National League 1 (1ος όμιλος / 10η αγωνιστική): Με κεκτημένη ταχύτητα ο ΟΦΗ, “διπλό” στην Αθήνα ο ΑΠΑΣ

Ο ΟΦΗ ξεπέρασε με ευκολία άλλο ένα εμπόδιο στον 1ο όμιλο της National League 1, καθώς νίκησε την ΑΕΝΚ 85-66, στο τελευταίο ματς της 10ης αγωνιστικής.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Βασίλη Ράλλη, η οποία είχε σε τρομερή μέρα τον Άλκη Παππά (30π.) και τον Νίκο Μποχωρίδη (19π.). Στον αντίποδα, τις 7 σερί ήττες έφτασε η ΑΕΝΚ, η οποία αγνοεί ακόμα τη νίκη μακριά από το γήπεδό της (0-5) και παραμένει κολλημένη στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Στην Κρήτη η ΑΕΝΚ ήταν ανταγωνιστική για περίπου 30 λεπτά, έχοντας μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις το προβάδισμα (20-21 στο 13′, 28-31 στο 16′, 38-40 στο 21′). Από τα μέσα της 3ης περιόδου και ύστερα, πάντως, ο ΟΦΗ είχε σταθερά το προβάδισμα και στην 4η έκανε και το ξέσπασμα που του διασφάλισε τη νίκη. Συγκεκριμένα, στο 31′ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν για 1η φορά διψήφια διαφορά (65-55) και στο 36′ ξέφυγαν με 79-55, “τρέχοντας” ένα σερί 19-0 από το 29′!

Το φύλλο αγώνα

ΟΦΗ – ΑΕΝΚ 85-66
Διαιτητές: Μακρόπουλος, Λιόνας, Πλέγας
Δεκάλεπτα: 17-14, 38-37, 62-55, 85-66
ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 21 (2), Παππάς 30 (3), Σταμπουλής 12 (1), Κασπίρης 6 (2), Πιλκούδης 6, Τσερκιτσόγλου, Πρωτογεράκης 5, Ζαφειρούδης 2, Αντιφυλιώτης, Καψάλης, Φρογάκης 1, Δραμουντάνης 2.
ΑΕΝΚ (Λαδικός): Μοίρας 10, Χατζηνικόλας 8 (1), Σκορδάς 11, Κούτουλας, Παπανικολάου 7 (2), Καράμπελας 12 (1), Μιχαλάκης 7, Στασινόπουλος, Μακρυγιάννης 9 (1), Σκούρτης 2.

ΕΥΚΟΛΑ Ο ΑΠΑΣ ΤΗ… ΛΕΙΨΗ ΦΕΑ

Εύκολο απόγευμα πέρασε και ο ΑΠΑΣ στο άλλο ματς της ημέρας. Οι Ναξιώτες επιβλήθηκαν της ΦΕΑ στη Νέα Φιλαδέλφεια με 85-75, ελέγχοντας με άνεση τον αγώνα μετά την 1η περίοδο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέχρι τέλους, ωστόσο μετά τις αποχωρήσεις των Αγγελόπουλου, Μαλτέσιου και Καρακώστα, οι λύσεις στο rotation ήταν σαφώς περιορισμένες…

Ο ΑΠΑΣ δημιούργησε από τη 2η περίοδο διψήφιες διαφορές και ξέφυγε ακόμα και με +18 στο 3ο δεκάλεπτο (41-59), ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τη ροκανίσουν μέχρι τις δύο κατοχές στην 4η περίοδο (67-73 και 69-75). Τα τρίποντα του Χαρούνι δεν άφησαν πάντως τη ΦΕΑ να ελπίζει στην ολική επαναφορά μέχρι τέλους.

ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. – ΑΠΑΣ Νάξου 75-85
Διαιτητές: Γεράνιος, Ξυλάς, Ελ-Ανύ
Δεκάλεπτα: 19-20, 39-52, 57-71, 75-85
ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. (Μπάρτζος): Μάρτζος 11 (1), Δρίτσας 26 (5), Τζίμης 9 (1), Βασιλάκης 4, Πρόφκα 6, Κρητικός 14 (3), Κωνταντινάκος 3, Χατζής 2.
ΑΠΑΣ Νάξου (Ρουμελιώτης): Λάκοβ 9 (1), Χαρούνι 19 (2), Γκαβασιάδης 18 (2), Τσρνιτς, Δενδρινός 4, Στάθης 17 (3), Νεόφυτος 14, Κρανιάς 4, Στεργίου.

Όλα τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής (9/12)

ΟΦΗ – ΑΕΝΚ 85-66 (10/12)
ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. – ΑΠΑΣ Νάξου 75-85 (10/12)