Με νίκη έκλεισε τη χρονιά ο Ορφέας στο τελευταίο ντέρμπι με την Ελευθερούπολη. Από την ομάδα της Καβάλας δεν αγωνίστηκε τέσσερις παίκτες, (Κουτσογιάννης, Κηπουρός, Παυλίδης, Στεφανίδης) για διάφορους λόγους παρόλαυτα ιδίως στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ανταγωνιστικοί.

Η ομάδα του Ν. Σκοπού θα παρακολουθήσει με μεγάλο ενδιαφέρον και αγωνία τα αυριανά παιχνίδια προκειμένου να δει πόσο πολύτιμη ήταν η σημερινή νίκη τους αναφορικά με τη θέση που θα τη βοηθήσει ή όχι να καταλάβει στη πρώτη τετράδα του ομίλου.

Σ’ ένα αμφίρροπο σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του παιχνίδι, η Κομοτηνή επικράτησε εκτός έδρας του Αργοναύτη. Η ακριτική ομάδα είχε το προβάδισμα για τριάντα λεπτά, στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως με την είσοδο του Βαφειά οι ισορροπίες άλλαξαν υπέρ του Αργοναύτη, ο οποίος κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει το παιχνίδι σε 56-56 7:47 πριν τη λήξη του αγώνα αλλά και να περάσει με βραχεία κεφαλή μπροστά 59-58 6:33 λεπτά πριν το φινάλε. Όμως σε εκείνο το σημείο η αστοχία των γηπεδούχων στις τελικές προσπάθειες έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν πολύ γρήγορα (60-66 2:45) και στο τέλος να πάρουν τη νίκη. Ντίνας και Λεχούδης έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς Κομοτηνής ενώ ξεχώρισε επιθετικά ο Τερσενίδης από τη Καλαμαριά μαζί με τον Παναγιωτίδη.

Διαιτητές: Ρούκας, Ντούρας
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚ. (Σπανός): Ιακωβίδης 16 (1), Παπαδόπουλος 13 (1), Γεωργαντζάς 4, Σολούγκας 4, Παπούδας 8, Σουτζόπουλος 15, Καδής, Χατζηπέτρου 4, Ασημάκης 11 (1), Λαφτσής 4, Βιτανόπουλος 2, Κατσικάς 2.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Οζγουρίδης): Κακλαμάνος 8 (2), Δενδρινός 9, Γιαχανατζής 13 (2), Βαλαβανίδης 9 (1),  Καλλινικίδης 1, Καρατσομπάνης 1, Τουρπεσλής 6 (2) Σαρόγλου 3 (1), Λιβησιάνος 10, Τσομπουλτής.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ   64-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 38-36, 49-56, 64-71
Διαιτητές: Παπανικολάου (Β),Κατρακάρης
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Καραμουσαλίδης):Καλπαξίδης 5, Μαλούτας 4, Τερσενίδης 19, Κυρατζής, Παναγιωτίδης 16 (1), Ζελενίτσας 2, Βογιατζής 11 (2), Βαφειάς 2, Παπαδόπουλος  Σ. 6
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Χατζηνικολάου): Μεχμέτ, Βαρλάς 4, Σκεμπής 4, Λεχούδης 20 (1), Ντίνας 17 (1), Μήτσου 13, Μίκιτς 3, Σταμπουλής 10, Πανταζής.