Αποτελέσματα Α2 – 17η αγωνιστική… Στην παράταση ο Φάρος, γλίτωσε το έφραγμα ο Ηρακλής

Από τον Αστακό απέδρας ο Φάρος επικρατώντας στην παράταση του Αίολου με 88-84 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-10 σρο 5′ ο Φάρος έτρεξε επιμέρους 12-1 τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 22-16. Η ομάδα του Κερατσινίου διατηρούσε σταθερά μικρό προβάδισμα, το οποίο έφτασε και το +10 (29-19), έως και το 30′ (59-56). Ενα τρίποντο του Κατσαρέ έφερε το ματς στα ίσια, η νευρικότητα των δύο ομάδων ήταν εμφανής σε εκείνο το σημείο καθώς υπήρξαν πολλά διαδοχικά άστοχα σουτ. Ο Φάρος προηγήθηκε και πάλι με 64-62 αλλά και πάλι ο Αίολος ισοφάρισε, για ακολουθήσου τέσσερις σερί πόντοι των φιλοξενούμενων (64-68 στο 37′). Ο Κουμπούρα με δύο βολές έκανε το 66-68, ακολούθησαν ο Λιακόπουλος ευστοχόντας σε μία βολή (66-69) και ο Κιτσούλης με δύο έκανε το 68-69 στο 39′. Και ενώ όλα έδειχναν να τελειώνουν με το τρίποντο του Βασιλόπολου 29,4΄΄ πριν από το τέλος (68-74), ένα σουτ και δύο βολές του Κιτσούλη κάνουν το 72-74, ο Λιακόπουλος με μία βολή γράφει το 72-75 αλλά στο τέλος ο Κουμπούρας με γκολ φάουλ έστειλε το ματς στην παράταση.
Εκεί, ο Φάρος προηγήθηκε με 84-79, ενώ στα κρίσιμα σημεία τα επιθετικά ριμππάουντ του έδωσαν τις λύσεις για να διατηρήσει τα ηνία (86-83) παίρνοντας έτσι και τη νίκη.

Γλίτωσε στο τέλος ο Ηρακλής

Παίζοντας συγκεντρωμένα τα τελευταία δύο λεπτά, ο Ηρακλής κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη επί του Αρκαδικού με 70-64.

Ο Αρκαδικός κατάφερε να κοντράρει στα ίσια τον «κυανόλευκους», ο οποίος προηγήθηκε στο 10′ με 20-16. Ο Ηρακλής βελτίωσε την άμυνά του καταφέρνοντας να πάρει τα ηνία (31-22 το 16′). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι με όπλο τα σουτ τριών πόντων έκαναν 14-9 κατάφέρνοντας να περάσουν εκ νέου μπροστά (47-46 στο 26′) για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με τους Αρκάδες να προηγούνται με 53-50. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Αρκαδικό να ελέγχει το παιχνίδι (63-58), όμως κ΄παου εκεί ένα αντιαθλητικό φάουλ και μία τεχνική ποινή άλλαξαν τη ροη του αγώνα δίνοντας στον Ηρακλή την ευκαιρία να πλησιάσει και με τρίποντου του Χρυσόπουλου και τέσσερις πόντους του Αγγελόπουλου να κάνουν το 68-63 δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους παίρνοντας έτσι και τη νίκη.

Απίστευτη εμφάνιση από τον Χολαργό!

Διαστημική εμφάνιση πραγματοποίησε για ακόμα ένα Σάββατο, ο Χολαργόςαυτή τη φορά απέντι στην ΑΕΛ παίρνοντας εμφατική νίκη με 85-55, ενώ αντίθετα οι «βυσιινοί» πραγματοποίησαν τη χειρότερή τους φετινή εμφάνιση.

Ο Χολαργός μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 13-3, ενώ η ΑΕΛ δεν μπορούσε με τίποντα να πετύχει καλάθι. Χαριστικό είναι ότι το πρώτο της σούτ ήταν στο 12′, αφού οι τρείς πόντοι που είχαν μπει ήταν από βολές. Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού τα έβαζαν από… παντού, αφού μόνο στο πρώτο ημίχρονο σημειώσαν 11 τρίποντα! Αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να τελειώσει με 13-49! Από εκεί και πέρα το ματς είχε διαδικαστικό χαρκατήρα, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν με την αστοχία να τους… ακολουθεί, ενώ ο Χολαργός έφτασε ακόμα και το +40 (56-16 στο 25΄και 62-22 στο 27).
Η νίκη όμως, δεν ήρθε αναίμακτα για τον Χολαργό καθώς είδε να χάνει τον Καλλινικίδη, ο οποίος χτύπησε στο πρόσωπο στις αρχές του δεύτερου δεκαλεπτου με αποτέλεσμα να διακομισθεί στο νοσοκομείο.

Το 16-1 πέτυχε ο Πανιώνιος απέναντι στην Καβάλα και έτσι παρέμεινε στην κουρφή της βαθμολογίας. Στο πρώτο μέρος η Καβάλα κόντραρε στα ίσια τους γηπεδούχους εκμεταλλευόμενος τη χαλαρότητα των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα των παικτών του Νίκου Οικονόμου «έπνιξε» την Καβάλα που σημείωσε μόλις 7 πόντους στην τρίτη περίοδο (53-41 στο 30’) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Με την τριπλέτα Ματαλών, Μπάρλου και Πελεκάνου ο Πανιώνιος διατηρούσε τα ηνία στο σκορ φτάνοντας τελικά σε μία άνετη νίκη.

Ο Δούκας δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη απέναντι στο Παγκράτι με 93-67 σ΄ενα ματς το οποίο σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Μήτσιαλού, ο οποίος στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, έπεσε άσχημα και να χτύπησε τη μέση του  με το ασθενοφόρο να καλείται για να διακομισθεί στο νοσοκομείο.

Πολύτιμη βαθμολογική νίκη πέτυχαν οι Μαχητές απέναντι στον Αμύντα με 70-66 σ΄ενα ματς το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το ματς ήταν ντέρμπι καθ΄όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Πεύκα με δύο τρίποντα του Ναούμη και δύο του Χατζηκυριακίδη κατάφεραν να προηγηθούν με 15 πόντους, όμως οι λανθασμένες επιλογές η αστοχία αλλά και η καλή άμυνα του Αμύντα τον έφερε στο -6, αλλά και πάλι αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς τα Πεύκα διατήρησα ασφαλές προβάδισμα έως το τέλος παίρνοντας και τους δύο βαθμούς αλλά έχασε τη διαφορά καθώς στο πρώτο ματς ο Αμύντας είχ ενικήσει με έξι πόντους.

Ανεβάζοντας στροφές στην τελευταία περίοδο, το Ψυχικό επιβλήθηκε του Εθνικού που ωστόσο στο τέλος κατάφερε να κρατήσει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας μιας και είχε νικήσει με +14 στον πρώτο γύρο.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Αίολος Αστακού – Φάρος Κερατσινίου  84-88 (75-75 κ.α.)

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Πιτσίλκας Β.-Ζαχαρής
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 17 (1), Γιαννακίδης 5 (1), Ονάσογλου 5 (1), Χρυσόπουλος 5 (1) , Γκαγκαλούδης 14 (1τρ., 8ασ.), Ρουτκάουσκας 4, Χείλαρης 13, Καλαϊτζίδης 3 (1), Δέσπος 4.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 12 (2), Πίνης, Τσακαλέρης 5 (1), Κουρέπης 4, Τσέλλος, Προδρόμου 7 (1), Ρέντικα 24 (2), Γαρμπής, Ναούμης, Τζουγαράκης 12.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ – AMYNTAΣ  70-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 35-33, 49-46, 70-66
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Παγώνης-Γερακίνης
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 7 (2), Βελισσαρίου, Γερομιχαλός 11 (1τρ., 5ασ.), Καλαμπάκας 7 (1), Ναούμης 22 (3), Στόλης 2, Δίπλαρος 12 (2), Τάταρης 2, Τζαουάρα 7.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 13 (6ασ., 5κλ.), Αγγελόπουλος 19, Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 13 (1), Κουκουνιάς 2, Βαρδιάνος 6 (2), Μανσαράι 2, Δορκοφίκης 4, Μπάρμπας 3 (1), Βογιατζής 2, Καμπούρης 2.

ΑΕΛ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ 55-85
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-24, 13-49, 29-65, 55-85
Διαιτητές: υμεωνίδης-Λόρτος-Τζιοπάνος
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης, Πολίτης 7 (1), Σταμπουλής 1, Παπαχρήστος, Δεληγεώργης 9 (1), Τσιλούλης 9, , Μαλτέσιος 13, Τσούτσος 12 (2), Θορστέινσον 4.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Αγγελόπουλος 3 (5ασ.), Μιλόσεβιτς 22 (3), Τζακοπουλος 8 (2τρ., 4ασ., 3κλ.), Μποχωρίδης 3 (1), Πόπαντιτς 9 (2), Καλλινικίδης 2, Μοτσενίγος 5 (1), Κουτρούλιας 12 (1), Γκιζόγιαννης 13 (3), Κιαπέκος 2, Τσιάκος 3 (1), Αποστολίδης 3 (1).

ΨΥΧΙΚΟ – ΕΘΝΙΚΟΣ 61-48
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 25-30, 40-39, 61-48
Διαιτητές: Μπίκας-Στρέμπας-Καλογερόπουλος
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 9 (1τρ., 9ασ.), Αχής 2, Τσιότρας 4, Παπανικολάου 21 (2τρ., 13ρ.), Σακελλαρίου 2, Βλάχος 3 (1), Γιαννίκος, Σμάιλαγκιτς 11 (2), Μουράτος 8, Σίνης, Τσιώκος 1, Χρυσός.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος): Παπαπέτρου 6 (2), Ντουζίδης, Μάρτζος 2, Αντωνάκης 2, Κόκκαλης 20 (1), Λάανε, Παπαφλωράτος 5, Οικονομόπουλος 4, Μαχαίρας 5 (14ρ.), Χάλαρης 4, Καζάκος, Δρόσος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΚΑΒΑΛΑ 73-50
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 35-34, 53-41, 73-50
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Κοντίλης-Δημόπουλος
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 10, Νοέας 2, Νικολακόπουλος 2, Πελεκάνος 13 (1), Μπάρλος 17 (2), Σακελλαρίου 10, Καρύδας 4 (4ασ., 4κλ.), Μίχαλος 3 (1), Μπιλλής, Ματαλόν 10 (2), Μελισσαράτος, Δημητριάδης 2.
ΚΑΒΑΛΑ (Μωσαΐδης): Αναστασάκης 2, Ντιαλό, Μάζουρτσακ 14 (2), Σαββίδης, Ερεβμπενάζιε 4, Κελαϊδής 12 (2), Κυριακού 3 (1), Κουμλέλης 4, Γκέλιος 9 (1τρ., 10 ρ.), Μούκας, Σχοινάκης, Μανάκας 2.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΔΟΥΚΑΣ 67-93
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 30-54, 51-70, 67-93
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Διμπινούδης, Μαραμής
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Κοντογιάννης): Τόρρες, Σκούφης 7 (1), Παύλος 10 (1), Καράβολας 19 (1), Ψαρόπουλος 2, Χόρτσας 2, Εζόμο 5, Λυμπερέας, Κοντόγιωργας, Ραλλάτος 20 (1τρ., 10ρ.), Μήτσιαλος 2.
ΔΟΥΚΑΣ (Τζήμας): Παπακάριος 8 (2), Καυκής 7, Μιλεντίγεβιτς 13 (2τρ. 5ασ.), Κουκάς, Αγραβάνης 4, Ράπτης 6, Καραμπάτσος 8 (2), Κανονίδης 12 (2), Κομποδιέτας 3 (1), Κυρίτσης 13 (1), Μολφέτας 6, Ρούμπιο 13 (8ασ., 12ρ.).

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 84-88
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 35-42, 56-59, 75-75, 84-88
Διαιτητές: Διαμαντής-Παναγιώτου-Αναστόπουλος Α.
ΑΣΤΑΚΟΣ (Κουταλιανός): Μπρόζος 12 (2), Θεοδωράκος 4, Κουμπούρας 20, Παπαδιονυσίου 5, Κατσαρές 7 (2), Κακλαμάνος, Κιτσούλης 16 (1), Κασαμπαλής 4, Χαρισμίδης 4, Λυμπαρης, Γκιζόγιαννης 12 (1).
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 9, Κουντουράς, Καράμπουλας 19 (1), Βασιλόπουλος 15 (4), Λιακόπουλος 16 (1), Κακαρούδης 14 (3), Δημάκος 4, Κατούφας 6, Παπαδόπουλος 5 (1).