Αποτελέσματα Α2 – 18η αγωνιστική… “Ζωντανοί” Νίκη και ΟΦΗ, άνετα οι πρωτοπόροι

Η Νίκη Βόλου απέδειξε πως δεν έχει τελειώσει τίποτα για εκείνη καθώς πήρε μία τεράστια νίκη απέναντι στους Ικαρους Σερρών με 79-70, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες της για την παραμονή. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο τους, πήραν το προβάδισμα  από την αρχή (13-7, 23-15) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 43-20, ενώ στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 28 πόντους!

Στο τέλος όμως, η κούραση των εννέα μόλις παιχτών της Νίκης ήταν εμφανής. Οι Ικαροι με τους Τότσιο και Κουκά κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους εννέα πόντους (71-62 στο 36′) αλλά οι Βολιώτες κατάφεραν να φανούν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και έβαλαν τις βολές, κρατώντας έτσι τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα.

“Ζωντανός” στο κυνήγι της παραμονής παρέμεινε ο ΟΦΗ μετά τη νίκη του επί του Παγκρατίου με 94-79. Οι κρητικοί ξεκίνησαν δυναμικά, προηγήθηκαν με 10-6 και χάρη στον εκπληκτικό Ντοϊτσίνοφ, ανέβασαν τη διαφορά στους εφτά πόντους (31-23) και λίγο αργότερα στους 10 (44-34). Οι «ροσονέρι» σε εκείνο το σημείο αντέδρασαν και με τον Φώτη Βασιλόπουλο να πετυχαίνει στο πρώτο ημίχρονο 19 πόντους έκαναν σερί 12-0, παίρνοντας το προβάδισμα με 46-44. Στην επανάληψη, οι κρητικοί πήραν τον έλεγχο, ανακτώντας το προβάδισμα (54-51), το οποίο με το πέρασμα των λεπτών ανέβαινε (74-67, 82-80 στο 35′). Αυτή η διαφορά ήταν αρκετή με τον ΟΦΗ να παίρνει τη νίκη με τη μέγιστη διαφορά…

Νίκη παραμονής ο Ερμής, παράπονα ο Κόροιβος

Σημαντική νίκη για την παραμονή του πήρε ο Ερμής Λαγκαδά επί του Κοροίβου με 93-90, σε ένα παιχνίδι όπου το μεγαλύτερο μέρος του ήταν ντέρμπι. Η ομάδα της Αμαλιάδας ξέφυγε με 74-84 στο 36′ και έδειχνε έτοιμη να σημειώσει ένα σπουδαίο διπλό αλλά οι γηπεδούχοι είπαν την τελευταία λέξη, καθώς μετά την ισοφάριση του Νοέα με 22” να απομένουν (90-90) πήραν τη νίκη χάρη στο τρίποντο του Πλιούκα στην εκπνοή, κι ενώ στην προηγούμενη φάση ο Καρύδας είχε αστοχήσει σε τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου, νομίζοντας ότι δεν έχει χρόνο. Ο Κόροιβος δεν δέχτηκε πάντως την ήττα αδιαμαρτύρητα, καθώς μετά τη λήξη του αγώνα εξέφρασε έντονα παράπονα για τη διαιτησία (κυρίως του Κατραχούρα).

Αναμενόμενα εύκολο απόγευμα πέρασαν οι δύο πρωτοπόροι της Α2. Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερη αντίσταση, Φιλαθλητικός και Νέα Κηφισιά επικράτησαν του Ηρακλείου και της Δόξας Λευκάδας αντίστοιχα, παραμένοντας έτσι συγκάτοικοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Δύσκολο, αλλά «διπλό» για τα Τρίκαλα

Με το «διπλό» από την Τρίπολη έφυγαν και τα Τρίκαλα καθώς επικράτησαν του Αρκαδικού με 66-64.  Η θεσσαλική ομάδα κατάφερε να πάρει από  τη δεύτερη περίοδο τα ηνία (24-17 στο 13′, 33-26 στο 19′), αλλά στην επανάληψη ο Αρκαδικός αντέδρασε καταφέροντας μάλιστα να πάρει το προβάδισμα (36-35).  Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 14-2 κάνοντας το 49-38. Οι Αρκάδες όμως δεν τα παρατούσαν μείωσαν ξανά (52-55 στο 33), ενώ καθ΄όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρις ότου 1.30” πριν από τη λήξη έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (62-62).  Τα  Τρίκαλα πήραν αμέσως μετά το προβάδισμα με 64-62 για να έρθει ο Χαρισμίδης και να πετυχαίνει ένα καθοριστικό καλάθι διαμορφώνοντας και το τελικό 66-62.

Από μηχανής… Ψυλέας!

Με καλάθι του Νίκου Ψυλέα 3” πριν από τη λήξη η Αγία Παρασκευή πήρε τη νίκη επί του Λαυρίου με 72-71! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν απίστευτη πρώτη περίοδο χάρη στην ευστοχία τους στα σουτ δύο πόντων (95%) προηγήθηκαν με 30-13.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΚΑΠ βελτίωσε την άμυνά της, με αποτέλεσμα να μειώσει (32-41).  Εξαιρετική ήταν η συνέχεια για τους γηπεδούχους, ανεβάζοντας στροφές στην επίθεση και με τρίποντο του Τσιάκα πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 51-550 (30), ενώ στο 31’ προηγήθηκαν με 55-50.

Από εκείνο το σημείο μέχρι και το 38′ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι που όπου ο  Κακιούζης έδωσε… αέρα στο Λαύριο κάνοντας το 68-64, ο Τσιάκας απάντησε με τρίποντο (67-68), ο Βαρδαβάς ακολούθησε με γκολ φάουλ (70-68), ενώ ο Κακιούζης ξανά με δύο βολές 37” πριν από το τέλος έγραψε το 70-70. Η ΚΑΠ στη συνέχεια έχασε την επίθεση, ο Γιαννακόπουλος με μία βολή έκανε το 70-71 στα 19”, για να ακολουθήσει ο Ψυλέας και να διαμορφώσει το τελικό 72-71. Μοιραίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ψωμαδέρης, ο οποίος αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Διαιτητές:  Γεωργιάδης-Πανταζής-Τατούδης
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 13 (4), Πετράκης 7 (1 τρ., 4 ασ.), Λαριντζάκης, Τραϊανός, Ντοϊτσίνοφ 19 ( 3 κλ.), Καραδολάμης 15 (3/8 τρ.), Κιτσούλης 10 (2), Μπαλάφας 13 (1/4 τρ.), Ματαλόν 17 ( 6 ασ.).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας):  Μαρίνος, Βασιλόπουλος Φ. 25 (2), Βασιλόπουλος Θ. 6 (2 τρ., 7 ασ.), Φωτίου 7, Γεώργαρος 12, Σκλάβος 9 (1 τρ., 11ρ.), Πάβλοβιτς 20.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 93-90
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 50-47, 69-75, 93-90
Διαιτητές: Κατραχούρας-Τζαφλέρης-Μακρής
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας): Καϊκλής 5 (1), Ιωακειμίδης 15 (1τρ., 6ασ.), Ονάσογλου 8 (3κλ.), Πλιούκας 12 (2), Αναγνωστόπουλος 28 (9/9β., 8/10δ., 1/2τρ., 7ρ., 5ασ.), Γεωργίτσης 14, Παρίτσης 9 (1), Κάσουρας 2.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης): Νοέας 24 (6/8τρ., 7ρ.), Χατζόπουλος 6 (1), Καρύδας 14 (1τρ., 10ασ.), Κούρτης 8 (2), Τόμιτς 17, Μαγιντόμπε 3 (1), Γκέρος 4, Τσόσιτς 14 (1τρ., 6ασ.).

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 81-48
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 41-25, 60-35, 81-48
Διαιτητές: Δεσλής-Τσούνας-Καλογερόπουλος
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Γ. Αντετοκούμπο 23 (8/10δ., 1/5τρ.), Πέρβι 2, Κελαϊδής, Θ. Αντετοκούμπο 15 (2τρ., 6ρ., 3ασ., 3κλ., 2κ.), Γκίκας 9 (3/3τρ., 5ασ.), Καρτερολιότης 3 (1), Σαμοθράκης 4, Σαλούστρος 11 (1), Γεωργιάδης 6 (9ρ.), Σιριγκιένκο, Ανδρεόπουλος 2 (7ρ.), Γιαννουλάκος 6 (7ρ.).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αρναουτάκης Μ. 2, Κωτούλας 1, Πέλκιτς 15, Σακελλαράκης 2, Αρναουτάκης Γ., Αγαπιάδης 10 (1), Σοχωράκης 5, Ντιαλλό 1, Γκοντόπουλος 12 (3).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 65-83
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 26-45, 47-65, 65-83
Διαιτητές: Παναγιώτου-Δημόπουλος-Κωνσταντινόπουλος
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Παπαδόπουλος): Ματενίδης 2, Πανάρας 4, Ναούμης, Μουρατίδης 13 (3), Βαγενάς 2, Μανούσος 19 (7ρ.), Ακτύπης 6 (1), Μάρτζος 8 (1), Κουκουνιας 2, Μάτιτς 9 (2).
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 2, Μοσχοβίτης 10 (2), Κακαργιάς 3 (1), Διαμαντόπουλος 4, Καράμπουλας 27 (11/12δ., 1/1τρ.), Μενουδάκος, Σιούτης 6 (2), Ψαθάς 16, Μουρίκης, Πετροδημόπουλος 7, Τζιάλλας 8.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 79-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 43-20, 64-45, 79-70
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ-Παντελίδης-Ευφραιμίδης
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Σαμαράς 3 (1), Μαυρογιάννης 15 (3), Κουτίνας 26 (2τρ., 9ρ., 4κλ.), Στάμος 4, Καραγκολίδης 8 (2), Μαλτέσιος 6, Θεοδωράκος 2, Μυστηλιάδης 15 (3τρ., 5ρ., 8λ.).
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Κουκάς 15 (3/13τρ.), Τότσιος 22 (7/10δ., 2/6τρ., 7ρ., 6λ.), Καπινιάρης 4, Συμεωνίδης 15 (1τρ., 14ρ.), Νικολούδης 2, Γεωργιανός 10 (2), Ιωσηφίδης, Βοϊβατόπουλος 2.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – ΛΑΥΡΙΟ 72-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-30, 32-41, 51-50, 72-71
Διαιτητές: Ψαριανός-Μαγκλογιάννης-Ντάβαρης
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης-Διδάχος): Κουρής 2, Καρτέρης 3 (1), Σβερκούνος 2, Σίννης 4, Τσιάκας 24 (3), Ζερβός 12 (1τρ., 8ρ., 4ασ.), Μαναβόπουλος 4, Μάτος 4, Βαρδαβάς 9, Ψυλέας 8 (5ρ., 6ασ., 3κλ.).
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Τρικαλιώτης 2, Τσίρος 9 (3), Κακιούζης 13, Παγώνης 12 (2), Γιαννακόπουλος 22 (2τρ., 9ρ.), Περράκης 6 (2), Ψωμαδέρης 5 (1), Πασχάλης 2.