Αποτελέσματα Α2 – Με το… δεξί μπήκε ο Χολαργός

Ποδαρικό έκανε για το 2018 ο Χολαργός παίρνοντας τη νίκη επί του Αμαρουσίου με 76-66 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 12 αγωνιστικής…

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα προηγήθηκαν με 22-9 στο 10΄, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μαρούσι ανέβασε στροφές, βελτίωσε τα ποσοστά του με αποτέλεσμα να ροκανίσει τη διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο στο -3 (35-32). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το Μαρούσι να κοντράρει στα ίσια τον αντίπαλο. Ο Χολαργός προηγήθηκε με 50-42 αλλά με κορυφαίο εκείνη τη στιγμή τον Ντακούλια το σκορ άλλαξε χέρια (55-54) για να έρθει λίγο αργότερα το ματς στα ίσια (57-57). Από εκείνο το σημείο, ο Χολαργός ανέβασε στροφές και με επιμέρους 14-6 προηγήθηκε στο 36΄με 71-63, προβάδισμα το οποίο κατάφερε να κρατήσει έως το τέλος παίρνοντας έτσι και τη νίκη.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ  – ΜΑΡΟΥΣΙ 76-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 35-32, 54-55, 76-66
Διαιτητές: Κάρδαρης-Διμπινούδης-Σκαλτσής
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Μπελ 9, Τσιλούλης 1, Παπανικολάου 17 (2), Κόκκαλης 12 (1), Παπαντωνάκος 3 (1), Μοτσενίγος 5 (1), Κομποδιέτας 7 (1/6τρ.), Τσάμης 15 (3τρ., 3κλ.), Σπυρόπουλος 4, Τζακόπουλος 3 (1τρ. 6ας.).
ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Σαριέγκο, Στασινός 15 (1), Μπάκας 4, Ξύδας 9, Ντακούλιας 15 (1), Κανέλλης 1, Στούκας 12 (4), Ρεκουνιώτης 10, Σουρλής, Παπαγεωργόπουλος, Μιχαλούτσος.