Euro U20: Όλα τα φαβορί στην πίστα (+vds)

serbiau20Ήταν εξ αρχής οι ομάδες που έμοιαζαν να βρίσκονται ένα σκαλοπάτι ψηλότερα από τις υπόλοιπες και δεν δυσκολεύτηκαν να επιβεβαιώσουν τα προγνωστικά. Η Ισπανία, η Γαλλία, η Σερβία και η Τουρκία συνθέτουν την τελική τετράδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων, καθώς όλες νίκησαν με διψήφιες διαφορές πόντων στους τέσσερις προημιτελικούς της Παρασκευής.

Η Τουρκία είχε σε όλο το ματς το προβάδισμα και παρ’ ότι άργησε μέχρι να βρει το αντίδοτο στη ζώνη των Λετονών στο δεύτερο ημίχρονο (η χώρα της Βαλτικής ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και ισοφάρισε στο 32′), έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 72-58. Ο Μιρσέν, ο Κοσούτ και ο Οζμιζράκ ήταν πάλι οι οδηγοί της kosutΤουρκίας προς τη νίκη, ενώ σημαντική συμβολή είχε και ο Ουγκουρλού ερχόμενος από τον πάγκο στο δεύτερο ημίχρονο.

Στον ημιτελικό η Τουρκία θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, η οποία έκανε περίπατο απέναντι στη Λιθουανία, την οποία νίκησε με (το κολακευτικό για τη “Λιέτουβα” σκορ) 82-69. Οι Σέρβοι ξέφυγαν στο σκορ χάρη σε ένα σερί 15-0 στην πρώτη και τη δεύτερη περίοδο και πριν καν λήξει το πρώτο ημίχρονο “τελείωσαν” τον προημιτελικό. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 29 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου (50-21) και δεν έπεσε κάτω από τους 13.

Η Ισπανία δυσκολεύτηκε επί ένα ημίχρονο, στο τέλος όμως νίκησε χωρίς προβλήματα το Βέλγιο 67-55 και προκρίθηκε στην τετράδα, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία. Ο Ερνανγκόμεθ και ο Τζοπ ήταν πάλι οι κορυφαίοι της (αήττητης έπειτα από οκτώ αγώνες) Ισπανίας, η οποία κράτησε τους spainu20αντιπάλους της στους τέσσερις πόντους για ένα διάστημα 11 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο και στο 34′ ξέφυγε με 55-42, ελέγχοντας το ματς μέχρι τέλους.

Παρά την απώλεια του καλύτερου σκόρερ της λόγω τραυματισμού (Μπουτέιγ) η Γαλλία συνεχίζει ακάθεκτη! Η ομάδα του Ζαν Εμέ Τουπάν κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια (μάζεψε 19 ριμπάουντ παραπάνω και έβαλε 21 πόντους από αυτά), νίκησε εύκολα την Τσεχία 80-58 και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους “4”. Οι “τρικολόρ” καθάρισαν από νωρίς το ματς, καθώς ξέφυγαν με 39-28 χάρη σε ένα σερί 11-0 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (με δύο “κολλητά” τρίποντα του Ντισουλιέ) και από εκεί και πέρα ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και το +25.

Αγώνες κατάταξης: Σλοβενία και Πολωνία για μία θέση

Η Σλοβενία και η Πολωνία θα παλέψουν στον πρώτο… τελικό του Ευρωμπάσκετ. Πρόκειται φυσικά για τον αγώνα για τη 13η θέση, ο κάτοχος της οποίας θα παραμείνει στην πρώτη κατηγορία. Η Σλοβενία ξέφυγε στο σκορ με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και στο τέλος επικράτησε εύκολα της Ρωσίας με 78-65, έχοντας κορυφαίο τον Αλεξέι Νίκολιτς. Δραματικό ήταν το δεύτερο παιχνίδι για τις θέσεις 13-16. Η Πολωνία χρειάστηκε ένα τρίποντο του Βαντόφσκι 2΄΄ πριν από τη λήξη του 40λεπτου για να franceu20στείλει το ματς στην παράταση και να νικήσει με 86-84 τη Μεγάλη Βρετανία, η οποία είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο φινάλε αλλά ο Νέλσον ήταν άστοχος.

Στους υπόλοιπους αγώνες κατάταξης, το Ισραήλ και η Ιταλία θα διεκδικήσουν την 9η θέση του Ευρωμπάσκετ. Η Ιταλία δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να συντρίψει την Ουκρανία 73-48 (προηγήθηκε και με 30 πόντους διαφορά), ενώ το Ισραήλ νίκησε τη Γερμανία 54-46 ύστερα από ένα πολύ κακό παιχνίδι που έκρινε εν πολλοίς ο Ναόρ Σαρόν με τα δύο διαδοχικά τρίποντα που έβαλε στο 32′, κάνοντας το σκορ 50-41. Οι Γερμανοί έβαλαν μόνο πέντε πόντους στα τελευταία οκτώ λεπτά… Τέλος, για τις θέσεις 17-20 η Κροατία νίκησε πολύ εύκολα τη Βοσνία 76-45, σημειώνοντας 40 πόντους στον αιφνιδιασμό!

Όλα τα αποτελέσματα:

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Γαλλία-Τσεχία 80-58 Γιαμπουσέλ 13, Κορνελί 11π., 10ρ. – Πετέρκα 11
Ισπανία-Βέλγιο 67-55 Ερνανγκόμεθ 17π., 15ρ., Τζοπ 12π., 10ρ. – Κέστελουτ 17
Τουρκία-Λετονία 72-58 Μπιρσέν 17, Κοσούτ 14π., 8ρ. – Γκλουντίτις 17
Σερβία-Λιθουανία 82-69 Γκούντουριτς 17, Νταβίντοβατς 16π., 9ρ. – Βαλίνσκας, Σέσκους 19