Eurobasket U20: 9η με 100άρα η Εθνική Νέων

Η 9η θέση που θα καταγραφεί στην ιστορία ίσως να μην σημαίνει απολύτως τίποτα, ωστόσο την εικόνα της Εθνικής Νέων στο Eurobasket U20 του Τελ Αβίβ αξίζει να την θυμόμαστε. Μία Εθνική που ουσιαστικά πλήρωσε μία “αυτοκτονία” (στο ματς με την Λιθουανία) και μία κακή εμφάνιση (στο κρίσιμο χιαστί με την Γερμανία), αλλά σε γενικές γραμμές άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στα γήπεδα του Ισραήλ. Όπως έκανε και στο τελευταίο της παιχνίδι, παίζοντας πολύ όμορφο επιθετικό μπάσκετ, κι ας κόντεψε να βγάλει η ίδια τα μάτια της πριν καταβάλει την Ουκρανία με 109-98 στην παράταση.

Ο Δημήτρης Μωραΐτης (23π., 8ασ., 7κλ.) ήταν πάλι καταπληκτικός, όπως και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης (19π., 8ρ.), πριν αποβληθεί όμως με δεύτερη τεχνική ποινή στα μέσα της τέταρτης περιόδου, σε ένα χρονικό σημείο που η Ελλάδα έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα το ματς. Έτσι νομίζαμε τουλάχιστον… Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης και αυτή που είχε το προβάδισμα για περίπου 39 λεπτά, διατηρώντας σταθερά μία διαφορά 8-12 πόντων που έφτασε μέχρι τους 15 στο 35’ (75-90). Κάπου εκεί όμως ήρθαν τα πάνω κάτω.

Αίφνης η Εθνική κόλλησε τελείως στην επίθεση, έχανε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο στην άμυνα και δίχως να το καταλάβει κανείς, η Ουκρανία όχι μόνο ξαναμπήκε στο παιχνίδι, αλλά ισοφάρισε κιόλας το σκορ (94-94) με δύο βολές του Ισούφ Σάνον 18 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Ο Μωραΐτης αστόχησε στο λέι-απ της νίκης λίγο πριν από το τέλος και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τους Ουκρανούς να έχουν όλο το μομέντουμ με το μέρος τους. Υπολόγιζαν όμως χωρίς την ελληνική ομάδα και συγκεκριμένα τον Κώστα Καμπουρίδη.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχε ελάχιστο ρόλο επί 40 λεπτά, ο σέντερ της Εθνικής αποδείχθηκε το κλειδί της Εθνικής στην παράταση, καθώς πέτυχε επτά από τους εννέα πόντους του στο έξτρα πεντάλεπτο και μαζί με τον Μωραΐτη ήταν οι παίκτες που έκαναν την διαφορά, οδηγώντας την Ελλάδα στην 5η νίκη της σε επτά αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-48, 65-77, 94-94 (κ.α.), 98-109.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Πλεχάνοβ): Κόζακ 18, Μέλνικ 4, Σόροτσαν 8, Τίτοβ 14, Βοϊνάλοβιτς 22 (14ρ.), Μπονταρένκο 5, Χόλοβτσικ, Κόβαλ, Λούκιαν, Μιχέγιεβ 6, Σάνον 21 (6ρ., 7ασ., 5κλ., 7λ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Λιμνιάτης): Μπάλος, Καλαϊτζάκης Π. 16, Καμπερίδης 18 (4κλ.), Κουφόπουλος, Νικολαΐδης 2, Αρνόκουρος 5, Δομπρογιάννης 14, Καλαϊτζάκης Γ. 19 (8/11σ., 8ρ., 4ασ.), Καμπουρίδης 9, Μωραΐτης 25 (8ασ., 7κλ.), Πιλάβιος 1.