Αποτελέσματα – Α2. Νίκη στο… νήμα για Ικαρους και ΟΦΗ

Αγωνιστική απαγορευτική για… καρδιακούς είναι η 4η της Α2, με τα περισσότερα απ’ τα ματς να έχουν χαρακτήρα ντέρμπι. Στην Ερυθραία Πανερυθραϊκός και ΟΦΗ θα διεκδικήσουν τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο, καθώς η κανονική διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 76-76, ενώ στην παράταση θα κριθεί και το ματς στο κλειστό του Μετς καθώς η κανονική διάρκεια βρήκε Παγκράτι και Ερμή Λαγκαδά ισόπαλους με 64-64.

Ανέτρεψε το ματς και συνεχίζει ακάθεκτος!

Λίγο έλλειψε να σημειώσει μια τεράστια νίκη το Λαύριο καθώς κατάφερε να έχει τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 37′. Ο Απόλλωνας διατήρησε το αήττητο στην Περιβόλα επικρατώντας του Λαυρίου 74-70. Το Λαύριο έχοντας πολύ καλό στο πρώτο ημίχρονο τον Κακιούζη, κατάφερε να προηγηθεί και με 44-35.  Τη σκυτάλη στο δεύτερο πήρε ο Κούνας, ο οποίος με προσωπικούς του πόντους διατηρούσα το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους. Ομως, με τρίποντο του Λυμπέρη, οι«μελανόλευκοι» πήραν ξανά το προβάδιμα μετά από  33 λεπτά (69-68).

Στα τελευταία λεπτά, οι πατρινοί έχασαν την επίθεση αλλά ο Λυμπέρης μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Αργυρόπουλος 10” πριν από το τέλος με 1/2 βολές έκανε το 72-70. Ο Κούνας είχε 0/2 βολές, αλλά αντίθετα ο Λυμπέρης στάθηκε ψύχραιμος και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 74-70

Παρολίγον… καρδιακό!

Τρία “διπλά” επιφύλασσε η σημερινή τέταρτη αγωνιστική, τα δύο εκ των οποίων κρίθηκαν στην παράταση.
Ο ΟΦΗ δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε απέναντι στον Πανερυθραϊκό με 84-82. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους κρητικούς να βρίσκονται πίσω συνεχώς πίσω στο πρώτο ημίχρονο, ενώ βρέθηκαν να χάνουν και με 7 πόντους (21-14). Τα ηνία τα πήραν πρώτη φορά στο 23′ (39-41) και από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.  Στα 19΄΄ πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας και ενώ το σκορ ήταν 75-72 (με δύο βολές του Μπάρδα), ο Ροδοστόγλου ήταν αυτός που με 4 πόντους (ακριβώς με την ίδια κίνηση) πήγε  το ματς στην παράταση (ενδιάμεσα μεσολάβησε το 1/2 του Μπάρδα).
Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ΟΦΗ είχε ένα μικρό προβάδισμα, ο Μαχαίρας στα 22” πριν το φινάλε κάνει το 82-84, ενώ στην επόμενη φάση, ο Σιζόπουλος κόπηκε από τον Κατούφα, με τον τελευταίο να επιχειρεί το τρίποντο για τη νίκη, το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο.

“Διπλό” με υπογραφή Ηλιάδη

Διατηρούν τα χαμόγελα στον Ερμή καθώς κατάφεραν να πάρουν στην παράταση τους δύο βαθμούς μέσα στο άδειο, λόγω τιμωρίας, Μετς επί του Παγκρατίου με 77-73. Εκπληκτικός για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Σάββα Ηλιάδης ο οποίος ήταν αυτός που έκλεψε τη μπάλα (με σκορ 63-60) με δύο βολές έκανε το (63-62), ενώ στην παράταση έκλεψε και πάλι ενώ στο σκορ ήταν 73-73.

Προσπάθησε αλλά… ο Τότσιος ήταν καλύτερος

Αν και η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τους Ικαρους να κυνηγούν το σκορ. Ομως στη συνέχεια περιόρισαν τον Τότσιο  καταφέρνοντας να κάνουν το 55-54.
1.11” πριν από τη λήξη Τότσιος και Καμπερίδης  έκαναν το 65-62 για τους Ικάρους, ενώ ο Μαργαρίτης ήταν αυτός που μεγάλωσε τη διαφορά για τους «κυανοκίτρινους».

Διαγωνισμός τριπόντων

Επέστρεψε στις νίκες η Κηφισιά καθώς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αμύντα με 90-84.  Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο τη κακή άμυνα του Αμύντα και με 9/11 τρίποντα (εκ των οποίων 5/6 ήταν του Σιούτη) είχαν τον έλεγχο του αγώνα.  Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι διόρθωσαν την άμυνά τους κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ (54-51), αλλά και πάλι η Κηφισιά κατάφερε με γκολ-φάουλ του Μοσχοβίτη να πάρει ξανά νέο… αέρα, ο οποίος τελικά ήταν και αυτός που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Α2 σημείωσε ο Πιερικός/Αρχέλαος, ο οποίος επικράτησε μέσα στο Πέραμα με 68-61, ενώ σαρωτικός ήταν ο Αρκαδικός απέναντι στη νεοφώτιστη Δόξα Λευκάδας, την οποία συνέτριψε με 94-73.
Περίπατο έκανε ο Πανελευσινιακός με αντίπαλο την ΑΕΚ Αργους, η οποία άντεξε ουσιαστικά ένα ημίχρονο. Στη συνέχεια η πιο «γεμάτη» ομάδα του αγώνα, ίσως και της κατηγορίας, μετέτρεψε τον αγώνα σε μονόλογο, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στο +40 στο φινάλε!

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Αρκαδικός – Δόξα Λευκάδας          94-73
Απόλλων Πατρών – Λαύριο          74-70
Πανελευσινιακός – ΑΕΚ Αργους    90-50
Ικαροι Σερρών – ΑΕΚ                   69-62
Πέραμα – Πιερικός Αρχέλαος      61-68
Πανερυθραϊκός – ΟΦΗ                      82-84 (76-76 κ.α)
Παγκράτι – Ερμής Λαγκαδά       73-77 (64-64 κ.α)
Κηφισιά – Αμύντας                    90-84

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΟΦΗ 82-84 (76-76)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 37-35, 52-54, 76-76, 82-84
Διαιτητές: Διαμαντής-Δεσλής-Νικολούλης
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης, Στραγανιώτης 6, Καλλανιώτης 11 (1), Ξιούρας 5, Πρίτσος 9 (1), Μαχαίρας 19, Ροδοστόγλου 19 (3 τρ., 10 ρ.), Κατούφας 13 (1)
ΟΦΗ (Βλάχος): Τσερκιτσόγλου, Μπάρδας 18 (3), Λιούις 20, Ορφανός 7 (1), Σιζόπουλος 5 (1), Παναγάκης 9 (1), Κερασοβίτης, Τουτζιαράκης 11, Κατιάκος 14 (1)

ΠΕΡΑΜΑ/ΕΡΜΗΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ 61-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 37-29, 51-46, 61-68
Διαιτητές: Μητσόπουλος-Κοτσίμπος-Μακρής
ΠΕΡΑΜΑ/ΕΡΜΗΣ (Καλαμπάκος): Δελής 3, Ιωάννου, Καπινιάρης 5 (1), Ιωαννίδης, Καραμπάτσος, Τσαρούχας 5 (1), Πετρόπουλος, Κορωνίδης 17 (1), Τράφαλης 4, Σπηλιώπουλος, Σκούταρης 15 (2), Πασχάλης 12
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Κυριακού): Μποχωρίδης 8, Μπεχλιβάνης 11 (2), Ιωακειμίδης 6, Πανάρας 4, Δάμαλης, Φακοπουλίδης, Μπουρδάνος 2, Σταμπουλής 2, Μαλτέσιος 12, Μάρτζος 19 (2), Φουτσίτζης 2, Μαρμαρινός 2

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ 90-50
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 38-33, 58-37, 90-50
Διαιτητές: Παφίλης-Τζαφλέρης-Κωνσταντινόπουλος
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 14 (2), Νίκου, Κουκουράβας 5 (1), Μαγκουνής 25 (6), Βούλγαρης, Μπαλάφας 3 (1), Διολέτης, Δεληγιάννης 17, Μαναβόπουλος 8, Κωνσταντακόπουλος 10, Χάλαρης 2, Μαντζιώρης 6.
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Χρυσανθόπουλος): Παπαντωνίου 2, Τσάμπης 5 (1), Σιναντίνοβιτς 11, Στατέρας, Μπασδέκης 2, Μελεδούνης 3 (1), Στέβοβιτς 3, Φλεβάρης, Μάγλος 9 (1), Βαβάτσικος 6, Κουκουνιάς 6, Ευστρατίου 3.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ  73-77
Διαιτητές: Παντελίδης – Κατραχούρας – Αναστόπουλος Α.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 36-24, 51-42, 64-64, 73-77
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλατζής): Μπρέισι Μ. 5, Μακρής 4 (5ασ.), Συριστατίδης, Ράπτης 20, Κουτρούλιας 24 (1 τρ., 13ρ.), Δημάκος 16 (1), Βεσκούκης 4.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μπαξεβάνης): Τρούλιαλης 3 (1), Ονάσογλου 12 (3), Κέκελης 14 (2 τρ., 5ασ., 3κλ.), Καμαριώτης, Ηλιάδης 21 (1), Αναγνωστόπουλος 2, Νησιώτης 8, Γκαμούρας 4, Λευκαδίτης 7 (1), Παρίτσης 6 (2).

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ – ΑΜΥΝΤΑΣ 90-84
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος – Μπίκας – Θεωνάς
Δεκάλεπτα: 23-14, 48-40, 66-68, 90-84
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 12 (1τρ., 7ασ.) , Μοσχοβίτης 21 (2), Λυμπερόπουλος  3 (1), Διαμαντόπουλος 2, Κόκκαλης 6 (1), Μενουδάκος 10, Σιούτης 15 (5τρ., 12ριμπ.), Μιχαλόπουλος 8, Κουκουνιάς 13 (1), Πολυδώρου, Παππάς, Χατζηνικόλας.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 15 (1), Βαθρακοκοίλης, Κυριακόπουλος, Λόλας 10, Σαμοθράκης 6, Βαρδιάνος 7 (1), Παγώνης 8 (1), Κεφαλάς, Βαρδαβάς 8, Σουρλής 12 (2), Χείλαρης 11 (2), Τζουγκαράκης 7.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – ΛΑΥΡΙΟ 74-70
Διαιτητές: Γεωργιάδης – Παγώνης – Λαζαρίδης
Δεκάλεπτα: 24-22, 35-44, 59-61, 74-70
AΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Καπερώνης Β. , Αργυρόπουλος 30 (3ασ., 2κλ.), Καπερώνης Π. 2, Ζαφείρης 2, Σταμόπουλος, Πετρόπουλος 6 (2), Θανόπουλος, Λιανός 11 (1), Δανιήλ 2, Βιρίγεβιτς 4, Κρόλο 12, Λυμπέρης 5 (1 τρ., 12 ρ.).
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μαρκομιχάλης, Καρβούνης 13 (4), Σπανάκος, Κακιούζης 16 (1 τρ., 10ρ.), Σίννης, Κούνας 11 (2), Γιαννακόπουλος 3 (1), Τύρλας 8, Περράκης 11 (3), Σταμάτης, Ψωμαδέρης, Ψυλέας 8.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 94-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17,25-16,24-18,21-22
Διαιτητές: Βάρδαλος – Τσώνος Β. – Ντάβαρης
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Ντόβας, Παπαδάκης 15 (1τρ., 16ασ), Πετσούνης, Κοψαύτης 2,Τσιότρας 11 (3), Λαμπράκος 2, Υφαντής 11, Γκιζόγιαννης Σ. 11 (1), Πάνου, Κοσάνοβιτς 22, Γκιζόγιαννης Αν. 20 (4).
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ματενίδης 2, Βουρνάς, Μάρουσιτς 5, Σκουφής 5(1), Βαγενάς 5 (1), Πέττας 21 (2), Πέκοβιτς 16 (1), Τσότσος 12 (1), Μπάλλας 2, Κατωπόδης, Λυμπάρης 3 (1), Εκινέ 2.