Και αήττητοι. Και χρυσοί. Οι 97άρηδες το έκαναν πάλι το θαύμα τους. Η Ελλάδα επιβλήθηκε του Ισραήλ με 65-56 στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U20 της Κρήτης και πανηγύρισε την κατάκτηση του τρίτου τίτλου σε επίπεδο Νέων μετά το 2002 στη Λιθουανία και το 2009 στη Ρόδο.

Ο Χαραλαμπόπουλος, ο MVP του Ευρωμπάσκετ, πέτυχε τους πρώτους πόντους του στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά έκανε πολλή δουλειά και ήταν αυτός που έσπρωξε την Εθνική στο ξέσπασμα της τρίτης περιόδου. Ο Κόνιαρης ήταν πάλι “λίρα εκατό” (δεν συμπεριλήφθηκε τυχαία στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης μαζί με τους Μπλατ, Νουά, Χίλνασον), ο Λούντζης πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του στο τουρνουά, ενώ οι Χρηστίδης, Δίπλαρος έδωσαν τεράστιες βοήθειες ερχόμενοι από τον πάγκο. Πάνω απ’ όλα βέβαια, η Εθνική ήταν πάλι ΟΜΑΔΑ. Ειδικά στην άμυνα.

Η (πολύ καλά διαβασμένη ξανά) ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου εξουδετέρωσε για άλλη μία φορά τους σημαντικότερους παίκτες των αντιπάλων, όπως έκανε σχεδόν σε κάθε αγώνα της στο Ευρωμπάσκετ. Έβγαλε εκτός αγώνα τον καλύτερο παίκτη του τουρνουά (Μπλατ), δεν άφησε τον Κόπερμπεργκ να κάνει ζημιά κάτω από το καλάθι και επέβαλλε εξ αρχής τον αργό ρυθμό που επιζητούσε στο παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα, όλα πήραν το δρόμο τους, παρότι το ξεκίνημα στον τελικό δεν θα μπορούσε να είναι χειρότερο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο άργησε πολύ μέχρι να βρει έναν υποτυπώδη ρυθμό στην επίθεση. Μέχρι να συμβεί αυτό, το Ισραήλ είχε ξεφύγει με 14-2 στο 8′, τη μεγαλύτερη διαφορά που πήρε η ομάδα του Οντεντ Κάτας στο παιχνίδι. Η εικόνα του ματς, πάντως, άλλαξε τελείως από εκεί και πέρα. Η άμυνα ήταν ο λόγος.

Η Ελλάδα κράτησε τους αντιπάλους της χωρίς πόντο για 7,5 λεπτά στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 12-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 17′ (18-16). Το Ισραήλ δεν προηγήθηκε ξανά στον αγώνα. Η Εθνική έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ 26-23 και με ένα επιμέρους 11-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού “έχτισε” μία διαφορά 12 πόντων στο 23′ (37-25). Λίγο αργότερα έβαλε και τις βάσεις για τη νίκη, όταν ξέφυγε με 59-43 στο 35′, έχοντας βγάλει τους Ισραηλινούς τελείως εκτός αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 26-23, 48-41, 65-56
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 12, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 15 (6ρ., 3κλ.), Φλιώνης 2, Καρράς 6, Σκουλίδας, Δίπλαρος 8, Αγραβάνης, Χρηστίδης 9, Χαραλαμπόπουλος 10 (10ρ., 4ασ., 3κλ., 2κ.), Μουράτος 3, Τάταρης.
Ισραήλ (Κάτας): Αρτζι 7 (9ρ.), Μπένι, Ρούινα, Μόσκοβιτς, Μπλατ 10 (7ασ., 6λ.), Χούμπερ 4, Ραμπίνοβιτς, Σαπίρ, Ναβόν 7, Κόπερμπεργκ 5 (7ρ.), Ζούσμαν 23 (7ρ.).