Αποτελέσματα 2ου ομίλου Νότου (13η αγ.)

Ματς για γερά νεύρα έγιναν στα νότια και στα δυτικά προάστια της Αθήνας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου Νότου. Ο Πόλις επικράτησε του Ψυχικού με 71-62 στην παράταση, ενώ και το Ίλιον χρειάστηκε κι αυτό επιπλέον 5’ για να πανηγυρίσει τη νίκη επί της Λιβαδειάς με 72-68.

Στην Καλλιθέα, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, παίρνοντας άνετα τα ηνία του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα όμως είχαν τα ψυχικά αποθέματα, γύρισαν το ματς, το πήγαν στην παράταση, όμως λύγισαν στο πιο καθοριστικό σημείο του ματς, στο φινάλε. Έτσι, οι «πράσινοι» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και η… ευτυχία ζωγραφίστηκε ξανά στα πρόσωπα των παικτών του.

«Ούτε το χαράτσι της ΔΕΗ δεν κόβεται έτσι»!

Από την άλλη, το Ίλιον δεν είχε το ίδιο κάλο ξεκίνημα. Μπήκε με το… αριστερό στο παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια του γηπεδούχου με αποτέλεσμα να ξεφύγουν και με +9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η Ένωση με σωστή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση “μάζεψε” τη διαφορά και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι που δύο βολές από τους Κουλουριώτη και Δημητριάδη ισοφάρισαν το ματς 64-64, το έστειλαν στην παράταση και οι δυο προπονητές βάλθηκαν να κάνουν τα σχέδια τους από το μηδέν.

Στον έξτρα χρόνο σεφτέ έκανε ο Γιάννης Μπέλλας υπέρ της Ένωσης, ακολούθησε ο Δημήτρης Γιανναλέτσος ενώ στο… ταμείο πρόσφεραν και οι Χριστόφορος Λυκογιάννης και Δημοσθένης Αβραμίδης. Παρόλα αυτά, οι τίτλοι τέλους δεν είχαν μπει. Το τελικό χτύπημα για την ομάδα του Νίκου Χρυσόγελου έγινε μερικά λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα όπου σε σουτ του Κωνσταντίνου Αθανασόπουλου ο Γιάννης Μπέλλας του είπε «όχι» με θεαματική τάπα. Εκείνη τη στιγμή ακούστηκε και η ατάκα του παιχνιδιού, η οποία προήρθε από έναν πιστό φίλο των γηπεδούχων: «ούτε το χαράτσι της ΔΕΗ δεν κόβεται έτσι»!

“Νίκη” με επεισόδια. Στο νοσοκομείο ο Πόντας

Με το «διπλό» έφυγε από του Στρέφη, η Νίκη Αμαρουσίου καθώς επικράτησε του Αετού με 77-82. Το παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκεια του είχε δυνατές μονομαχίες με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς . Ποτέ οι «ροσονέροι» και πότε οι φιλοξενούμενοι έβγαιναν μπροστά δίνοντας στην αναμέτρηση άγρια ομορφιά. Η ένταση του παιχνιδιού φαίνεται ότι επηρέασε τους δυο διαιτητές καθώς με τις λανθασμένες αποφάσεις τους, σύμφωνα με τον Αετό, χάλασαν την εικόνα του αγώνα. Η στιγμή που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν αυτή στην εκπνοή του αγώνα όταν ο ρέφερι, Σπύρος Πόντας, έδωσε φάουλ και δυο βολές υπέρ της Νίκης Αμαρουσίου, ενώ εν συνεχεία μετά από διαμαρτυρία του Κώστα Παπάμακρου χρέωσε την ομάδα με τεχνική ποινή. Το τι ακλούθησε δεν αρμόζει στους κανόνες του «ευ αγωνίζεσθαι».
Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με το ότι στην αμέσως προηγούμενη φάση (σ.σ. πριν την τεχνική ποινή) δεν δόθηκαν διαδοχικά δύο φάουλ υπέρ του Αετού, εξόργισαν τόσο την ομάδα Αετού. Αποτέλεσμα μετά τη λήξη του αγώνα, ένας εκ των γηπεδούχων επιτέθηκε στον Πόντα με αποτέλεσμα να διακομιστεί  στο νοσοκομείο.  (σ.σ.  δεν τραυματίστηκε απλά αντιμετωπίζει πρόβλημα με το αναπνευστικό του).

Μια εύκολη νίκη πήρε ο πρωτοπόρος του 2ου ομίλου νότου απέναντι στον Πολυκράτη με 60-41. Η Χαλκίδα αν και υποδέχτηκε θερμά τον αντίπαλο της από τη Σάμο δε πήρε το τίτλο της καλής οικοδέσποινας μιας και… τράταρε με +19 πόντους το κίτρινο φύλλο αγώνα στην ομάδα του Ρουμελιώτη. Από το πρώτο μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο της ούτε αμυντικά αλλά πόσο μάλιστα στην επίθεση ολοκληρώνοντας έτσι επιτυχώς και αυτή τη δοκιμασία.

Ο Εσπερος Λαμίας έσπασε τη δεισιδαιμονία που τον καταδίωκε από την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος επικρατώντας του Πορφύρα στο κλειστό του Χαλκιοπουλειου . Οι γηπεδούχοι παρά την αντίσταση του Σάκη Γεωργοπαπαδάκου, ο οποίος σκόραρε 24 πόντους με 4 τρίποντα και της παρέας του, δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη περνώντας τους δυο βαθμούς. Συνάμα πανηγύρισαν και το γεγονός ότι κατάφεραν να ξεπεράσουν τον αντίπαλο τους στο βαθμολογικό πίνακα στη μεταξύ τους ισοβαθμία.