EUROLEAGUE: Τον έβαλε σε περιπέτειες η Ζαλγκίρις με τη νίκη της…

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλά για ένα ημίχρονο στο Κάουνας. Όμως ο αγώνας δεν διαρκεί ένα 20λεπτο, αλλά 40 λεπτά και αυτό στοίχισε στους «πράσινους». Η Ζαλγκίρις δεν χαρίστηκε και με τη νίκη της (64-58) έβαλε σε περιπέτειες τον Παναθηναϊκό, που πλέον κοιτάζει κατάφατσα ακόμη και το ενδεχόμενο αποκλεισμού του από την επόμενη φάση!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ποντάρει στον… Ολυμπιακό και σε νίκη του επί της Νταρουσάφακα στο ΣΕΦ, ώστε να παραμείνει δύο νίκες πάνω από την 9η θέση στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague. Η ήττα στο Κάουνας είναι η 11η για τον Παναθηναϊκό στη διοργάνωση και ήταν απόρροια της κάθετης πτώσης στην απόδοση των παικτών του στο δεύτερο μισό του ματς.

Το πρώτο 20λεπτο ήταν ιδανικό για τον Παναθηναϊκό, που έδειχνε ότι θα μπορούσε να περάσει… αέρα από το Κάουνας. Με τον Παππά να είναι ο κινητήριος μοχλός, τους Φώτση, Μπουρούση και Φελντέιν να συνεισφέρουν, αλλά και γενικά όλη την «πράσινη μηχανή» να δουλεύει καλά, η ελληνική ομάδα είχε το πάνω χέρι. Βρέθηκε μπροστά με 11-25 (στο 17:30) βάζοντας δύσκολα στον Σάρας Γιασικεβίτσιους, που δεν έβλεπε κάποιον παίκτη του να φαντάζει ικανός να αλλάξει την εικόνα του ματς. Το 19-31 του 20λέπτου έδινε «αέρα» νίκης στον Παναθηναϊκό, οι παίκτες του οποίου όμως μάλλον θεώρησαν ότι είχαν ήδη νικήσει τους αντιπάλους τους από το ημίχρονο…

Έχασε το… δρόμο του στο τρίτο δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικό για την ελληνική ομάδα και ιδανικό για τον Σάρας και τους παίκτες του. Ισορρόπησαν πλήρως το ματς και σταδιακά έδειξαν ότι ήξεραν πού ακριβώς να «χτυπήσουν» τον Παναθηναϊκό και να τον ρίξουν στο καναβάτσο. Στο 33’ το ταμπλό έγραψε 45-45 και πλέον τα πάντα ήταν ανοικτά. Πιο πολύ, ωστόσο για την Ζαλγκίρις που έδειχνε να έχει πιο καθαρό μυαλό, καλύτερες επιλογές, πιο ορθολογικές λύσεις στην επίθεσή της. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τον προσανατολισμό του, έκανε πολλά λάθη, δεν είχε παίκτη να τον «μαζέψει» και να του δώσει λύσεις και δεν άργησε να βρεθεί στα… σκοινιά. Το ταμπλό έγραψε 53-51 και πριν καλά-καλά το καταλάβει ο Πασκουάλ και οι παίκτες του, η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο 61-54. Ο χρόνος που απέμενε ήταν λίγος για τους «πράσινους», που πάντως έτσι όπως έπαιζαν ήταν εμφανές ότι όσο χρόνο και αν είχαν μπροστά τους, δύσκολα θα μπορούσαν να ανατρέψουν τα δεδομένα.

Και η νίκη ήρθε φυσιολογικά για την Ζαλγκίρις, βάζοντας τον Παναθηναϊκό σε περιπέτειες και στο… κυνήγι των αποτελεσμάτων που θα τον απομακρύνει από τη ζώνη που βγάζει εκτός οκτάδας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-17, 19-31, 34-41, 64-58.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 6 (2), Λεκαβίτσιους, Βέστερμαν 14 (2), Σεϊμπούτις, Μότουμ 11 (1), Γιανκούνας 11, Γιαφτόκας, Μιλάκνις 13 (3), Λίμα, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1), Νίκολς 4, Ρίβερς 7 (1), Τζέιμς, Φώτσης 2, Παππάς 13, Φελντέιν 7 (1), Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 10, Καλάθης 2