Η Γαλλία και οι ΗΠΑ θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 της Λετονίας, με τους μεν “μπλε” να προκρίνονται για πρώτη φορά σε τελικό και τους δε Αμερικανούς για 11η.

Οι ΗΠΑ τα βρήκαν σκούρα για περίπου 33 λεπτά απέναντι στον Καναδά, αλλά σε εκείνο το σημείο έκαναν ένα σερί 0-17, ξέφυγαν με 68-88 στο 36′ και έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη με 86-92. Οι Αμερικανοί προκρίθηκαν έτσι σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου 19 για 2η συνεχόμενη φορά, για 11η συνολικά και θα διεκδικήσουν το 8ο χρυσό μετάλλιο της ιστορίας τους.

Συναρπαστικός ήταν και ο δεύτερος ημιτελικός, καθώς η Γαλλία έβλεπε για 32 λεπτά την πλάτη της Σερβίας, στο 14’ βρέθηκε πίσω στο σκορ και με 14 πόντους διαφορά (13-27), στο τέλος όμως επικράτησε με 75-69. Οι Γάλλοι ξεπέρασαν επίσης και το πρόβλημα του Βίκτορ Βεμπανιάμα με τα φάουλ (έπαιξε μόνο 9 λεπτά), προκειμένου να νικήσουν για 1η φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων τους Σέρβους έπειτα από δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Από εκεί και πέρα, στα παιχνίδια για τις θέσεις 5-8 η Ισπανία επιβλήθηκε εύκολα της Σενεγάλης με 83-67, ενώ ακόμα πιο εύκολο απόγευμα πέρασε η Λιθουανία με αντίπαλο την Αργεντινή, την οποία συνέτριψε 107-81. Για τις θέσεις 9-12 η Αυστραλία διέσυρε την οικοδέσποινα Λετονία 89-44, ενώ εύκολο βράδυ πέρασε και η Τουρκία με αντίπαλο το Ιράν (84-61). Τέλος, στους αγώνες για τις θέσεις 13-16 το Πουέρτο Ρίκο επιβλήθηκε εύκολα της Κορέας με 99-89 και το Μάλι διέλυσε την Ιαπωνία 104-66.

Η εμφάνιση της ημέρας

O Γιούν Σέοκ Γέο πέτυχε 31 πόντους με 8/10 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6/7 βολές, μάζεψε 13 ριμπάουντ και είχε ακόμα 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη και +37 στο σύστημα αξιολόγησης, παίζοντας 40 λεπτά στην ήττα της Κορέας από το Πουέρτο Ρίκο.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

* Ο Καναδάς έγινε στον ημιτελικό η πρώτη ομάδα που προηγήθηκε σε αγώνα με τις ΗΠΑ σε αυτό το τουρνουά. Το προβάδισμα των Καναδών διήρκεσε συνολικά μόλις 49 δευτερόλεπτα (2-0 και 5-4) στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Οι Αμερικανοί είχαν το προβάδισμα στα υπόλοιπα 38’30”, όπως συνέβη άλλωστε και για 198 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα στα προηγούμενα πέντε παιχνίδια τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο!

* Το 59,6% των 188 πόντων που σημειώθηκαν στο ματς Πουέρτο Ρίκο – Κορέα, επιτεύχθηκαν από τέσσερις παίκτες: τους Φίλιπ Γουίλερ (31), Ραφαέλ Πινζόν (22) και Γιούν Σέοκ Γέο (31) και Ταεχούν Κιμ (28).

* Στους προηγούμενους πέντε αγώνες του στο τουρνουά το Μάλι είχε συνολικά το προβάδισμα για 22 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα. Στην πρώτη νίκη του επί της Ιαπωνίας είχε το προβάδισμα για 38’33”.

* Νέο ρεκόρ τουρνουά δημιούργησε η Λιθουανία, με τα 16 τρίποντα που πέτυχε (σε 33 προσπάθειες) κόντρα στην Αργεντινή. Στο ίδιο παιχνίδι σημειώθηκαν συνολικά 37 πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο.

Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας (10/7)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Καναδάς – ΗΠΑ 86-92 (Χιούσταν 23, Μάθουριν 19, Νέμπχαρντ 18π., 8ρ. – Λόφτον 16, Μάιλς 15)
Γαλλία – Σερβία 75-69 (Τσικαμπού 19π., 8/10σ., Φρις 14π., 7ρ. – Γιόβιτς 15π., 9ρ., Στεφάνοβιτς 15)

ΘΕΣΕΙΣ 5-8

Ισπανία – Σενεγάλη 83-67 (Ετσεγκουρέν 16π., 8ρ., 3κλ., 3κ. – Κ. Ντιόπ 23π., 7ρ., 4κλ.)
Λιθουανία – Αργεντινή 107-81 (Στενιόνις 22π., 7ασ., 7λ. – Μέντες 21, Μέρλο 19π., 7ρ.)

ΘΕΣΕΙΣ 9-12

Αυστραλία – Λετονία 89-44 (Ντάνιελς 19π., 5/7τρ., Γκακ 16π., 7ρ., 4κ. – Βίλιαμσονς 8π., 11ρ.)
Ιράν – Τουρκία 61-84 (Φαλάχ 15π., 9ρ. – Γκιουρενέρ 18, Ονάν 17, Μουτάφ 15)

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Πουέρτο Ρίκο – Κορέα 99-89 (Γουίλερ 31, Πινζόν 22π., 9ρ. – Γέο 31π., 13ρ., Τ. Κιμ 28)
Μάλι – Ιαπωνία 104-66 (Μπάλο 18π., 11ρ., Τόγκο 17 – Ασάι 9)