Αποτελέσματα Α2 – 14η αγωνιστική… Σίφουνας Φιλαθλητικός, από κοντά η Κηφισιά

πηγή φώτο: arcadiaportal.gr

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν καθώς ο Φιλαθλητικός επικράτησε σαν σίφουνας των Ικαρων Σερρών με 96-73.  Η ομάδα του Τάκη Ζήβα δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στους Σερραίους, πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (32-17 στο 14΄ 60-46 στο 27′), ενώ κατά διαστήματα προσέφερε και θέαμα. Το χειροκρότημα πήρε ο Θανάσης Αντετοκούμπο, όταν στο 32′ έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έκανε το κάρφωμα ανεμόμυλο!   Η διαφορά δε άρχισε να παίρνει την ανιούσα όταν ο Φιλαθλητικός ευστοχούσε σε απανωτά τρίποντα, με τη μέγιστη να φτάνει το +25 (96-71).

H Nέα Κηφισιά έκανε το καθήκον της απέναντι στην Αγία Παρασκευή κατακτώντας τη νίκη με 74-68.

Τα Τρίκαλα του… πάνε πολύ! Σε ένα ματς που καθ΄όλη τη διάρκειά του πήγαινε πόντο πόντο, το Λαύριο πήρε τελικά τη νίκη στην παράταση επί των Τρικάλων με 76-72 κερδίζοντας τη θεσσαλική ομάδα για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν.

Τα Τρίκαλα αν και είχαν κρατούσαν μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (13-19 στο 13’, 27-32  στο 21’, 38-42 στο 26’). Στην τελευταία περίοδο το Λαύριο ανέβασε στροφές φέρνοντας στο ματς στα ίσια (57-57), ακολούθησε το 60-60, το Λαύριο έκανε το 62-60, για να πάρει το ματς στην παράταση ο Χαρισμίδης 33’’ πριν από τη λήξη (62-62). Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν μικρό προβάδισμα (65-62), το οποίο και διατήρησαν μέχρι τέλους παίρνοντας έτσι τη νίκη.

Τι και αν έκανε τα τελευταία δύο λεπτά το ματς ντέρμπι, ο Κόροιβος Αμαλιάδας τελικά έφυγε από την Κρήτη με το «διπλό», επικρατώντας του ΟΦΗ με 89-84.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους στα ριμπάουντ, αλλά και την ευστοχία τους στα τρίποντα με αποτέλεσμα να κρατούν το προβάδισμα καθ΄όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Κόροιβος, ο οποίος στην τρίτη περίοδο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με +17 (77-60). Το καλύτερο όμως φύλαγε στο τέλος ο ΟΦΗ,  ο οποίος, κυρίως με τον Κιτσούλη,  μέσα σε 8.30 λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 19-6 μειώνοντας σε 79-83. Ο Κόροιβος όμως απάντησε με 6-2 (82-87), ο Καρύδας με δύο βολές έκανε το 82-89, για να ακολουθήσει ο Ματαλόν, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα με 84-89.

Σημαντική νίκη πήρε ο Αρκαδικός απέναντι στον Ερμή Λαγκαδά με 71-60.  Οι φιλοξενούμενοι αρχικά πήραν το προβάδισμα (20-15), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το 14΄ (24-25). Από εκείνο το σημείο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 30΄(50-49). Ομως, στην τελευταία περίοδο, ο Αρκαδικός έκανε επιμέρους σκορ 13-3 μετατρέποντας το 52-54 σε 67-57 (39΄). Αυτό το ξέσπασμα ήταν αρκετό για την ομάδα της Τρίπολης, η οποία λίγο αργότερα έφτασε στο τελικό 71-60.

Τα προβλήματα φάνηκε να μην τη λυγίζουν! Η Νίκη επικράτησε της Δόξας Λευκάδας με 78-56 παίρνοντας βαθμολογική… ανάσα, ενώ κάλυψε και με το παραπάνω τη διαφορά του πρώτου αγώνα (σ.σ. δύο πόντοι).  Οι βολιώτες είχαν σε όλο το παιχνίδι το προβάδισμα αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που πήρε τη διαφορά πετυχαίνοντας συνολικά 33 πόντους,φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση.

Το Ηράκλειο συνεχίζει να κερδίζει… έδαφος καθώς πήρε τη νίκη στην παράταση επί του Παγκρατίου με 84-78.  Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας το Ηράκλειο θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη αλλά ο Γιάννης Στεφανάκης αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε. Στην παράταση, οι γηπεδούχοι είχαν πιο καθαρό μυαλό και με τρίποντα των Στεφανάκη και Σακελλαράκη έκαναν ένα σερί 6-0 μετατρέποντας το  79-78 στο τελικό 84-78.