Αποτελέσματα 2ου ομίλου Νότου (11η αγ.)

Ένα όχι και τόσο εύκολο απόγευμα πέρασε η Χαλκίδα καθώς δύσκολα επικράτησε του Εσπερου Λαμίας με 62-56. Τα πρώτα λεπτά αγώνα κύλισαν χωρίς να πάρει κάποιος να μπορέσει να πάρει… κεφάλι ενώ μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έκαναν το δικό τους παιχνίδι μέσα στο κλειστό της Κανήθου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι «μπλε» πήραν τα πάνω τους και με σωστές κινήσεις σε επίθεση και άμυνα κατάφεραν να πανηγυρίσουν την 9η νίκη τους στο πρωτάθλημα και να παραμείνουν μόνοι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Τη δύναμη της έδρας έσπασε το Ψυχικό στο Λίντο, καθώς επικράτησε με 75-64 του Εργοτέλη. Οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 9 πόντους, βρήκαν τη δύναμη στο τελευταίο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα καλάθια κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να παραμείνουν μέχρι το τελικό σφύριγμα. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι δε στάθηκαν όρθιοι υπέπεσαν σε λάθη που τους κόστισαν ακριβά στο «φώτο φίνι»ς και έχασαν έτσι την ευκαιρία να κρατήσουν απροσπέλαστη την έδρα τους και πολύτιμους βαθμούς .

Εύκολα φαινομενικά, δύσκολα εκ των πραγμάτων κατάφερε το Ίλιον να πάρει το «διπλό» από τον Πορφύρα. Η Ενωση αν και έλεγχε το ματς οι «ροσονέρι», αρκετές φορές την πλησίασαν κάνοντας τη να καρδιοχτυπήσει. Όμως οι παίκτες του Φώτη Καρακώστα δεν έχασαν την ψυχραιμία τους , σκοράροντας σε κρίσιμα σημεία και παίρνοντας διαφορά ασφαλείας στα τελευταία λεπτά. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπελλας Γιάννης με 21 πόντους ενώ διψήφιο αριθμό είχαν και οι Αβραμίδης (16), Μπελλας Οδυσσέας (10)και Δημήτρης Γιανναλέτσος (10).

Η ψυχραιμία που έδειξε στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Αετός, ήταν το κλειδί που του χάρισε εν τέλει τους δυο βαθμούς της νίκης επί της Πολυκράτη. Οι φιλοξενούμενοι αν και κατείχαν καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τα ηνία του παιχνιδιού, λίγο έλειψε να στραβοπατήσουν και να επιστρέψουν σκυθρωποί στην Αθήνα. Και αυτό γιατί οι παίκτες του Κώστα Ρουμελιώτη, παρά το εις βάρος τους σκορ (70-63) έδειξαν ψυχή και ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου με σερί 6-0, έφτασαν στον πόντο το σύλλογο των Εξαρχείων. Στα 30” που απέμεναν όμως η τύχη δεν στάθηκε με το μέρος τους μιας και ο Αετός πήγε στη γραμμή των βολών και ευστοχώντας κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

“Επιστροφή στις νίκες” δήλωσε η Λιβαδειά επικρατώντας του ουραγού Ηρόδοτου με 84-69. Οι παίκτες του Λεωνίδα  Ζητουνιάτη έκαναν το καθήκον τους και ολοκλήρωσαν την πρώτη ομολογουμένως δύσκολη γι’ αυτούς φάση με ευχάριστα νέα. Όσον αφορά το ροζ φύλλο αγώνα πάντως, δεν ήταν και τόσο εύκολη υπόθεση μιας και φιλοξενούμενοι καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς βρισκόντουσαν κοντά και έτοιμοι να αρπάξουν το «διπλό».

Έτσι όπως το σχεδίασε πήγε για τον Πόλις το ματς στο Μαρούσι. Οι παίκτες του Παναγιώτη Ζωντού δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν την 6η τους νίκη στο πρωτάθλημα μιας και επικράτησης των γηπεδούχων με 68-74 με αποτέλεσμα να προχωρήσουν στη Β’ φάση της διοργάνωσης με «ηθικό ακμαιότατον» .