Αποτελέσματα 2ου Ομίλου Nότου (4η αγ.)

«Κυανοκίτρινο» βάφτηκε το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, μιας και το Ψυχικό επικράτησε του Αετού με 7 πόντους (70-63). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και 22 πόντους μπροστά, όμως οι ενέργειες τον παικτών των νεοφώτιστων και η ασφυκτική άμυνα ήταν αυτό που έφερε το παιχνίδι στον -3 λίγο πριν την ολοκλήρωση του. Εκεί κάπου (48’’), ήταν η στιγμή της αιχμής, για την οποία διαμαρτύρονται οι άνθρωποι του συλλόγου των Εξαρχείων. Οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ που έγινε στους φιλοξενούμενους και εκτός αυτών τους τιμώρησαν με τεχνική ποινή. Έτσι έμειναν πίσω από ηθικό, αλλά και σε σκορ, ενώ το ροζ φύλλο αγώνα παραδόθηκε στην ομάδα του Γιώργου Ρεμεντελα, ενώ ο Αετός έχασε έδαφος στο απαιτητικό φετινό πρωτάθλημα.

Μόνη, αλλα καθόλου έρημη, παρέμεινε η Χαλκίδα στην κορυφή της βαθμολογίας καθώς επικράτησε της Νίκη Αμαρουσίου με 69-61. Οι παίκτες του Λευτέρη Καλογήρου, δεν φοβήθηκαν το παιχνίδι που για πολλούς ανήκε στους γηπεδούχους. Μπήκαν δυνατά στο παρκέ και εκτός από ένα αδρανές διάστημα στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, όπου και έμειναν πίσω με δυο πόντους, κράτησαν εκείνοι τα ηνία του ματς. Με σωστή άμυνα αλλα και έξυπνες επιλογές στην επίθεση, δεν άργησαν να φτάσουν στην 4η συνεχόμενη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα. Κορυφαίος όλων, ο Ηλίας Τομαράς , ο οποίος σκόραρε 28 πόντους, μπήκε μπροστά όπου χρειάστηκε παίρνοντας από το χέρι τους συμπαίκτες του και δωρίζοντας στο ΓΠΣΧ χαμόγελα ευτυχίας.

Ούτε η αλλαγές στο προπονητικό τιμ δεν κατόρθωσαν να προσφέρουν τη νίκη στη Λιβαδειά, καθώς ο Έσπερος Λαμίας ήταν αυτός που πανηγύρισε στο κλειστό της πόλης της Βοιωτίας το σπουδαίο “διπλό” (62-53). Μπορεί οι γηπεδούχοι να έκλεισαν υπέρ τους το πρώτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Γ. Σοφογιάννη ήταν αυτή που πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη οι δυνατές αναμετρήσεις συνεχίστηκαν και στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (43-43). Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο για ακόμα ένα ματς οι γηπεδούχοι λύγησαν επιτρέποντας στους νεοφώτιστους να τους προσπεράσουν και να σκαρφαλώσουν ακόμα πιο ψηλά στο βαθμολογικό πινάκα.

Δυσκολεύτηκε αλλα τελικά τα κατάφερε, ο Πορφύρας να επικρατήσει  του Πολυκράτη με 65-61. Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ δείχνοντας ότι πραγματικά λαχταρούν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, όμως το σύνολο του Κώστα Παπαμάρκου πάλεψε μέχρι τέλους και έτσι κατόρθωσε να εγκλωβίσει στο κλειστό του Σαλπέα τους δυο πολύτιμους βαθμούς.

Μια εύκολη σχετικά νίκη πήρε το Ίλιον στην Κρήτη επί του Ηροδότου. Μπορεί να χρειάστηκαν αρκετά λεπτά, ώστε να σημειωθεί καλάθι στο κλειστό της Αλικαρνασσού, όμως έναν πρώην κάτοικος Ηρακλείου (Μάνος Παπαδημητρίου) ήταν αυτός που πήρε με τρίποντο το χρίσμα από πλευράς φιλοξενούμενων. Έτσι δεν άργησε να γραφτεί το 4-10, που πολύ γρήγορα όμως οι παίκτες του Γιάννη Κόκκινου επανέφεραν σε 12-13. Τα πολλά λάθη και από τις δυο πλευρές αλλά και οι 16 χαμένες βολές από πλευράς γηπεδούχων ήταν μερικά από τα χαρακτηριστικά που σίγουρα θα βάλουν σε σκέψεις τους δυο τεχνικούς. Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Φώτη Καρακώστα έδειχναν να ξεπέρασαν το “τζετ λακ” του πρώτου ημιχρόνου, βρίσκοντας μάλιστα εμφανώς ποιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +24 μετά από τρίποντο του Δημήτρη Μαστροκωστόπουλου. Όσον αφορά του σκόρερ στην κορυφή βρέθηκε ο Βασίλης Μαϊστρέλης με 20 πόντους, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να δώσει στην ομάδα του την πρώτη της νίκη, ενώ από πλευράς Ίλιον, o Δημοσθένης Αβραμίδης και Δημήτρης Γιανναλέτσος έγραψαν από 12 και 11 αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Νίκη Αμαρουσίου – Χαλκίδα 61-69
Λιβαδειά – Έσπερος Λαμίας 53-62
Ψυχικό – Αετός 70-63
Ηρόδοτος – Ένωση Ιλίου 60-81
Πόλις Καλλιθέας – Εργοτέλης (αναβλήθηκε)
Πορφύρας – Πολυκράτης 65-61

Tα φύλλα αγώνα:

ΠΟΡΦΥΡΑΣ- ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ 65-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 36-25, 47-44, 65-61
Διαιτητές: Λουκαράκης- Λιότσος
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Παπαμάρκος):Βήχος 15 (4), Αθανασάκης 7, Γεωργοπαπαδάκος 2, Τζοβάρας 5(1) Καρλάφτης 2, Σμάγκιν, Μπαλτσαβιάς 5 (1), Δράκος7-1, Κατσούρης 7 (1), Ζεγκίνογλου 3, Μπαλτάς 12 (2), Κυριακάκης.
ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ (Ρουμελιώτης): Αλεξίου 21 (1), Τσουρής 1, Μυτιληνού 2, Παναγιώτου, Σημαντήρας,   Καποτάς 2, Γιαννουκάκης 10, Κρασόπουλος 10, Πρόκος 13 (1).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 60-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17,24-29 , 39-57, 60-81
Διαιτητές: Καρακάσης-Μαμασούκα
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Κόκκινος): Σταθάκης 2, Νίχλος 2, Μαϊστρέλης Β. 20 (3), Αρβανίτης 1, Οικονόμου 7(1), Κολοβός 1, Παπαδογιαννάκης  13 (1), Μηλαθιανάκης 2, Μαυρόπουλος  6, Αποστολίδης 4 (1) .
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας): Αβραμίδης  12 (2), Μπέλλας Γ. 2, Σπηλιόπουλος  8 (2), Σκαλωμένος 9, Μαστροκωστόπουλος  7 (1), Παπαδημητρίου 9 (2), Μπέλλας Ο. 7 (1), Λυκογιάννης  6,  Καλαμαράς  6 (2), Λοΐζος 2, Γιανναλέτσος  11, Βαρσαμούλης 2.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΧΑΛΚΙΔΑ61-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-13, 23-27, 44-51, 61-69
Διαιτητές:   Δημόπουλος-Καλαμάρης
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Χατζής): Λαμπρόπουλος, Κακκαβάς 3, Γιαννάκης 6 (1), Γαπκιάδης 3 (1), Κοντογιάννης 19 (3), Κυπριτζόγλου 14 (3), Γιαουρτόγλου 6 (2), Τάσιος 2, Ευαγγελίτσης 5, Τσέκενης, Γιατράκος 3, Χαντζής.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Καλογήρου): Γεώργαρος 13 (1), Πανταζής 6, Αγγέλου , Κηρύκος, Πούλος , Κατσούλας 8, Τομαράς 28 (6), Σαμουρέλης 3, Περσίδης, Σωτηρίου, Γέρεμιτς 11, Γεροντίτης.