#FIBAU20Europe: Η άμυνα έφερε τη νίκη (78-64) και την Ισλανδία

Εν αρχή ην η άμυνα… Από εκεί ξεκίνησε η ελληνική ομάδα να… χτίζει της βάσεις για μια νίκη, που θα την έφερνε κόντρα σ’ έναν – θεωρητικά – βατό αντίπαλο. Η Κροατία προσπάθησε να πονοκεφαλιάσει τους Έλληνες διεθνείς, που βρήκαν όμως στο τρίτο δεκάλεπτο τον τρόπο να… θεμελιώσουν για τα καλά τη νίκη τους και με το 78-64 να βρεθούν στη δεύτερη θέση του ομίλου, που τους φέρνει αντίπαλο την Ισλανδία στο ματς της προσεχούς Τετάρτης (12/7).

Η άμυνα έβαλε τις βάσεις, η τριπλέτα των Μπαζίνα, Ζούγρη και Πλώτα ήταν εκείνη που στο τρίτο δεκάλεπτο έγειρε την πλάστιγγα της νίκης για τα καλά υπέρ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Το εύθραυστο 32-33 υπέρ της Κροατίας στο ημίχρονο, άφηνε ανοικτά όλα τα σενάρια για την πολυπόθητη δεύτερη θέση στον όμιλο. Με τους Έλληνες διεθνείς ωστόσο να ξεδιπλώνουν στο παρκέ το ταλέντο τους και να μετατρέπουν το “ισχνό” 32-33 σε 49-59 στο τέλος της τρίτης περιόδου, φέρνοντας το ματς στα μέτρα τους. Οι Μαντζούκας και Πλώτας “φόρτωναν” το καλάθι των Κροατών, ο Ζούγρης κέρδιζε τις μάχες με τους ψηλότερους αντιπάλους του, ενώ ήρθαν κι οι βοήθειες από τον Οικονομόπουλο να δώσουν ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στην ελληνική ομάδα. Η ψαλίδα της διαφοράς δεν έκλεινε, με τους Έλληνες να έχουν εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους και το τελικό 78-64 τους φέρνει στο δρόμο την Ισλανδία και σίγουρα ελπίδες για κάτι καλύτερο στην συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-32, 49-59, 64-78

Διαιτητές: Ματζόνι (Ιταλία), Πρακς (Ουγγαρία), Ατάρντ (Ιταλία)

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Χατζής, Καλαϊτζάκης, Ναυπλιώτης 3 (1) Νεόφυτος, Οικονομόπουλος 12 (1), Μπαζίνας 4, Μαντζούκας 24 (4), Μερμίγκης 3, Πλώτας 18 (4), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς, Ζούγρης 14 (12ρ.)