Euro U20 (2η κατηγορία): Η Ισλανδία στο δρόμο της Ελλάδας (+vds)

iceland-russiaΗ Ισλανδία δημιούργησε θόρυβο από το ξεκίνημα του Ευρωμπάσκετ U20 β’ κατηγορίας, όταν νίκησε τη Ρωσία. Όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, δεν ήταν πυροτέχνημα. Η Ισλανδία διέλυσε τη Γεωργία 94-54 στον βραδινό προημιτελικό και αύριο θα αποτελέσει το τελευταίο εμπόδιο στο δρόμο της Ελλάδας προς την πρώτη κατηγορία! Το ματς με τη Γεωργία αποτέλεσε μονόλογο των Ισλανδών, οι οποίοι έκαναν μόνο 5 λάθη, προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με 10-0 και έκαναν περίπατο μέχρι τέλους.

Στους «4» Κροατία, Μαυροβούνιο

Τρεις θέσεις οδηγούν στην πρώτη κατηγορία της Ευρώπης σε επίπεδο Νέων και το Μαυροβούνιο έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε το δικαίωμα να διεκδικήσει μία εξ αυτών. Οι Μαυροβούνιοι κράτησαν χωρίς πόντο την Πολωνία από το 29’ έως το 35’ και κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στη νίκη με 63-51, σε ένα παιχνίδι που ήταν ανοιχτό μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Οι Ιλιτς και Πόποβιτς ανέλαβαν δράση karacicστο πιο κρίσιμο σημείο για το Μαυροβούνιο, το οποίο προηγήθηκε με 63-48 στο 38’.

Χωρίς προβλήματα προκρίθηκε στους «4» του τουρνουά η Κροατία, η οποία είχε σαφώς μεγαλύτερη ποιότητα και λύσεις από τη Μεγάλη Βρετανία, την οποία νίκησε 69-53 στον δεύτερο προημιτελικό της ημέρας. Οι Κροάτες άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο χάρις σε ένα σερί 9-0 και στο δεύτερο ημίχρονο προηγήθηκαν ακόμα και με 24 πόντους διαφορά, έχοντας κορυφαίους τους Μπόζιτς, Κάρατσιτς, Μάζαλιν.