EUROLEAGUE: Από… αυτόχειρας, εξολοθρευτής και με πλεονέκτημα έδρας στα play off ο Παναθηναϊκός!

Έδειξε τάσεις αυτοχειρίας στο Ισραήλ ο Παναθηναϊκός. Στο τέλος, όμως αποδείχθηκε “εξολοθρευτής”! Και με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο “σκόρπισε” τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (81-61) και πήρε το πλεονέκτημα έδρας για τα play off της Euroleague. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ “ισοπέδωσε” τον αντίπαλό της στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και πέτυχε 31 πόντους (είχε σημειώσει 32 στο πρώτο ημίχρονο) με 7 κλεψίματα και 6/10 τρίποντα!

Τζέιμς, Καλάθης, Παππάς, Γκάμπριελ και Σίνγκλετον στο τρίτο δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και “παρέσυραν” ότι βρήκαν στο… διάβα τους! Η Μακάμπι έχασε τον προσανατολισμό της, δεν είχε καμία σχέση με την παθιασμένη ομάδα του πρώτου ημιχρόνου και είδε ότι είχε “χτίσει” στα 20 πρώτα λεπτά να εξανεμίζεται. Η “ομάδα του λαού” είχε εκμεταλλευτεί στο έπακρο τη νευρικότητα και την αστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού και είχε δείξει ικανή να κάνει τη ζημιά. Είχε συνεχώς το πάνω χέρι, άνοιγε με άνεση την ψαλίδα της διαφοράς (16-10, 42-32) και… άγχωνε τον Πασκουάλ, που έβλεπε τους παίκτες του να παίζουν λες και ήταν στην… παιδική χαρά!!!

Μεταμόρφωση και… ισοπέδωση!

Όλα αυτά έως το ημίχρονο. Διότι με την επιστροφή στο παρκέ για το τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος. Έβγαλε πάθος στο παρκέ, έκανε σωστές επιλογές, ήταν εύστοχος (6/8 δίποντα, 6/10 τρίποντα), ήταν ομαδικός, ουσιαστικός και “έπνιξε” τον αντίπαλό του. Από το -10 (42-32) βρέθηκε στο +3 (48-51) και αυτό ήταν μόνο η αρχή. Οι “πράσινοι” είχαν πατήσει για τα καλά το γκάζι, έστειλαν τη διαφορά στο +20 (54-74) και πλέον έστρεφαν το βλέμμα τους προς… Βασκονία μεριά, προκειμένου να μάθουν τον αντίπαλό τους! Άλλωστε εκείνοι είχαν “κλειδώσει” με την εμφατική εμφάνισή τους στο δεύτερο ημίχρονο τη νίκη (61-81) και μαζί το πλεονέκτημα έδρας στα play off της Euroleague για πρώτη φορά μετά το 2012…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 42-32, 54-63, 61-81.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπαγκάτσκις): Ραντ 17 (4), Σίμσον 5, Σμιθ, Λεβί 5 (1), Μεκέλ 3, Πνίνι 10 (2), Σεγκέφ, Λάντεσμπεργκ, Αλεξάντερ 14 (4), Άιβερσον 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 17 (3), Παππάς 6, Φελντέιν 5, Γκιστ 5, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 7 (1), Μπουρούσης 6, Καλάθης 12.