EUROLEAGUE: Το αποτέλεσμα μετράει για τον (κακό και πάλι) Παναθηναϊκό…

gist_jamesΗ επιστροφή του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ μετά την τιμωρία του απ’ την Euroleague, συνοδεύτηκε με νίκη (80-72 επί της Λιέτουβος). Μία νίκη, δύσκολη αλλά όπως έλεγε και μία διαφήμιση παλιά “… το αποτέλεσμα μετράει”. Και στην παρούσα φάση εκείνο που μετρά πιο πολύ για τους “πράσινους” ήταν το θετικό αποτέλεσμα, καθώς εάν “γκέλαρε” εντός έδρας τότε θα έμπλεκε σε περιπέτειες. Τέλος καλό, όλα καλά μπορεί να λένε μεγαλοφώνως οι “πράσινοι”, αλλά μέσα τους σίγουρα θα πρέπει να προβληματίζονται (και) γι’ αυτή την εμφάνισή τους. Και να… ευλογάνε τον Τζέιμς Γκιστ, που ήταν εκείνος που τράβηξε το… κάρο απ’ τη λάσπη!

Με 24 πόντους και στατιστικά για… Όσκαρ (7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 2 τάπες και το ranking να γράφει 28!) ο Γκιστ ήταν μία ομάδα μόνος του. Αυτός κράτησε τον Παναθηναϊκό όρθιο στα δύσκολα κι έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Σύνθημα, το οποίο “άκουσαν” πολύ καλά οι Ματσιούλις και Φώτσης κι έδωσαν στην ομάδα τους την 3η της νίκη στη διοργάνωση. Είπαμε, όμως ότι μπορεί να νίκησε και το αποτέλεσμα να μετράει, όμως δεν θα πρέπει σε καμία των περιπτώσεων οι “πράσινοι” να κρύψουν το πρόβλημά τους κάτω απ’ το… χαλάκι!

Διότι η νίκη μπορεί να ήρθε, αλλά πως ήρθε… Ο Παναθηναϊκός έδειξε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Ένα πολύ κακό στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με τραγικά ποσοστά, κακές αμυντικές λειτουργίες κι έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, στοιχεία τα οποία επέτρεψαν στη Λιέτουβος να φέρει το ματς στα μέτρα της. Η επιθετική δυστοκία των “πρασίνων” στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 10λέπτου επέτρεψαν στη Λιέτουβος να τρέξει ένα σερί 0-10 και να ξεφύγει με 16-28, ενώ κατάφερε να στείλει τη διαφορά ακόμη και στο +13 (19-31) με τη στατιστική της να γράφει 5/11 τρίποντα! Τί έκανε ο Παναθηναϊκός; Είχε μία… σπασμωδική αντίδραση, αλλά με 8/35 σουτ σ’ όλο το 20λεπτο, λογικά έβλεπε την πλάτη των αντιπάλων του (25-38). Η Λιέτουβος έπαιζε έξυπνα, είχε περιορίσει καλά τόσο τον Διαμαντίδη (που πέτυχε 1 πόντο στο 20λεπτο), όσο και τον Παππά (που στα τελευταία ματς ήταν ο “εγκέφαλος” του Παναθηναϊκού), ενώ παράλληλα πρόσεχε πολύ στις επιλογές της. Γέλοβατς, Σεϊμπούτις και Γκετσεβίτσιους έκαναν πολύ καλό παιχνίδι και μοναδικό “μελανό” σημείο του παιχνιδιού των Λιθουανών σ’ αυτό το διάστημα ήταν τα 9 λάθη, αλλά σ’ αυτό είχε ν’ αντικρούσει τα 9/14 δίποντα, 6/13 τρίποντα και φυσικά τις 10 ασίστ!

Το τρίτο 10λεπτο ανήκε εξ’ ολοκλήρου στον Παναθηναϊκό. Ή πιο σωστά στον Γκιστ, καθώς έμοιαζε με… μαινόμενο ταύρο. Ήταν ο παίκτης που άλλαξε τη μορφή του ματς, κάνοντας τα πάντα σε άμυνα κι επίθεση. Με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 τάπα ο Γκιστ ήταν ασταμάτητος, μετατρέποντας το 25-38 του ημιχρόνου σε 42-46 στο 27′ και παράλληλα τονώνοντας την ψυχολογία των συμπαικτών του. Κάτι που φάνηκε απ’ την επιλογή του Φώτση να σουτάρει τρίποντο απ’ τα… 9 μέτρα, γράφοντας το 50-46, ενώ είχε προηγηθεί και μία βουτιά του Μπατίστ για να διεκδικήσει μία φαινομενικά χαμένη μπαλιά! Μ’ επιμέρους 27-8 ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του ματς κι από εκεί κι έπειτα ήταν στο χέρι του η εξέλιξη της αναμέτρησης. Παρότι οι Λιθουανοί παρέμεναν επικίνδυνοι (μετέτρεψαν το 74-67 σε 75-72) οι “πράσινοι” παρέμειναν ψύχραιμοι κι ο Γκιστ συνέχιζε να δείχνει το δρόμο για τη νίκη, που ήρθε (80-72) ανακουφίζοντας άπαντες στο στρατόπεδο του “τριφυλλιού”, αφού έτσι αποφεύχθηκε η εμπλοκή σε περίεργα μονοπάτια στο δρόμο για το TOP 16.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 25-38, 50-46, 80-72
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ 4, Φώστσης 9 (2), Ούκιτς 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ 24 (2), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς, Σανγκ, Ματσιούλις 16
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6 (2), Μπαμπράουσκας, Παλάσιος 6, Σεϊμπούτις 15 (1), Γλυνιαδάκης 2, Γκετσεβίτσιους 17 (5), Όρελικ, Λιντεκα, Κουκ 3 (1), Σονγκάιλα 4, Γέλοβατς 19 (2), Νταμπράουσκας