Αποτελέσματα Α2 – 13η αγ/κή. Δόξα και Πέραμα έβαλαν φρένο στην κορυφή!

Φρένο στις εννέα συνεχόμενες νίκες της ΑΕΚ έβαλε η Δόξα. Ο σύλλογος της Λευκάδας πέτυχε μία καθοριστική νίκη (64-52) όσον αναφορά την παραμονή του και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Η Δόξα επέβαλλε τον ρυθμό της από την αρχή παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων (32-23), η ΑΕΚ απάντησε με γρήγορο  σερί 7-0, αλλά κάπου εκεί ο Πέττας έκανε το… θαύμα του με τον 30χρονο φόργουορντ να βάζει τρία διαδοχικά τρίποντα κάνοντας του 41-32.  Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την «Ενωση» να μην μπορεί να βρει ρυθμό και τη Δόξα να διατηρεί σε όλο το δεύτερο ημίχρονο απόσταση ασφαλείας, φτάνοντας έτσι σε μια καθοριστική νίκη.

Την… απόδραση της αγωνιστικής έκανε το Πέραμα καθώς πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Πανελευσινιακού (85-88). Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου συνεχίζει τις εκπλήξεις κερδίζοντας μετά τον ΟΦΗ, τον Απόλλωνα, άλλο ένα φαβορί.

Η Ελευσίνα μπήκε δυνατά παίρνοντας διαφορά ακόμα και 10 πόντων. Όμως τα πολλά άστοχα σουτ επέτρεψαν στον αντίπαλο να πλησιάσει στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ αργότερα κατάφερε να προσπεράσει. Μαγκουνής και Νίκου που ήταν οι κορυφαίοι από την πλευρά των γηπεδούχων κουράστηκαν, έτσι δεν άργησε να έρθει η αντεπίθεση. Τότε, ο Κορωνίδης πέτυχε τρία σπουδαία τρίποντα από τα 9-10 μέτρα δίνοντας αέρα στο Πέραμα 1.30’’ πριν από το τέλος με τους φιλοξενούμενους λίγο αργότερα να σημειώνουν μία σπουδαία νίκη.

Η Νέα Κηφισιά νίκησε τον ΟΦΗ με 64-53 στον αγώνα που ξεκίνησε νωρίτερα από τους υπόλοιπους για την 13η αγωνιστική της Α2 πετυχαίνοντας σπουδαία νίκη. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε σερί 22-0 στο 2ο δεκάλεπτο,  άφησε 10 λεπτά τους κρητικούς χωρίς καλάθι (12′ – 22′) πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενη με 40-16 (!!!) και στο τέλος έφτασε στη νίκη, έστω κι αν καρδιοχτύπησε στο 2ο ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +26 (53-27) για τους νεοφώτιστους στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά ο ΟΦΗ έκανε από τη μεριά του ένα σερί 18-0 και έριξε τη διαφορά στους 8 πόντους στα μέσα της τέταρτης περιόδου (53-45), πριν ελέγξει ξανά η Νέα Κηφισιά κυρίως με τα επιθετικά ριμπάουντ ,το ματς στη συνέχεια.

Με το… δεξί μπήκε στη νέα χρονιά ο Ερμής παίρνοντας δύο σημαντικούς βαθμούς απέναντι στους Ικαρους Σερρών (77-73). Η ομάδα του Λαγκαδά., κατάφερε να έχει τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά στη τελευταία περίοδο στο +8. Όμως οι «κυανοκίτρινοι» αντεπιτέθηκαν τα τελευταία λεπτά πλησιάζοντας στο καλάθι (73-71) 45’’ πριν από τη λήξη. Ο Κέκελης όμως, με ένα εκπληκτικό καλάθι «καθάρισε» για τον Ερμή χαρίζοντας του τη νίκη.

Με όπλο την καλή άμυνα, ο Αμύντας δεν δυσκολεύτηκε να πάρει μία καθοριστική νίκη απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο.  Η ομάδα του Αλέξη Ζαβού είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα (την πρώτη περίοδο μάλιστα δέχτηκε μόλις 8 πόντου), χωρίς να δυσκολευτεί. Ο Πιερικός το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει στους 5 πόντους (55-50) στην τέταρτη περίοδο, αλλά χωρίς να επιτύχει τίποτα περαιτέρω.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Νικολούλης-Τζαφλέρης
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης, Μοσχοβίτης 7 (1), Λυμπερόπουλος, Κόκκαλης 9 (1), Μενουδάκος 13 (2), Σιούτης 13 (1), Κουκουνιάς, Πετροδημόπουλος 14 (8ρ.), Κολώκας 5 (1).
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Μπάρδας 4, Λιούις 10, Σκαμνάκης, Ορφανός, Σιζόπουλος 7 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μπαλάφας 2, Κερασοβίτης 3, Τουτζιαράκης 19 (11ρ.), Κατιάκος.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ   82-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   19-16, 45-30, 69-42, 83-63
Διαιτητές:  Κατραχούρας-Δεσλής-Κοντίλης
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Ντόβας, Τόσιτς 14 (2), Παπαδάκης 9 (6 ασ.) , Πετσούνης, Κοψαύτης 7, Τσιότρας 5 (4 ασ.), Λαμπράκος, Υφαντής 10 , Σωκράτης Γκιζόγιαννης 10 (1), Νεζερίτης, Κοσάνοβιτς 16, Ανδρόνικος Γκιζόγιαννης 11 (1).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Σορώτος): Βιδάλης 3 (6 ασ.), Αντωνάκης 4, Μακρής 2, Βασιλόπουλος, Ράπτης 18 (10 ρ.), Δημάκος 16 (2), Κουτρούλιας, Σακελλαρόπουλος 2, Σιγκούνας 10 (2), Μαλνταβάνος 3, Βεσκούκης 5.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ   70-54
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  16-11, 35-29, 58-41, 70-54
Διαιτητές:   Γκούμας-Μήτσιου-Σιμητόπουλος
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: (Βετούλας) Καπερώνης Π. 4, Καπερώνης Β., Πέτροβιτς 16 (3), Αργυρόπουλος 17 (1), Βιρίγιεβιτς 2, Κρόλο 10, Λιανός 4, Θανόπουλος 2, Δανιήλ 5, Σταμόπουλος, Λυμπέρης, Ζαφείρης 10, Τσενεμπής.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: (Χουχουλής) Κοντούδης 18 (4), Στραγανιώτης 3, Καλλιανιώτης, Λάκκας 2, Ξιούρας 2, Μιχαλόγλου, Πρίτσος 3 (1), Παππάς, Μαχαίρας 7, Ροδοστόγλου 7 (1), Κατούφας 10, Παπαντωνάκος 2.