aris nikaias

Σπουδαίο «διπλό» στη δεύτερη παράταση πέτυχε ο Αρης Νικαίας μέσα στη Λαμία επί του Εσπερου με 87-86 φτάνοντας τις οχτώ νίκες στο πρωτάθλημα.
Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καθ΄όλη τη διάρκειά του, αφού το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια. Σοφογιάννης και Ζαχαράκης έδωσαν προβάδισμα εννέα πόντων στους γηπεδούχους αλλά από το 15’, η καλή άμυνα της περιφέρειας του Αρη και κυρίως του Μιχάλη Γαλίτη, έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η καλή παρουσία του Φωστέρη, έδωσε προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης στους φιλοξενούμενους, αλλά και πάλι η Λαμία βρήκε τον τρόπο να ανακτήσει τα ηνία. Στην τελευταία επίθεση του κανονικού αγώνα, ο Φωστέρης δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και έτσι το ματς πήγε στην πρώτη παράταση. Εκεί  αποβλήθηκε ο Γεωργούτσος με 5ο φάουλ, ο Εσπερος πήρε για μια στιγμή το προβάδισμα, αλλά ο Ζαχαράκης ήταν αυτός που με δύο τρίποντα έστειλε το ματς σε ακόμα μία παράταση. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κόλλιας με 7 πόντους δίνει νέο προβάδισμα στους φιλοξενούμενος, όμως η αποβολή του με δεύτερο “Τ” έδωσε ξανά την ευκαιρία στο Εσπερο να πλησιάσει στον πόντο (86-87), στην τελευταία επίθεση, οι γηπεδούχοι έχουν τη μπάλα επιχειρούν τρίποντο από την κορυφή αλλά δεν τα ευστοχούν και έτσι ο Αρης Νικαίας φεύγει μία νίκη που εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή.

Μία σημαντική νίκη πήρε η Αγία Παρασκευή απέναντι στον Ιπποκράτη με 60-56,  με τους Κώες να φτάνουν τις τρεις σερί ήττες.
Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα (21-18 στο 10’), ενώ στο τέλος της δεύτερης περιόδου η ΚΑΠ με επιμέρους 12-6 ξέφυγε με 35-26 στο 19’. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με της «Αγία » να διατηρεί τα ηνία, ο Ιπποκράτης προσπάθησε για κάτι καλύτερο (52-49 στο 35’, αλλά η ΚΑΠ απάντησε αμέσως δίνοντας τη χαριστική βολή στους Κώες.

Βήμα προς την παραμονή έκανε ο Κύδωνας μετά τη νίκη του επί του Πανναξιακού με 67-65. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν 8-0, ο Κύδωνας κατάφερε να στο δεύτερο δεκάλεπτο να ανατρέψει τη διαφορά και να πάρει το προβάδισμα με 28-25. Στην επανάληψη, οι χανιώτες με σερί 7-0 ανέβασαν στροφές φτάνοντας ακόμα και το +11 (55-44). Με ατομικές προσπάθειες του Χρσιτόδουλου, η Νάξος μείωσε σε 66-64, αλλά μία εύστοχη βολή του Τσαρουχά έκανε στο 67-65 και στην τελευταία επίθεση, ο Ακτύπης αστόχησε σε τρίποντο και έτσι οι χανιώτες έφτασαν στη νίκη.

Ο Αρης Πετρούπολης δε δυσκολεύτηκε στα Πατήσια απέναντι στον Σπόρτιγκ νικώντας με 9-67, ενώ και ο Πρωτέας Βούλας επιβλήθηκε του Κάδμου με 77-49.