Αποτελέσματα Α2 – 10η αγωνιστική… Επιβλητική η Κηφισιά, διπλό το Παγκράτι στην Αμαλιάδα

Η Νέα Κηφισιά ήταν η μεγάλη νικήτρια του  ντέρμπι καθώς επικράτησε πλήρως των Τρικάλων με 92-64. Μόνο για ένα ημίχρονο κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να χτυπήσουν στα ίσια τη Νέα Κηφισιά, αφού το πρώτο μέρος του αγώνα οι δύο ομάδας πήγαιναν χέρι-χέρι. Στην επανάληψη όμως, η ομάδα των βορείων προαστίων παίζοντας πολύ καλή άμυνα (24-10 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο) και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μοσχοβίτη κατάφερε να πάρει τα ηνία (59-41), ενώ οι τρεις τεχνικές ποινέ (σφυρίχτηκε επιθετικό φάουλ στον Αγγελακόπουλο, ο οποίος μάλιστα κινήθηκε απειλητικά προς τους διαιτητές, δέχτηκε τεχνική ποινή και αποβλήθηκε απ’ευθείας  ενώ και ο Γιάννης Τζήμας δέχτηκε για διαμαρτυρία) που δέχτηκαν τα Τρίκαλα, αποτέλεσμα είχαν να χάσουν το ρυθμό τους και να δώσουν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ανεβάσουν τη διαφορά και να πάρουν τη νίκη.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε το Παγκράτι στην Αμαλιάδα επί του Κόροιβου με 81-76. Οι «ροσονέρι» αν και βρέθηκαν πίσω με 10 πόντους (54-44 στο 27′) κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους διαφορά και εκμεταλλευόμενοι στο τελευταίο λεπτό τα λάθη του Καρύδα κατάφεραν να μετατρέψουν το 66-65 σε 67-73 και στο τέλος να πάρουν τη νίκη.

Ωστόσο, ο Κόροιβος εκφράζει τα παράπονα από τη διαιτησία χαρακτηρίζοντας την απαράδεκτη και ιδιαίτερα από τους Παντελίδη και Κοτσιμπό,οι οποίοι με τις αποφάσεις τους στο δεύτερο ημίχρονο συνέβαλαν στη διαμόρφωση του αποτελέσματος.

Ο Αρκαδικός κατάφερε να αντισταθεί στην αντεπίθεση του ΟΦΗ την τελευταία περίοδο κατακτώντας έτσι τη νίκη με 83-79. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, αποκτώντας τον έλεγχο του αγώνα με τη διαφορά ολοένα να ανεβαίνει φτάνοντας το +21 (39-18). Οι κρητικοί προσπάθησαν στην επανάληψη να πλησιάσουν και χάρη στον Παπαδάκη, ο ΟΦΗ μπήκε ξανά στο παιχνίδι (50-45). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προσπαθούν και στην τελευταία περίοδο πλησιάζοντας στους τέσσερις, 1.25 ” πριν από τη λήξη το (76-72), ο Τσίοτρας με δύο βολές έγραψε το 78-72, ο Πετράκης απαντά με πέντε συνεχόμενους πόντους (78-77), αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο (47” πριν το φινάλε) ο Τσουμπρίλο πέτυχε τρίποντο (81-77). Ο Κιτσούλης  στα 38” με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 81-79. Στα τελευταία δευτερόλεπτα Τσουμπρίλο και Γκιζόγιαννης αστόχησαν σε σουτ δύο πόντων, ενώ στη στην τελευταία επίθεση ο Τσιότρας αλλοίωσε το σουτ τριών πόντων του Παπαδάκη.

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Νίκη Βόλου απέναντι στην Αγία Παρασκευή με 77-62. Οι βολιώτες έπειτα από καιρό είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας, κάπως έτσι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στους Πολίτη και Μαυρογιάννη, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 17-2 κάνοντας το 54-39 στο 27′ (από 37-37).  Αυτή ήταν και η αρχή του τέλους αφού η Νίκη είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό της , ενώ η διαφορά έφτασα και το +21 (77-58).

Φιλαθλητικός και Λαύριο πέρασαν από Λευκάδα και Λαγκαδά αντίστοιχα, συνεχίζοντας έτσι το νικηφόρο σερί τους. Νίκη και για τους Ικαρους επί του Ηρακλείου με 82-67. Οι κρητικοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, παίρνοντας το προβάδισμα (17-10 στο 8′) διατηρώντας το μέχρι το 15′ (25-21). Κάπου εκεί ο Τίοτσιος ανέβασε στροφές γυρνώντας το παιχνίδι (53-42 στο 27′). Από εκεί και μετά οι σερραίοι δεν αντιμετώπισαν κανέναν πρόβλημα διατηρώντας προβάδισμα ασφαλείας, το οποίο τους έδωσε και τη νίκη.

Διαιτητές: Ψαριανός-Θεονάς-Παπαφωτίου
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 8 (2), Τσιότρας 17 ( 7 ασ.), Μπουρής 5 (1), Τσουμπρίλο 20 (3 τρ., 3κλ.), Γκιζόγιαννης 14 (3/7 τρ.), Γκόβας 10 (2 τρ., 8 ασ.),  Σιγκούνας 9 , Πάνου.
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 2, Πετράκης 9 (1), Παπαδάκης 23 ( 8 ασ., 4 κλ.), Τραϊανός  4, Ντοϊτσίνοφ 14, Κιτσούλης 23 (5/6 τρ.), Μπαλάφας 4.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ    76-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  26-22, 41-37, 58-53, 76-81
Διαιτητές:  Παντελίδης-Κοτσιμπός-Αναστόπουλος Α.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης): Νοέας 6,  Χατζόπουλος, Καρύδας 8 ( 5 ασ., 3 κλ.), Κούρτης 9 (1/6 τρ.), Τόμιτς  11 (3), Αντωνιάδης 32 (3/3 τρ., 12 ρ.),  Μαγιντόμπε 2, Γκέρος 8.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης, Βασιλόπουλος Φ. 9 (2), Μαρίνος,  Βασιλόπουλος Θ., Φωτίου 7 (1/6 τρ.), Γεώργαρος 6, Κουτρούλιας 15 (1),  Σκλάβος  13 (1 τρ., 3 κλ.), Βράνιες  25 (3 τρ., 6 ασ.), Πάβλοβιτς 6.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ   – ΗΡΑΚΛΕΙΟ  82-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   15-19, 31-29, 59-50, 82-67
Διαιτητές:  Πουρσανίδης Γ-Νικολούλης-Τσιρτσιμάλης
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Παπαδόπουλος 4, Τότσιος 22 (2), Λαφτσής, Τράκας, Μιλίσεβιτς 18, Συμεωνίδης 12 ( 11ρ., 7 ασ., 2 κλ.), Νικολούδης 16 (4), Παπαζαρίας, Ιωσηφίδης,  Βοϊβατόπουλος 2, Καπινιάρης 8.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 8 (2), Στεφανάκης  12 (1), Πέλκιτς 16, Αρναουτάκης Γ. 8 (1), Αγαπιάδης 11 (1), Σοχωράκης, Ντιαλλό 7,  Γκοντόπουλος 5 (1/6 τρ.).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  – ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   77-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  17-19, 33-28, 61-45, 77-62
Διαιτητές:  Γεωργιάδης-Διαμαντής-Δαρλαμήτσος
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Παπούλιας, Μαυρογιάννης 14 (3/7 τρ., 4 ασ.), Κουτίνας 21 (1/7 τρ.), Στάμος, Καραγκολίδης, Μαλτέσιος 15,Θεοδωράκος 4 ( 4 ασ.), Μυστηλιάδης 4 ( 4ασ.), Πολίτης 19 (4/9 τρ.).
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης-Διδάχος): Κουρής 5 (1), Αναγνωστόπουλο,  Σβερκούνος 3 (1), Σίννης 5 (1), Τσιάκας 7 (1), Ζερβός 14 (3), Κουτσός, Μάτος 2, Βαρδαβάς 9 (14 ρ.), Ψυλέας 17 (3 κλ.).

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΛΑΥΡΙΟ  70-87
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   16-18, 33-44, 52-70, 70-87
Διαιτητές: Ξενικάκης-Δεσλής-Μακρής
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Πέρκος):  Καϊκλής 3 (1), Τιλλ, Ιωακειμίδης 3, Ονάσογλου 4, Καμαριώτης 7, Πλιούκας 20 (4/10 τρ.), Καλογιαννίδης 2, Τσιόγκας, Αναγνωστόπουλος 17 (2 τρ., 3 ασ., 3 κλ.), Γκόνος 5 (1), Παρίτσης 9 (1), Κάσουρας.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Δελίδης, Παγώνης 2, Τσίρος  11 (3/3), Κακιούζης 18 ( 15 ρ.), Γιαννακόπουλος 20 (2 τρ., 6 ασ.), Λυμπερόπουλος 9 (1), Περράκης 4, Ψωμαδέρης 21 (4), Πασχάλης 2.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  69-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  14-22, 33-40, 46-63, 69-80
Διαιτητές:   Παφίλης-Λαζαρίδης-Ευφραιμίδης
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Παπαδόπουλος): Ματενίδης 12 (1), Μουρατίδης 3 (1), Βαγενάς 18 (3/3 τρ.), Τζανιδάκης, Μανούσος 13 ( 11 ρ.), Ακτύπης 3, Πανάρας 1, Μάρτζος 8 (0/7 τρ., 3 κλ.), Κουκουνιας 2, Μάτιτς 9 (3).
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας):  Γ. Αντετοκούμπο 8 (2), Πέρβι 3 (1), Κελαϊδής ,  Θ. Αντετοκούμπο 13, Γκίκας 15 (1 τρ., 10 ασ., 3 κλ.), Ψαρρόπουλος, Σαμοθράκης 18 (3), Σαλούστρος 4 (1), Γεωργιάδης 8, Καμπερίδης, Ανδρεόπουλος 11, Γιαννουλάκος .

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ   92-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 39-35, 63-45, 92-64
Διαιτητές:  Μπήτης-Παναγιώτου-Τσώνος Μ.
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης, Μοσχοβίτης 32 (2 τρ., 6 ασ.), Διαμαντόπουλος 4 (1), Καράμπουλας 18 (3), Μενουδάκος 9 (1), Σιούτης 4 (1), Ψαθάς 6, Πετροδημόπουλος 15 (9 ρ.), Τζιάλλας 4.
ΤΡΙΚΑΛΑ (ΤζήμαςΤριανταφύλλου 2, Γκιουλέκας 10, Κατσαρές 10 (1/5 τρ.), Τσούτσος 4, Κακλαμάνος 6, Αγγελακόπουλος 9 (1 τρ., 10 ρ.), Χαρισμίδης  9 (3/12 δ.), Φούντας 12 (2), Τριανταφύλλου 2, Παπαχρήστος 2.