Β’ Εθνική – 9η αγωνιστική… Το σερί του Αίολου σταμάτησε στην Καισαριανή!

Κι όμως… χάνει!

Η Νήαρ Ηστ βρήκε τον τρόπο να σταματήσει τον Αίολο, τον οποίον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα με 80-76. Η ομάδα του Τόλη Καρνέση ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα, βραχυκύκλωσε τον Αίολο στο 3ο δεκάλεπτο και ξέφυγε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά (58-43), απόρροια του επιμέρους 20-2 που έκανε από το 21′ έως το 29′.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 9/17 τρίποντα μέχρι το 25′, με τα 5 εξ αυτών να τα σημειώνουν στο σχεδόν αψεγάδιαστο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας μπροστάρηδες στην επίθεση τους Εμμανουηλίδη, Ψαρόπουλο, Παππά και παίκτη-κλειδί στην άμυνα τον Μιχάλη Καρασταμάτη. Σε εκείνο το σημείο ο Αίολος εκμεταλλεύτηκε την κυριαρχία του κάτω από τα δύο καλάθια (ο Αίολος μάζεψε 18 επιθετικά ριμπάουντ, όσα είχε η Νήαρ Ηστ συνολικά!) και βρήκε τον τρόπο να ροκανίσει τη διαφορά, παρά την αστοχία του πίσω από τα 6,75μ. (4/25).

Στο τελευταίο λεπτό τα πάντα κρίθηκαν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Στα 46,7” ο Λάππας έκανε το σκορ 77-75 με γκολ φάουλ, στην άμυνα ο Αίολος έκλεψε τη μπάλα (με σοβαρές υποψίες φάουλ…) και ο Φούντας κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για λέι-απ 12,4” πριν από τη λήξη. Ωστόσο, ο γκαρντ των Τρικαλινών έχασε τη δεύτερη βολή, ο Κουπίδης μάζεψε το ριμπάουντ και τον μιμήθηκε από τη γραμμή των βολών (1/2), κάνοντας το σκορ 78-76. Ο Φούντας πήρε πάλι πάνω του την τελευταία επίθεση, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ήταν άστοχο και ο Παππάς “έγραψε” το τελικό σκορ με άλλες δύο βολές στα 4”.

Με βολές του Αντετοκούμπο ο Φιλαθλητικός

Αυτό δεν ήταν πάντως το μοναδικό συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής. Στη Χαλκηδόνα, ο Θανάσης Αντετοκούμπο έβαλε τις κρίσιμες βολές 13” πριν από τη λήξη (ύστερα από επιλογή των γηπεδούχων να έχουν την τελευταία επίθεση), ο Μωυσιάδης ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση και ο Φιλαθλητικός σημείωσε άλλη μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη, εκφράζοντας μάλιστα και παράπονα για την αντιμετώπιση της διαιτησίας.

Σαφώς πιο εύκολα έφυγε με το διπλό από τη Φλόγα η Νίκη Βόλου. Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη έβαλε τη μπάλα στο καλάθι στο 3ο δεκάλεπτο και όταν ανέλαβε δράση ο Χρήστος Ζαρογιάννης μέσα στη ρακέτα ξέφυγε με 12 πόντους διαφορά, την οποία δεν έχασε μέχρι τέλους.

Στο τέλος νικάει ο… Χαρίσης!

Στο τελευταίο σουτ κρίθηκε ο αγώνας στο Αιγάλεω, όπου το Ηράκλειο νίκησε το “Σίτι” χάρη σε καλάθι του Χρήστου Χαρίση 2,8” πριν από τη λήξη του αγώνα! Η ομάδα της Κρήτης έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι μετά το σερί 15-0 που έκανε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκε 61-47 στο 31′ αλλά το Αιγάλεω δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και ισοφάρισε 71-71 χάρη σε λέι-απ του Καράβολα 15,9” πριν από το τέλος. Ο Χαρίσης δεν είχε πει πάντως την τελευταία λέξη…

Την καλύτερη φετινή της εμφάνιση έκανε στο “Δαΐς” η Αγία Παρασκευή, η οποία μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί η πιο απρόβλεπτη ομάδα της κατηγορίας. Μετά την εντός έδρας ήττα από τη Νήαρ Ηστ, οι “μελανόλευκοι” έκαναν περίπατο κόντρα στον Δούκα, έχοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έφτανε για τον Διαγόρα

Ο Διαγόρας έκανε καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, ξέφυγε από νωρίς με 24-5 και στο τέλος νίκησε τον Αίαντα, που έφτασε στη Ρόδο τρεις ώρες πριν από την έναρξη. Η ομάδα του Ευόσμου μείωσε τη διαφορά  μέχρι τους τρεις πόντους λίγα λεπτά πριν από τη λήξη (61-58) αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Στο κλειστό της Αρναίας, το Στρατώνι ήταν λιγότερο… κακό από τον Ηρακλή και παρά την απουσία του Δασκαλόπουλου επικράτησε με 68-59 σε ένα πολύ κακό ματς, το οποίο παρακολούθησαν μάλιστα περισσότεροι θεατές απ’ ότι συνήθως… Τέλος, στο ματς που προηγήθηκε χρονικά από τα υπόλοιπα, η ΜΕΝΤ σταμάτησε την ανοδική πορεία του Κόροιβου, επικρατώντας δύσκολα με 80-76.