National League 1 (Playoffs): Απανωτά… σοκ από Τρίκαλα Basket, Νήαρ Ηστ, προκρίθηκαν ΧΑΝΘ, Φίλιππος

Τα playoffs έφεραν τα πάντα τούμπα στο 2ο όμιλο της National League 1, όπου η 3η (Νήαρ Ηστ) και η 4η ομάδα (Τρίκαλα Basket) της κανονικής περιόδου κέρδισαν τις ημιτελικές σειρές και θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Elite League!

Με “όπλο” την εξαιρετική τους άμυνα και τους Τσιαβέ, Αναγνωστόπουλο να δείχνουν το δρόμο επιθετικά, τα Τρίκαλα Basket άλωσαν τα Ιωάννινα και υποχρέωσαν τον Βίκο στην 1η φετινή εντός έδρας ήττα με 73-67! Ο Βίκος ήταν η μόνη ομάδα στη National League χωρίς ήττα στο γήπεδό του μέχρι χθες (11-0), εντούτοις στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς πέταξε στα σκουπίδια διαφορά 16 πόντων και κατέρρευσε στα τελευταία λεπτά.

Η ομάδα των Ιωαννίνων μπήκε φουριόζα στο γήπεδο, προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 8-0, ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο 4′ (14-3) και την ανέβασε μέχρι τους 16 πόντους στο 12′ (32-16), μοιάζοντας το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Όλα άλλαξαν όμως από εκεί και πέρα, με την πολύ σφιχτή άμυνα των Θεσσαλών να μην αφήνει άλλους ελεύθερους διαδρόμους και να περιορίζει όλη την περιφερειακή γραμμή των γηπεδούχων.

Κάπως έτσι, η διαφορά άρχισε να ροκανίζεται, μέχρι που τα Τρίκαλα Basket προσπέρασαν με 40-41 στο 22′, “τρέχοντας” ένα σερί 0-12 σε διάστημα έξι λεπτών. Αυτό ήταν το 1ο προβάδισμα στο ματς για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όσο περνούσε η ώρα, τόσο καλύτερα πατούσαν στα πόδια τους, σε αντίθεση με το Βίκο. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα άλλες επτά φορές από εκεί και πέρα, με τελευταία το 63-64 στο 37′ μετά το τρίποντο του Κολότσιου.

Ο Βίκος έκανε τα πάντα λάθος στα τελευταία δύο λεπτά, ενώ στην άλλη άκρη του παρκέ ο Τσιαβές και ο Αναγνωστόπουλος έβαζαν μεγάλα καλάθια (και κρίσιμες ελεύθερες βολές) και μαζί τη δική τους σφραγίδα σε μία επική νίκη-πρόκριση για τους Τρικαλινούς.

Στο άλλο ματς του 2ου ομίλου η Νήαρ Ηστ δεν πτοήθηκε από την 1η εντός έδρας ήττα έπειτα από δύο χρόνια και δύο μήνες το περασμένο Σάββατο. Η ομάδα του Πέτρου Καραμπά έσπασε για 2η φορά την έδρα του Εθνικού Λιβαδειάς στο Δίστομο με 81-78 και πήρε έτσι το “εισιτήριο” για την τελική φάση, όπου θα έχει μάλιστα και το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά με τα Τρίκαλα Basket.

Η Νήαρ Ηστ έβλεπε από νωρίς την πλάτη του Εθνικού, με διαφορές που έφτασαν μέχρι και τους 9-10 πόντους (31-21 στο 10′, 56-47 στο 22′), ωστόσο την κατάλληλη στιγμή έκανε το προσπέρασμα. Στο 4ο δεκάλεπτο εν προκειμένω, όταν προηγήθηκε με 71-72 στο 35′ και κράτησε σφιχτά το προβάδισμα μέχρι τέλους, κατακτώντας έτσι το “εισιτήριο” για την τελική φάση του 2ου ομίλου.

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΜΕ “ΟΠΛΟ” ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΧΑΝΘ ΚΑΙ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Στον 3ο όμιλο η ΧΑΝΘ δυσκολεύτηκε για περίπου 30 λεπτά απέναντι στο Λεύκιππο, ωστόσο τον κατέβαλε με 66-55 και προκρίθηκε στους τελικούς με 2-1 νίκες. Οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν από νωρίς με 13-4 στο 5′, είδαν όμως τον Λεύκιππο να προηγείται για 1η φορά στο 13′ με 23-24 και να διατηρείται στο ματς μέχρι τα τέλη της 3ης περιόδου (48-43). Κάπου εκεί η ΧΑΝΘ έκανε το καθοριστικό ξέσπασμα, δημιούργησε διψήφια διαφορά στο 35′ (58-46), την ανέβασε μέχρι τους 16 πόντους στο 38′ (64-48) και δεν ανησύχησε ξανά.

Ο νόμος της έδρας κυριάρχησε και στο άλλο ματς του 3ου ομίλου. Ο Φίλιππος είχε διαρκώς το προβάδισμα μετά το 1ο δεκάλεπτο και νίκησε εύκολα τη Γέφυρα 74-55, παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς. Οι Βεροιώτες ξέφυγαν στο 18′ με 36-26, ωστόσο το αποφασιστικό βήμα για τη νίκη το έκαναν στο 3ο δεκάλεπτο, όταν ξέφυγαν με 52-38 στο 28′ και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους στο 30′ (57-39), ένα προβάδισμα δεν απειλήθηκε ποτέ μέχρι τέλους.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΗΡΕ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ

Στο “Σταύρος Βενέτης” το Αιγάλεω δεν φάνηκε επηρεασμένο από την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού και νίκησε τη Δάφνη 74-60 στον 1ο αγώνα της ημιτελικής σειράς. Το “Σίτι” πήρε τα ηνία της αναμέτρησης μετά το 1ο δεκάλεπτο, δημιούργησε διψήφια διαφορά στο 19′ (33-22) και απομακρύνθηκε ακόμα και με +16 στο 25′ (46-30). Μία διαφορά που αποδείχθηκε πάντως επισφαλής.

Η Δάφνη όχι μόνο ξαναμπήκε στο ματς, αλλά προηγήθηκε κιόλας με 47-48 στο 30′ (χάρις σε ένα επιμέρους 1-18) και με 52-53 στο 33′. Μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό όμως τα πάντα κατέρρευσαν για τη Δάφνη. Με 1’34” να απομένουν για τη λήξη και το σκορ 63-59, η Δάφνη δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές έπειτα από φάουλ, ο Κυρίτσης έβαλε 4/4 βολές, ο Τσορμπατζόγλου ευστόχησε σε τρίποντο και ακολούθως οι γηπεδούχοι κέρδισαν και αντιαθλητικό φάουλ, κάνοντας σερί 9-0 μέσα σε ένα λεπτό (72-59 στα 55”).

Τα φύλλα αγώνα

Αιγάλεω – Δάφνη 74-60
Διαιτητές: Τηγάνης, Τσαχάκης, Λεβεντάκος
Δεκάλεπτα: 17-20, 35-28, 50-48, 74-60
Αιγάλεω (Σορώτος): Τσορμπατζόγλου 22 (5), Τζάιδας 11 (1), Κυρίτσης 16, Δουρουντούς 2, Μαλτέσιος 8, Ιορδάνογλου 4 (1), Λιαράκος 8 (2), Μιχαήλ 3, Ζαραϊδώνης, Νικολιδάκης.
Δάφνη (Ζαβός): Μουστόπουλος 11, Τζιβελέκας 13 (3), Καλδής 19 (1), Κερασοβίτης 2, Μιχαλούτσος 4, Έξαρχος 2, Γιαννίκος 5 (1), Γιούσι, Ανδρεόπουλος 2, Μέλιος 2, Μαραγκόπουλος.

Βίκος Ιωαννίνων – Τρίκαλα Basket 67-73
Διαιτητές: Μπακάλης, Λουλουδιάδης, Κώνης
Δεκάλεπτα: 28-16, 40-37, 52-50, 67-73
Βίκος Ιωαννίνων (Δελέγκος): Τσιλούλης 6, Μαυρογιάννης 4, Παπαδάκης, Χείλαρης 12 (2), Ιβόσεβ 25 (1) (αρχική πεντάδα) Αναγνωστάκης 6, Τάταρης 8, Σπυριδονίδης 4, Πάτρας 2.
Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Τσιαβές 19 (2), Αργυρούλης 4, Βαβάτσικος 4, Νέσσης 9 (1), Αναγνωστόπουλος 23 (αρχική πεντάδα) Σιλάτζι 3, Πρέκας, Κολότσιος 11 (3), Μπουργανός.

Εθνικός Λιβαδειάς – Νήαρ Ηστ 78-81
Διαιτητές: Τσολάκος, Ρίζος, Νάστος
Δεκάλεπτα: 31-21, 54-45, 68-62, 78-81
Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Μαυροκεφαλίδης 25 (1), Πολυτάρχου 17 (5), Γαρμπής 18 (4), Δημητριάδης 2, Καρακατσάνης 10 (2), Νταλλής 2, Μαράντος 2, Ματζιώρης, Σιδέρης 2, Κόλλιας.
Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Δέλγας 23 (6), Δημητρίου 8, Ζήρος 3 (1), Καραχάλιος 12 (1), Γιανναλέτσος 11, Κουπίδης 14 (2), Τσαφαράς 10 (1), Αούτερβααλ, Τσάμης, Τηλιόπουλος, Σπανός.

ΧΑΝΘ – Λεύκιππος Ξάνθης 66-55
Διαιτητές: Γερακίνης, Μαραμής, Παζώλης
Δεκάλεπτα: 21-19, 35-35, 48-43, 66-55
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Κωστίκας 6, Αποστολίδης 9 (2), Μπρόζος 9 (2), Γεωργίου 12 (2), Τουλούπης 23 (3), Μαργαριτόπουλος, Κομνιανίδης Ι. 7 (1), Μαλτέζος, Ζιάκας.
Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 18 (2), Κατσαμούρης 8, Παλλάκης 4, Μητρόπουλος 2, Χριστοφορίδης 4, Μακαρατζής 10 (1), Γιακούλας, Μπουτσακτσή 4, Διαμαντής 5 (1).

Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα 74-55
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Κατωτικίδης, Τοπαλίδης
Δεκάλεπτα: 19-17, 38-33, 57-39, 74-55
Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 20 (1), Αποστολίδης Α. 3, Ξενιτίδης 10 (2), Κάτζος 6 (2), Φλιάτης 10 (2), Καραγιώργος 9 (1), Μπένας 2, Μελαδιανός 11 (1), Αμανατίδης, Αποστολίδης Ε., Λάζαρης 3 (1).
Γέφυρα (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 10, Καλαϊτζίδης 3 (1), Φόρογλου 6, Σιώπης 3 (1), Βακουφτσής 8 (1), Μαλανδρής 6, Κελεσίδης 15 (2), Παππάς 4, Τσιροπούλης, Στράτος, Λαμπρόπουλος.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ημιτελικοί (στις 2 νίκες)

Αιγάλεω – Δάφνη 74-60 (1-0 νίκες)
25/4 18:15 Πρωτέας Βούλας – ΑΠΑΣ Νάξου (1-1 νίκες)

ΑΠΑΣ Νάξου – Πρωτέας Βούλας 62-76

Πρωτέας Βούλας – ΑΠΑΣ Νάξου 64-74

Τελικοί (στις 3 νίκες)

Αιγάλεω/Δάφνη – Πρωτέας Βούλας/ΑΠΑΣ Νάξου

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ημιτελικοί (στις 2 νίκες)

Βίκος Ιωαννίνων – Τρίκαλα Basket 67-73 (1-2 νίκες)
Εθνικός Λιβαδειάς – Νήαρ Ηστ 78-81 (1-2 νίκες)

ΧΑΝΘ – Λεύκιππος 66-55 (2-1 νίκες)
Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα 74-55 (2-1 νίκες)

Λεύκιππος – ΧΑΝΘ 70-54
Γέφυρα – Φίλιππος Βέροιας 74-72

ΧΑΝΘ – Λεύκιππος 65-63 παρ.
Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα 77-73 παρ.

ΧΑΝΘ – Φίλιππος Βέροιας

• Στην Elite League ανεβαίνουν οι 3 νικήτριες ομάδες των playoffs κάθε ομίλου και αυτή που θα κερδίσει τον έξτρα όμιλο μεταξύ των 3 ηττημένων από τις σειρές τελικών