Αποτελέσματα 2ου ομίλου Νότου (11η αγ.)

Ντέρμπι έγινε στη Νάξο, με τα Φανάρια να παίρνουν τη νίκη απέναντι στον Αργοναύτη Τριγλίας με 84-81, με τους φιλοξενούμενους να έχουν όμως παράπονα για τη συμπεριφορά της αντιπάλου ομάδας, αλλά και από τη διαιτησία.

Το παιχνίδι έγινε άνω κάτω στο τέλος, αφού στην τέταρτη περίοδο οι Λίτσο και Παπουτσής αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ, ενώ οπως αναφέρει ο Αργοναύτης, με το σκορ να είναι 80-75, παρά την οδηγία του αντίπαλου προπονητή για φάουλ, ώστε να σταματήσει ο χρόνος, αυτό δεν δόθηκε ποτέ. Στην πορεία ο Χονδρόπουλος σημείωσε συνεχόμενα δύο τρίποντα με αποτέλεσμα η Νάξος να πάρει τη νίκη.

Μεγάλη νίκη μέσα στο Ιλιον πήρε και ο Ερμής Σχηματαρίου επί της Ενωσης στην παράταση με 95-89. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο για τριάντα λεπτά, αλλά  να μετατρέπει το 61-55 του 25′ σε 65-64 στο 30′. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκοτ, ένα γκολ φάουλ στο 32′ του Καρακωνσταντάκη έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά στο σκορ (66-65). Η Ενωση απάντησε γρήγορα με 7-2 (72-68), αλλά και πάλι η ομάδα του Σχηματαρίου λίγο αργότερα προηγήθηκε με δύο βολές του Γκοντόπουλου (76-77), ενώ στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, ο Μανταλβάνος κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί για ενάμιση λεπτό, το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο. Ο Οδεσσέας Μπέλλας με 2/4 βολές έγραψε το 81-81 για να ακολουθήσει μετά ένα τρίποντο του Μιχαήλ (81-84). Στη συνέχεια η Ενωση με δύο εύκολα λάθη, έχασε την μπάλα με αποτέλεσμα ο Μιχαήλ να σημειώσει ακόμα τέσσερις σερί πόντους, γέρνοντας πλέον την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στις νίκες επέστρεψε ο Αρης Θήβας έπειτα από τρεις αγωνιστικές, επικρατώντας της ΧΒΑ με 79-71. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό ξεκίνημα, διατηρώντας τον έλεγχο καθ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά έφτασε και το +16 (25-9). Στην επανάληψη η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους (62-56), αλλά και πάλι ο Αρης έκανε το 9-60 στο 37′  για να πάρει τελικά τη νίκη με 79-71.

Με τη νίκη από τον Μίλωνα έφυγε και ο ΕΦΑΟΖ με 73-68 κατακτώντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, σ΄ενα παιχνίδι στο οποίο είχαν συνεχώς τον έλεγχο στο σκορ.