Ανταγωνιστική εμφάνιση για την Κύμη

gkizogiannisΤο τουρνουά της Κύμης ξεκίνησε με την  ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου να κερδίζει τις εντυπώσεις παρά την ήττα από τον Πανελευσινιακό με 73-66.

Αμέσως μετά το πρώτο τζάμπολ οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στο ματς, όπου κυριάρχησαν η νευρικότητα, η αστοχία και οι δυνατές άμυνες. Οι παίκτες του Γυμναστικού βρήκαν γρήγορα τον ρυθμό τους, πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15-9.Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελευσίνα κατάφερε να βρει επιθετικές λύσεις, κυρίως με μακρινά σουτ από τον Αμερικάνο Κοξ. Παράλληλα, ο Μάρκοβιτς ανανέωνε συνεχώς τις επιθέσεις της ομάδας του παίρνοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Με αυτόν τον τρόπο ο Πανελευσινιακός πέρασε μπροστά στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 35-31. Στο δεύτερο ημίχρονο η ο ΓΣ Κύμης έδειξε διάθεση να αντιδράσει και να δείξει στον αντίπαλο του ότι δεν θα παρατήσει εύκολα το ματς. Η ομάδα του κόουτς Μπρατσιάκου χτύπησε τον αντίπαλο της με συνεχείς επιθέσεις μέσα στην ρακέτα, κυρίως με τον Κακιούζη που κάποιες στιγμές έμοιαζε ασταμάτητος. Από την άλλη, η Ελευσίνα κατάφερε να διατηρήσει την πρωτοπορία ως το τέλος με κάποια μεγάλα μακρινά σουτ από τον Βασιλόπουλο, τον Μάντζαρη και τον Μάρκοβιτς.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας η Κηφισιά επικράτησε του ΚΑΟΔ με 73-59.

ΓΣ ΚΥΜΗΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 66-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:15-9, 31-35, 47-53, 66-73
Διαιτητές: Πηλοϊδης-Παντελίδης, Σπυρόπουλος
ΓΣ ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Σέττος 7 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Κατράνας 5 (1), Σιαμανδούρας 4, Γκιζόγιαννης 16 (1), Κακιούζης 20 (1), Κολώκας 2, Κωνσταντακόπουλος 1, Λόλας 2, Ερεβμπεναζιέ, Σκουλούδης, Καπινιάρης 4, Πανταζής.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Βασιλόπουλος 11 (3), Αθανασούλας 11 (1), Τσακαλέρης 11 (1), Μάρκοβιτς 12 (2), Μάντζαρης 10 (2), Κοξ 16 (4), Μάρεϊ 2.

ΑΕΝΚ – ΚΑΟΔ  73-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 38-31, 54-45, 73-59
Διαιτητές: Κορομηλάς-Μανος-Ανδρικόπουλος
ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 5, Τσαλδάρης 4, Κακιούζης 2, Ψαθάς 6, Μενουδάκος, Μαυροειδής 5, Μελισσαράτος, Ντούβνιακ 15 (1), Γιούιν 7 (1), Τζάκσον 12, Πεσάκοβιτς 2, Πόποβιτς 15 (3).
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 1 1(1), Χρυσικόπουλος  6 (2), Γεωργάκης 3, Σπυριδωνίδης ,Ζάρας 3, Τζόνσον 5, Όντομ 2, Άτκινς 8, Βασόγεβιτς 4, Λο 10 (1), Κουκουλάς