Euro U20 (2η κατηγορία): Πρεμιέρα χωρίς εκπλήξεις (+vd)

bieshaarΕύκολο ξεκίνημα στο Eurobasket U20 β’ κατηγορίας έκαναν όλα τα φαβορί του τρίτου ομίλου. Στον πρώτο αγώνα του «ελληνικού» ομίλου η Μεγάλη Βρετανία επικράτησε χωρίς δυσκολία της Αλβανίας με 62-44, έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ακόμα πιο εύκολο, δε, ήταν το έργο της Ολλανδίας απέναντι στο αδύναμο Κόσοβο, το οποίο συνέτριψε 69-40.

Το Μαυροβούνιο δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα προκειμένου να νικήσει τη Γεωργία 78-55 στο εναρκτήριο παιχνίδι του πρώτου ομίλου. Οι Μαυροβούνιοι δεν ξεκίνησαν καλά το ματς αλλά γρήγορα πήραν τον έλεγχο, έκλεψαν 16 φορές τη μπάλα και έφτασαν άνετα στην πρώτη νίκη τους. Στον άλλον αγώνα λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη έκπληξη, αφού η ΠΓΔΜ χρειάστηκε ένα σερί 15-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά προκειμένου να νικήσει με 67-56 την Αρμενία, η οποία προηγήθηκε με 52-45 στο 36’!

Σκούρα τα βρήκαν οι Ρώσοι

Απρόσμενα δύσκολο αποδείχθηκε το απόγευμα και για τη Ρωσία, η οποία βρισκόταν πίσω στο σκορ επί 31 και πλέον λεπτά, πριν νικήσει την Εσθονία 61-49 χάρις σε ένα σερί 14-0. Οι Εσθονοί ξέφυγαν με 35-25 στο ημίχρονο και προηγούνταν με 49-47 στο 32’, αλλά έχασαν τις τελευταίες 18 επιθέσεις τους! Η Λευκορωσία ήταν η θριαμβεύτρια στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου, αφού νίκησε την mazalinΙσλανδία 73-68, παρότι υπέπεσε σε 23 λάθη και έχασε τις μάχες των ριμπάουντ. Ηγέτης των Λευκορώσων ήταν ένας από τους πιο ταλαντούχους παίκτες του τουρνουά, ο Μαξίμ Σάλας.

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε η Κροατία στη δική της πρεμιέρα στο τουρνουά, αφού διέλυσε τη Ρουμανία 100-67, σε ένα ματς στο οποίο ξέφυγε ακόμα και με 43 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο άλλο ματς του 4ου ομίλου η Βουλγαρία επιβλήθηκε της Σλοβακίας με 83-73, έχοντας ηγέτη τον Αλεξάντερ Ιλιεφ, που έβαλε 22 πόντους με 5/6 βολές, 4/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα.